Ebedi Gençlik Sırları

Yetmiş yaşında yalnızca bir çocuksun, sekseninde ise bir yeniyetme eğer doksanında ataların seni cennete davet ederlerse onlara ‘’100’’ yaşına basmanı beklemelerini söyle olur mu…
Evet durum Okinawa’da tam olarak böyle. Japonya’nın Okinawa adasında 100 yaşına dek yaşayanların oranı Batı ülkelerine göre 4 kat daha fazla! Yapılan araştırmalar ile dünyanın en genç damarlarına sahip ve en uzun yaşam süresinin olduğu bireylerin bu adada yaşadığını söylüyor.

Okinawalıların uzun yaşamalarının sırrı ne peki dediğini duyar gibiyim aslında çok basit cevap veriyorum; ’’İşin sırrı yaşam şekillerinde saklı’’ Nasıl mı?
SONSUZ SAĞLIĞIN ANAHTARI
Okinawalılar sonsuza dek yaşamıyorlar ancak yaşamları boyunca sağlıklarını koruyabiliyorlar. İşte modern şehir insanının en çok atladığı temel nokta bu! Yaşlanma sürecini geriye sarmanın bir yöntemi henüz bulunamadı ama unutma ki bu süreci yavaşlatmak senin elinde! Sen de bunu yapabilirsin. Daha genç görünebilir, daha sağlıklı olabilir ve en önemlisi bunları yaparken kendini daha iyi hissedebilirsin.

OKİNAWA BESLENME STRATEJİLERİ
• Sakin bir şekilde, tıka bas değil (%80 doyana kadar) az seçici beslen!
• Tam tahılların önemini benimse!
• Protein ihtiyacını çoğunlukla balık daha az sıklıkta ise kırmızı etten karşıla!
• Flavanoidlerden zengin sebze ve meyveler ile renkli beslen!
• Düzenli saatlerde ve stressiz bir ortamda yemek ye!
• Gün içerisinde bol bol su tüket!

OKİNOWA PROGRAMININ EN GENÇ BESİNLERİ
Tatlı patates, soya fasulyesi, ıspanak, avokado, domates, tofu, zencefil, sarımsak,yaban mersini, zeytinyağı ve kanola yağı. Birçoğunu ülkemizde de bulabileceğin bu besinlere; ebedi gençliklerini sürdürebilmek için beslenme örüntülerinde fazlasıyla yer veriyorlar. Bu arada sana küçük bir sır vereceğim; Dünyada insan başına en fazla tofu tüketilen yer Okinawa adası bunu biliyor muydun? Bir önerim olacak yarın sabah kahvaltındaki yumurtanı 100 g tofu ile şenlendir. Böylece ebedi gençlik tüyolarından sende faydalanmaya başlayabilirsin! 

ONLAR GÜNDE 38 ÇEŞİT BESİN TÜKETİYORLAR YA SEN?
Evet yanlış duymadın tamı tamına 38 çeşit ve genel beslenme alışkanlıklarında 206 çeşit besine yer veriyorlar. Günlük tükettikleri besinlerin yüzde 78’i bitkisel kaynaklı. Kısacası Okinawalılar doğadan besleniyorlar.

KARBONHİDRAT DOSTUN OLSUN VE TAM TAHILLI OLSUN!
Dünyanın en uzun yaşayan insanları fit, sağlıklı ve uzun yaşamı tam tahıla borçlu. Okinawalıların aldığı gıdanın yüzde 60 kadarı, flavonoid ve kompleks karbonhidratlardan zengin. Tam tahılları yemeye başlayınca bedeniniz size minnettar olacaktır diyor Okinawa prensipleri…
TAM TAHIL REHBERLERİ BİLE VAR!
Arpa, kamut,yulaf, yulaf ezmesi, basmati pirinç, kahverengi pirinç, yasemin pirinç, yabani pirinç, çavdar, spelt, triticale, buğday, amaranth, esmer buğday, akdarı, tam kahsa, bulgur, dövülmüş buğday,…Sana Okinawalılar çok çeşitli besleniyorlar demiş miydim daha önce
%80 DAHA DÜŞÜK KALP KRİZİ RİSKİ
Okinawalılar için kalp krizi riski Kuzey Amerikalılardan tamı tamına %80 daha düşük. Evet yanlış duymadın bu inanılmaz veri ve gerçek!

BU KONUYU PARTNERİNLE KONUŞ!
Okinawalılar cinsel yaşantılarını ne zamana kadar canlı tutabiliyorlar? Uzun yıllar süren çalışmaların ürünü olan "Okinawa Programı"nda bu konuya da yer veriliyor. Ortaya çıkan sonuç ise şu: Yaşlıların östrojen ve testosteron oranları, Batı'daki yaşıtlarını kıskandıracak derecede yüksek! Dolayısıyla Okinavalılar'ın seks hayatı da, ömürleri gibi oldukça uzun.
Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar; elli yaşını geçtikten sonra haftada en az iki defa seks yapan çiftlerin yapmayanlara göre ölüm oranlarının yarıya indiğini gösteriyor sanırım partnerinle bu konuyu daha ciddi bir şekilde konuşma vaktin geldi!

KENDİNE NEFES ARA ÖĞÜNLERİ VER!
En son ne zaman derin bir nefes aldın? Aldığın nefesi bedenindeki her hücre fark etmeli unutma o nefes ile hücrelerin genç ve uzun yaşayabiliyor. İş ya da ev yaşadığın ortamın oksijensiz kalmasına izin verme! Ya da kendine nefes ara öğünleri ver karar senin.

ÖNCE KENDİNİ SEV VE DOĞAYA SAYGI GÖSTER
Okinawalılar önce kendini sev ve doğaya saygı göster mottosuyla yaşıyorlar. Yaşlanmaya yol açan stresi ilaçlarla değil, sağlıklı beslenme, meditasyon ve sosyal ilişkilerle gideriyorlar. Bu konuda sana tavsiyem önce kendini sev, insanları olduğu gibi kabul etmeye çalış, özür dilemekten ve barışmaktan çekinme

PEKİ DÜNYADAKİ BU TREND NE DURUMDA?
Bugün ortalama yaşam süresinin 80’lere çıktığı ABD’de 65 yaşın üstündeki bireylerin genel nüfusa oranının 13 olduğunu söylüyor elimdeki en son veriler. Peki ya gelecekte yaşam süresi ne olacak? Sana iyi bir haberim var! Sıkı dur! Amerikalılar bunun da hesabını yapmış ve 2050’de beklenen verilere göre 100 yaşını aşan bireyler 2 katına çıkacakmış.
Bu olumlu gelişmede elbette ki yaşam koşulları, tıptaki akıl almaz ilerleme çok etkili ancak bu konuda sağlık otoriteleri en önemli etkinin stres katsayısının düşürülmesinde yattığını söylüyor. Sana yukarıda da bahsetmiştim değil mi Okinawalılar stres nedir bilmiyor sevgili okurum.
Unutma son 50 yıldır yapılan araştırmalar; yediğimiz, yaptığımız, düşündüğümüz, inandığımız her şeyin sağlık durumumuzu ve yaşam süremizi saptadığını açık ve net bir şekilde göstermekte!

100 yaşına kadar yaşamak istiyorsan birincisi beslenmeni düzenleyen bir diyet programın ve en önemlisi her konuda başvurabileceğin bir diyetisyenin olsun sana tavsiyem! İkincisi sosyal ağına yeniden göz atmanı istiyorum. Neden mi? Etrafında sağlıksız beslenmeyi alışkanlık haline getirmiş, kanepede oturmuş cips yerken sana göz kırpan arkadaşların olabilir. Haksız mıyım? Üçüncü olarak da hayat amacını gözden geçirmeni ve seni en mutlu ve en mutsuz eden faktörlerden ileriye dönük bir ‘’to do list’’ çıkarmanı istiyorum. Sağlık dolu sebat içinde uzun ömürlü günlerin olsun!

KAYNAK: Okinawa adasında yaşayan insanlar ile ilgili veriler; ‘’Okinawa yüz yaş çalışması’’ kapsamında 25 yıl boyunca toplanan bilimsel veriler ışığında derlenmiştir.