Doğru Beslenmenin Başucu Manifestoları!

Beslenme ve diyet… Bu iki kelime üzerine söylenen her sözün kafanı çok fazla karıştırdığını ve neye inanacağını şaşırmış durumda olduğunu biliyorum. Fakat bedeninin tüm yaşamın boyunca sahip olduğun en önemli kıyafetin olduğunu, sağlıklı bir beslenmenin ruhta ve bedende yarattığı doyumu biliyorum. O yüzden sana doğru bilgilerden oluşan sağlıklı yaşam manifestosu hazırladım. Hadi bakalım hazırsan bu başucu niteliğinde ki bilgilerle buluşma zamanı!

Kahvaltı ile bedenini yeni güne uyandır!
Güne başlarken bedenini canlandırmak ve enerjini yüksek tutmak için kahvaltı şart! Kahvaltının bedenini uyandırmanın yanı sıra kilo yönetimine etkisini de söylemeden geçemeyeceğim. Kahvaltı yapan bireylerin yapmayanlara göre kilo kontrolünde daha başarılı olduğunu unutma. Güne kahvaltısız başlama!
FitNot: Gün boyu enerjik kalmak ve tokluk süreni uzatmak için kahvaltının altın besini yumurtayı her gün tüketmekten korkma! Yumurtanın iştah üzerine 36 saat tok tutmak gibi sihirli bir özelliği var!

Ara öğün ile metabolizmanı canlı tut!
En çok kafanı karıştıran konulardan birinin ara öğün yapıp yapmamak olduğunu biliyoruz. Fakat minimum 2 maksimum 4 saat açlık sonrası yapacağın ara öğün ile kan şekerini dengelediğini ve açlık ataklarını önlediğini unutma! Kilo kontrolü ve sağlıklı bir yaşam için ara öğün şart!
Fitnot: ara öğünlerinin 200-300 kcal arasında, liften ve kalsiyumdan zengin olmasına özen göster!

Akıllı karbonhidratlar ile akıllı ve sağlıklı yaşa!
Birçok popüler diyette yasaklar listesinin başında gelen karbonhidratlar başta beynin olmak üzere tüm bedeninin yakıt kaynağı. Karbonhidrat tüketimini bıraktığında beynin yakıtsız kalır, vücutta yorgunluk, sinirlilik, baş ağrısı ve ağızda kötü koku olmak üzere birçok olumsuz belirti kendini gösterir. Karbonhidratsız diyetlerle hızlı kilo veriliyor dediğini duyar gibiyim! Fakat verdiğin kilo bedeninde yağ kaybı değil su kaybı olduğunu, bununda bedeninde sarkmalara neden olduğunu söylemesem olmaz! 
Fitnot: karbonhidratların seni mutlu eden besinler olduğunu ve sana özel planlanmış bir program ile tükettiğin karbonhidratın bedeninin yakıtı ve aynı zamanda diyette mutluluğun kaynağı olduğunu unutma! Karbonhidratlarını seçerken dikkatli ol, akıllı karbonhidratlar tam tahıl ve tam buğdaylardır!

Su ile her an tazelen!
Su tüketiminin önemi bildiğini biliyorum. Fakat üstünden geçmekte fayda var! Bedeninin 4/3’ ü su iken ben su tüketmiyorum/ tüketemiyorum bahanesini kabul etmiyorum! Aniden gelen açlık ataklarının, baş ağrılarının, gerginliğinin sebebi büyük ölçüde susuz kalman olabilir. Kalbini seviyor, bedenini önemsiyorsan günde en az 2-2.5lt su içmelisin. Özellikle sıcak havalarda su tüketimini arttırman kaybettiğin sıvıyı dengelemen için önemli.
FitNot: Su dolu sürahini masanın üstüne yerleştirmen yetmez! Görebileceğin bir yerde özellikle sağ tarafında, elinin ulaşabileceği bir mesafede olmasına dikkat et
Yasakları kaldır, doya doya yaşamı keşfet!
İnsanoğlunun hayatının hiçbir evresinde yasaklardan hoşlanmadığını ve yasaklar içeren diyet listelerinin kısa ömürlü olduğunu biliyoruz! O yüzden diyetin matematiğini öğrenmen gerekir. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmenin sırrının iyi beslenmekten geçtiğini bilmelisin. İşte bu yüzden kendin için söz ver bedenine yasaklar koyma! Dengeli tabaklar ile beslen, doya doya yaşamayı öğren ve fit kal sağlıklı yaşa! Yapman gereken tek şeyin bilimin ışığından ilerleyen bir uzmandan yardım almak olduğunu unutma!
Ruhta ve bedende doyum sağladığın, özgürce yaşadığın formda bir yaşam dilerim :)