Doğurganlığı İyi Yağlarla Arttırın!

Yağlar, sağlıklı bir doğurganlık süreci için büyük önem taşımaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, ne kadar yağ aldığımız değil, nasıl yağları aldığımızdır.

Beslenmeyle alınan yağlar iki gruba ayrılmakta; dahili yağlar ve harici yağlar! Et ve süt ürünleri, avokado, hindistancevizi dahili; dışardan aldığımız kuruyemiş, zeytinyağı gibi yağlar ise harici yağlardır. Peki bu yağların doğurganlıkla nasıl bir ilişkisi var? #fitanneningünlüğü köşemde sizler için açıkladım, buyurun bakalım…

Avokado
Azteklere göre avokado, doğurganlığı arttırmak için en mükemmel besin. Mineral, vitamin ve sağlıklı yağlarla dolup taşmaktadır. Yapılan çalışmalarda ise, içeriğinde bulunan E vitamini; rahim duvarını iyileştirmede etkilidir ve hamileliğin gerçekleşmesi için embriyo implantasyonuna yardımcı olur. Aynı zamanda avokadoda bulunan tekli doymamış yağ asitleri, hücrelerde oksidatif stresi önler. Böylelikle sperm ve yumurta hücrelerinin kalitesini arttırırlar.

Hindistancevizi yağı
Hindistan cevizi yağının, büyük miktarını doymuş yağlar oluşturmaktadır. Ama zeytinyağı gibi, tekli doymamış yağ asitlerinin de iyi bir kaynağıdır. Vücutta inflamasyonu önler ve üreme hormonlarının üretiminde aktif rol oynayarak, doğurganlığın artmasına yardımcı olur.

Zeytinyağı
Southampton Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, beslenmedeki zeytinyağının doğurganlığı %40 arttırdığını belirtmişlerdir. 100 çiftle yapılan araştırmada, tekli doymamış yağ asitlerinden zengin beslenmenin doğum oranını arttırdığı gözlemlenmiştir. Bu yağlar aynı zamanda insülin duyarlılığını iyileştirerek, karın bölgesindeki yağlanmayı da önler ;)

Balık yağı
Yemeklerimizde, salatalarımızda kullanamayacağız belki; ama her gün düzenli olarak takviyesini alacağız. Balık yağı, vücudumuz için gerekli olan omega 3 yağ asitlerinden zengindir. Üreme hücrelerinin yağ içeriğini çoğunlukla omega 3 yağ asitleri oluşturmaktadır. Bu özelliği sayesinde, sperm ve yumurta hücrelerinin yağ profillerini iyileştirir. Aldığınız balık yağının IFOS sertifikası olmasına özen gösterin lütfen. Ayrıca haftanın iki günü, omega 3’ün iyi kaynağı olan somonla beslenmenizi zenginleştirmeyi de unutmayın.

İtalyan doktorlar doğurganlık için( özellikle sperm kalitesini arttırmada), bir avuç ceviz veya badem tüketimini önermektedir. Doymamış yağ asitlerinden zengin olan kuru yemişlerin tüketimiyle, sperm kalitesinin artması arasında direk ilişki bulunmuştur. Dikkat! Kuruyemişleri özellikle çiğ olarak tüketmeye özen gösterin. Kavurma işlemi yapılması, yapılarındaki doymamış yağ asitlerinin trans yağa dönüşmesine neden olmaktadır!
Ceviz
Kanserle savaşmada en etkili bileşenleri içeren ceviz, özellikle prostat ve meme kanseri riskini azaltıcı etki gösterir. Çoklu doymamış yağ asitlerinden omega 3’ün de, en iyi bitkisel kaynağıdır. Kuru yemişlerin yıldızı olan ceviz, kadınlarda rahim içi sağlığını korumada etkilidir. Erkeklerde ise günlük 2-4 tüm ceviz tüketimi özellikle sperm hareketliliği, kalitesi ve canlılığının artmasıyla ilişkili bulunmuştur.

Badem
Testosteron üretimini teşvik eden fitosterolleri, üreme sistemi için önemli olan çinko ve arjinin içermektedir. Yapısındaki E vitamini sayesinde, güçlü antioksidan etki göstererek hem kadınlarda hem de erkeklerde doğurganlığı arttırır.

Bugünden itibaren beslenmenizde daha sağlıklı yağlara merhaba deyin! Günlük doymuş yağ ihtiyacınızı et ve peynir grubundan rahatlıkla karşıladığınızı unutmayın. Daha fazlasına gerek yok! Süt ve süt ürünlerini yağsız tercih ederek, beslenmenizi sağlıklı yağlarla zenginleştirmeye özen gösterin. Mutluluk dolu bir hafta sizinle olsun :)