Doya Doya Emzirmenin Püf Noktaları

Öncelikle çalışan anneysen, iş yerinde 3-4 saatte bir, pompa yardımıyla en az 10 dakika sütünü boşalt! Böylelikle bebeğin o sırada emmese de, meme ucuna süt üretimi için uyarı vermiş, süt verimini düşürmemiş olursun!

Bir seferde ürettiğin süt miktarını arttırmak istiyorsan; bebeğini emzirdikten sonra, meme ucuna 5-10 dakika da pompa ile uyarı yap! Bu sayede vücuduna, bir seferde “daha fazla süt üretmesi gerektiği” bilgisini vermiş olursun!

Bebeğini her emzirdiğinde, iki göğsünü birden emzirmeyi unutma! Böylece bebeğin ihtiyacı olan sütü tam alır; sen de daha fazla süt üreterek, daha çok enerji harcarsın. Aynı zamanda bebeğini emzirirken, memene yukarıdan aşağı doğru masaj yapman da süt salınımını arttırmaya yardımcı olur!

Strese hayır! Varlığıyla, konuşmalarıyla seni strese sokan kişilerden bir müddet uzak durman da fayda var. Çünkü stres; anne sütünü miktar ve kalite yönünden, olumsuz etkileyen başlıca faktörlerdendir. Eğer stresli bir dönemden geçiyorsan; sakinleşmek için mayıs papatyası ve rezene çayından yardım alabilirsin!

Mümkün olduğunca bebeğinle fazla zaman geçir! Emzirirken elini tutman, mis kokusunu içine çekmen süt verimini arttırır! İş gereği bebeğin yanında değilse de, üzülme! Pompa yardımıyla sütünü sağarken; resmine bakman, gözlerini kapatıp bebeğini düşünmen yeterli olacaktır.

Besin depolarını ihmal etme! Hamilelik ve emziklilik dönemlerinde, bebeğin senin besin depolarını kullandığı için; vitamin ve mineral yetersizliğiyle karşı karşıya kalabilirsin! Tam kan tahlili yaptırarak; eksiklikleri durumunda mutlaka takviye al! Alacağın takviyeler ne kilo yapar, ne de sütünü azaltır! Aksine bu takviyeler süt kalitesini ve miktarını arttırarak; bebeğinin besin depolarına destek olur, kilo vermeni kolaylaştırır!

Uyandıktan sonra bir saat içerisinde, mutlaka kahvaltı yap! Yeni bir günün başlangıcında; vücudunun süt üretebilmesi, metabolizmanın da çalışabilmesi için kahvaltıya ihtiyacı var, sakın atlama! Anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağı olan yumurtaya, kahvaltında yer vermeyi de unutma!

Ara öğünlerini ihmal etme; en az iki, en fazla üç saatte bir beslenmeye özen göster! Sık beslenmek düzenli süt üretimi için çok önemlidir. Ara öğünlerini atlaman; süt verimini düşürür, bebeğinin anne sütünden daha az faydalanmasına neden olur, kilo vermeni zorlaştırır!

Artık sen de biliyorsun ki; anne sütünü arttırmanın temel yolu, sıvı alımını arttırmaktır! Günde en az 3 litre su iç! Yağı azaltılmış veya yağsız tüketeceğin süt ve ayran, maden suyu (en fazla 2 şişe), şekersiz komposto (miktara dikkat!) sıvı tüketimine destek olur!

Doğru emzirme tekniği de doya doya emzirmede büyük önem taşır! Bebeğinin memeyi tüm ağzıyla kavradığından ve memeyi koyu kısmıyla birlikte aldığından emin ol! Ne yazık ki bebeğinin memeyi kavrayamaması; doymaması ve memeden uzaklaşmasıyla sonuçlanabilir!

Unutma! Bebeğini ne kadar emzirirsen, o kadar kalori harcarsın. Bugünden itibaren bu püfidik notları hayatına katarak; doya doya emzir, doya doya zayıfla :)