Dost Bakterileri Tanıyor Musun?

Bu hafta sana Hipokrat’ın çok anlamlı bir sözünü hatırlatmak istiyorum; “Bütün hastalıklar bağırsaklarda başlar!”
Biliyor musun? En önemli bağışıklık organın bağırsakların! Aslında kaliteli bir bağırsak florası ile birçok hastalığı yenebilirsin! Bağırsaklarındaki dost bakteriler; hem metabolizmanın çalışmasında hem de sağlığının korunmasında çok önemli bir yere sahip! Peki dost bakteri nedir? Dost bakterilerin bedenin üzerindeki etkileri nedir biliyor musun? 

Probiyotik Nedir?

Besinlerle birlikte veya ayrı olarak alınabilen; bağışıklık sistemi destekçisi yararlı bakteriler dost bakterilerdir! İşte biz bu bakterilere probiyotik diyoruz!

Probiyotik Ne İşe Yarar?

Birçok hastalığa karşı gardını almak düzenli probiyotik kullanımı ile mümkün! Peki neye karşı korunduğunu öğrenmek ister misin? Yapılan bilimsel araştırmaların defalarca kanıtlamıştır ki probiyotikler;

• Virüse bağlı gelişen ishallerin
• Ürogenital enfeksiyonların
• Kolon kanserinin önlenmesi,
• Laktoz intöleransının etkilerinin
• Allerji riskinin
• Serum kolesterol düzeylerinin azaltılması,
• Çeşitli gastrointestinal sistem hastalıklarının tedavisinde yardımcı olması,
• Kadınlarda vajinal ve üriner sistem enfeksiyonlarının tedavi ve önlenmesi gibi birçok önemli etkiye sahiptir!

Herkesin aklındaki soru; “Probiyotiği doğal yolla mı almalı, yoksa takviye mi kullanmalıyım?”

Probiyotikten zengin ve en doğal besin tabi ki Anne Sütü! Bu nedenle yenidoğanlarda kuvvetli bağışıklık sistemi için ilk 6 ay mutlaka sadece anne sütü ile beslenmeyi öneriyorum! Sonraki yaşantında ise sıklıkla karşına çıkan; kefir, yoğurt, turşu gibi besinler de probiyotik kaynaklarıdır. Ancak bu besinlerin içerdikleri dost bakteri sayısı bağışıklık sisteminin ihtiyacını karşılamaz! Ayrıca sindirimleri sırasında mideden geçiş yaparken bu besinlerdeki dost bakteriler asidik ortamdan etkilenir ve önemli miktarı yararlı etkilerini kaybeder! Elbette probiyotik içerikli besinleri kullanmaya devam, çünki sağlığın için faydalılar! Ancak dost bakterinin maksimum etkisini görebilmek için probiyotik ilavesinin mide asidinden etkilenmeyen gıda teknolojisi ile üretilmiş formlarını kullanmakta fayda var!

Unutma probiyotik ilave edilen süt ve ürünleri her yaşta sağlıklı sofralar için yıldız besinler! Ancak beslenmeni dayanıklı probiyotiklerle zenginleştirdiğinde hastalıklara karşı savaşta koca bir adım öne çıkman mümkün!
Sevdiklerinle doya doya sağlıklı yaşam dileklerimle ...