Doğurganlığı Arttıran Top 10 Besin

Her anne ve baba adayının en güzel hayalidir; çocuk sahibi olmak. Beslenmenize biraz dikkat ederek çocuk sahibi olma şansınızı arttırmak ve ona sağlıklı bir ortam hazırlamak istemez misiniz? O zaman gelin doğurganlığı arttıran, sperm ve yumurta hücrelerinin gücüne güç katan bu 10 besini birlikte tanıyalım :)

Esmer Pirinç: Glisemik indeksi düşük, kompleks karbonhidrat yapısına sahip bir besindir. Yumurta hücrelerinin düzenli oluşumunu teşvik ederek, kadınların doğurganlığının artmasına yardımcı olur. Beyaz pirinç yerine mutlaka esmer pirinç tercih edin.
Soya Sütü: Fitoöstrojenlerin kaynağı olan soya sütü, östrojenik özelliğiyle; kadınların menstruasyon döngüsüne etki eder. Yumurta ve spermin birleşmesi için, kadın genital yollarını hazır duruma getirmektedir. Günde 1 kutu soya sütünüzü ara öğünlerinizde tüketmeyi deneyin.
Zeytinyağı: Zeytinyağında bulunan tekli doymamış yağ asitleri insülin duyarlılığını iyileştirirken karın bölgesindeki yağlanmayı da önler. Yemeklerinizde zeytinyağı kullanmayı ihmal etmeyin.
Brokoli: C vitamini, çinko, E vitamini içeriğiyle yumurta ve spermin DNA hasarını önler, sperm kalitesini arttırır. Buharda haşlayarak tüketin.
Havuç: Cinsel arzuyu tetiklemenin yanı sıra; sperm sayısının, kalitesinin ve hareketliliğinin artmasına yardımcı olur. Salatalarınızdan eksik etmeyin.
Yumurta: İçeriğindeki B6 ve D vitaminleri, gebelikte önemli bir rolü olan progesteronun salgısından sorumludur. Her sabah kahvaltıda bir yumurta tüketin.
Somon: Omega 3 içeriğiyle, üreme hormonlarını düzenler ve üreme organlarına kan akışını hızlandırır. Haftanın 2 günü somon tüketin.
Badem: E vitaminin antioksidan etkisiyle sperm ve yumurta hücrelerinin DNA yapılarını korur. Erkeklerde sperm sağlığını geliştirir. Günlük 5 adet bademi, çiğ olarak tercih edin.
Keten Tohumu: Yüksek oranda çoklu doymamış yağ asidi içeren keten tohumu sperm sayısını arttırır. İçeriğindeki çinko ise kadınlarda yumurta oluşumunu düzenler. Yoğurtlarınıza 1 yemek kaşığı keten tohumu katın.
Avokado: Folik asit kaynağı olan avokado; spermlerdeki kromozom anormalliklerini önler. Tekli doymamış yağ asitleri ile üreme hormonlarını düzenler. Sandviçlerinizi avokado ile lezzetlendirin.
Beslenmenizde bu besinlere mutlaka yer verin. Yumurta ve sperm kalitenizi arttırarak; bedeninizi sağlıkla gebeliğe hazırlayın :)