Egzersiz yapanlar sadece protein mi tüketmeli?

Elbette protein de beslenme düzeninde olmalı! Ama unutma ki; başarılı sonuç dengeli diyetten geçiyor! Olması gereken miktardan yüksek protein sana fayda sağlamaz!
Egzersizde yakıt kaynağı olarak kullanmak ve performansını maksimum seviyede tutmak için proteinden daha önemli bir besin öğesine ‘’akıllı karbonhidratlara’’ ihtiyacın var! Nedir akıllı karbonhidratlar kan şekerini yavaş bir şekilde yükselten tam taneli kompleks karbonhidratlardır.

Akıllı karbonhidrat yakıtların;
Olgunlaşmamış muz ile fit shake, yulaf ezmesi tarifler, karabuğday, bulgur ya da kinoadan yapılan salatalar, kuru meyveler, tam buğday ekmeğinden sandviç,…

Egzersiz sırasında kasların performansı için enerjiye gereksinim duyulmaktadır. Karbonhidratların kas ve karaciğerde depo şekli glikojen çalışan kaslar için bir yakıt kaynağıdır. Her aktivite glikojen kullanımını gerektirmektedir. Yeterli karbonhidrat tüketilmezse glikojen depoları boşalır ve yorgunluk, halsizlik problemleriyle karşı karşıya kalınır. Bu ve bunun benzeri belirtiler yaşıyor musun? Cevabın evet ise makaleyi okumaya devam et!
Egzersiz öncesi beslenme programlarında akıllı karbonhidratlara dengeli ve yeterli bir şekilde yer vererek bu ve benzeri olumsuzlukları yaşamadan performansını yükseltebilirsin.
Egzersize başlayan bireylerin çoğu öncelikle proteine odaklanır ve günlük protein alımını arttırmak için protein tozlarına yönelir. Oysaki kas yoğunluğunu arttırıcı gizli gerçek; yoğun antrenman ve yeterli enerji tüketimidir. Diyete ek protein tüketimi kas yoğunluğunu arttırmak için gereklidir. Ancak egzersiz sırasında harcadığın enerjiyi beslenme programına ekleyerek enerji alımını arttırırsan ; 1-1,5 g/kg/gün protein tüketimi dengeli bir diyet ile sağlanabilirsin. Ekstra çaba ve protein tozu harcamana gerek yok!
Üstelik protein kaynakları olarak hep hayvansal kaynaklar gösterilir! Ancak yüksek protein içeren diyetlerin uzun dönemde böbrek ve karaciğer düşmanı olduğu bir gerçek! Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar yüksek proteinli hayvansal gıdaların fazla tüketiminin kolon kanseri riskini arttırdığını kanıtlamış durumda! Unutma proteinin kaynağını da dengeli seçmelisin! Artık bitkisel kaynaklı proteinlere de sofranda yer ver!
Formeo diyetisyenleri olarak bu makaledeki sloganımız “Sağlıklı kaslar için önce akıllı karbonhidrat al, iyi beslen ve kaliteli yaşa!”
Egzersiz öncesi tüketebileceğin örnek bir içecek ile hem performansını yükseltebilir hem de sağlıklı egzersiz yapabilirsin.

BADEMLİ MUZLU SICAK YULAF İLE YAĞ YAKIMINA DESTEK OL
• 200 ml (1 su bardağı) light süt
• 50 g (4 yemek kaşığı) yulaf ezmesi
• 1 orta boy(140 g) muz
• 6-7 adet çiğ badem
• ½ çay kaşığı toz tarçın
Light süt ve yulaf ezmesini 5-10 dakika pişir. Muzu ister püre haline getir ister dilimleyerek karışımın içerisine ilave et son olarak tarçını ve bademi de eklediysen egzersizden 1-1.5 saat önce bu karışımı tüketmen yeterli hadi ne duruyorsun bugün en iyi performansını sergile :)