Egzersiz İçin Akıllı Karbonhidratlar

Egzersizde beslenme konusunda sıklıkla yapılan bir diyet hatası ile karşı karşıyayız! Bu da; “Sporcunun sadece protein içerikli gıdalarla beslenme akımı!”.
Elbette protein de beslenme düzeninde olmalı! Ama unutma ki; başarılı sonuç dengeli diyetten geçiyor! Yüksek protein sana fayda sağlamaz! Egzersizde yakıt kaynağı olarak kullanmak ve performansını maksimum seviyede tutmak için akıllı karbonhidratlara ihtiyacın var! Peki nedir bu akılllı karbonhidratlar ve neden akıllılar biliyor musun?

Maş Fasülyesi:

Mükemmel protein ve lif içeriğine sahip bu karbonhidrat kaynağı egzersiz sırasında kan şekerini düzene sokacak ve sana süper bir yakıt kaynağı olacak! Günlük 50 gram maş fasülyesi(kuru ağırlık) tükettiğinde günlük K vitamini ihtiyacının, 100 gramı ile ise magnezyum ihtiyacının tamamını karşılayabileceğini biliyor muydun? Bu sebeplerle daha güçlü kemikler ve daha sağlıklı damar yapısı için maş fasulyesi fit mutfağında mutlaka yerini almalı!
Ülkemizde Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetiştirilen bu ufak ve yeşil fasülye ile leziz ve tok tutucu tarifler geliştirebilirsin! İster salatalarında istersen zeytinyağlı olarak! Hatta haşlayıp püre haline getirerek; kendine ara öğün olarak tuzlu krakerinin yanında veya et yemeğine eşlik edebilecek besleyici yeşil bir “dip sos” yaratabilirsin!

Kinoa:

Haşlayıp süzerek çıtır çıtır salata veya dolmalarına ekleyerek keyifle tüketebileceğin hem tok tutucu, hem de kaliteli bir protein kaynağı olan kinoa, gluten içermez, sporcunun en akıllı karbonhidratlarında birisi ve önemli bir bağırsak detoks aracıdır! Lizin gibi önemli bir amino asiti de içeren yıldız tahıl kinoa; kalsiyum, demir ve fosfor konusunda da oldukça iddialı! Kaslarına kaliteli bir karbonhidrat kaynağı arıyorsan ilk adresin Kinoa!:) Ancak unutma her 20 gramı(kuru ağırlık) ile yaklaşık 70 kkal sağlıyorsun!

Amarant:

Bağırsak detoksuna yardımcı ve lezzeti kinoaya oldukça benzer bir yapıda olan amarant ile; içerdiği lif ve yüksek protein sayesinde tok tutucu özelliğinden faydalanarak spor günlerinde kan şekerini dengede tutabilir, egzersiz performansını arttırabilirsin! Mutfağında farklı lezzet ve sunumlar denemeyi seviyorsan amarant tam sana göre! Ancak unutma; her 20 gramı ( kuru ağırlık) yaklaşık 70 kkal içeriyor!

Yulaf ezmesi:

Yüksek egzersiz performansının sırrı; dengeli kan şekerinden geçiyor! Bağırsaklarının çalışmak için her gün yaklaşık 25 gram posaya ihtiyacı var! Ara öğün olarak yağsız süt veya yoğurt ile tüketebileceğin yulaf ezmesinin her 40 gramında 3 gramı lifi sağlamak mümkün! Üstelik kuru meyvelerle kendi müslini kendin yarattığında ve badem- cevizle süslediğinde şekerin uzun süre dengeleniyor! Egzersiz öncesi veya sonrası sağlıklı ara öğün alternatifin daha pratik olamazdı!  Unutma her 25 gramı yaklaşık 70 kkal içeriyor!

Karabuğday:

İşte sana gluten içermeyen, lif, magnezyum ve proteinden zengin, düşük glisemik indeksi ile kan şekerini dengeleyen çok akıllı bir karbonhidrat seçeneği daha! Üstelik salatalara çok yakışıyor ve inanılmaz tok tutucu! Sevdiğin yeşillik ve baharatlarla hazırlayabileceğin karabuğday salatasını spor öncesinde egzersiz performansını arttırmak için keyifle tüketebilirsin, hazırlamak için sadece haşlayıp süzmen yeterli! Ama unutma spor öncesi en az 1,5 saat yemek yok ve her 20 gramı yaklaşık 70 kkal içeriyor!

Ruşeym:

Buğday tanesinin en değerlisi, en besleyici özelliğe sahip embriyosuna diyetinde mutlaka yer vermelisin! 25 gramı ile yaklaşık 70 kkal sağlarken; mucizevi besin ruşeym ile A, E ve B vitaminleri, protein, lif alırken, omega 3 içeriği ile kalp damar sağlığına destek olabilirsin! Her sporcunun mutfağında mutlaka yer alması gereken ruşeymi istersen salatalarında, istersen kısır veya dolmalarında keyifle doya doya tüketebilirsin!

Sporcu beslenmesinde hep proteinden bahsedilir! Üstelik hep hayvansal kaynaklar gösterilir! Ancak yüksek protein içeren diyetlerin uzun dönemde böbrek ve karaciğer düşmanı olduğu bir gerçek! Üstelik yapılan çalışmalar yüksek proteinli hayvansal gıdaların fazla tüketiminin kolon kanseri riskini arttırdığını kanıtlamış durumda! Proteinin kaynağını da dengeli seçmelisin!Artık bitkisel kaynaklı proteinlere de sofranda yer ver! Bu haftaki sloganımız “Sağlıklı kaslar için önce sağlıklı beden ve kaliteli yaşam!”