Egzersizle Yaşam Hücrelerini Tazele!

Düzenli egzersizle yaşam hücrelerini tazelemek ve her bir hücreni 1,5 yıl daha fazla yaşatmak istemez misin? Yapman gereken aslında çok kolay; haftalık en az 150 dakika orta tempolu doğa yürüyüşünü tamamlamak! Ama “sürekli ve düzenli” yapmak şartıyla! “Bugün egzersiz yapmaya çok üşeniyorum” dediğini duyar gibiyim.. Bakalım düzenli egzersizin bedenindeki etkilerini okuyunca fikrin değişecek mi?

EGZERSİZLE KALP-DAMAR SAĞLIĞINA DESTEK OL!

Abur cubur bilgiden uzak durmanın zamanı geldi! 2012’de Kanada’da yayınlanan bir çalışma, düzenli egzersizin kronik hastalıklar arasında özellikle kalp damar hastalıklarından koruduğunu gösteriyor! Böylece düzenli egzersiz ile yaşam süresini uzatabiliyorsun! Ayrıca 2008’de Avrupa’da yapılan başka bir çalışmada da; düzenli egzersizin, kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklı ölüm oranını % 30 oranında azalttığı kanıtlanmıştır.
Biliyor musun; Kalp-damar dostu olan HDL kolesterol seviyeni yükseltmek yine aktif yaşam sayesinde senin elinde! Böylece daha kaliteli bir damar yapısına sahip olarak, tüm bedenini sağlıklı damarlarla sarabilirsin! Bedenini korumak için ilk adım başarıyla gerçekleşti!

EGZERSİZLE HÜCRELERİN OKSİJENE DOYSUN!

Düzenli egzersiz ile oksijen alımını % 15 oranında arttırabileceğini biliyor muydun? Oksijen kapasiteni ne kadar arttırırsan hücrelerin o kadar taze ve güçlü kalır; çünkü tüm hücrelerinin yaşamak için oksijene ihtiyacı var! İşte şimdi düzenli egzersiz ile akciğerlerine “gerçek kapasitesini” hatırlatma zamanı!

KASLARININ KAPASİTESİNİ ARTTIR!

Düşük kas kitlen ile başın dertte mi? Hayatın boyunca düzenli bir egzersiz yapmadın ama şimdi biraz spor yapıp güçlü kasların olsun mu istiyorsun? Sakın bu isteklerinin sonucu bedenini egzersize alıştırmak yerine, kolay yoldan (!) kas arttırıcı olduğu iddia edilen protein tozlarını kullanmak olmasın?!! Seni şiddetle uyarıyorum ki bu tozların vücudundaki zararlı etkilerinden korkmalısın! Asla karaciğer ve böreklerine bu kötülüğü yapma! Üstelik herşey sadece düzenli egzersiz ve dengeli beslenme ile mümkün olabilecek iken…
Yapılan araştırmalar; Yürüyüş, bisiklet sürme, yüzme gibi egzersiz türlerinin aerobik etkide olduğu ve vücuttaki kas ağırlığını arttırdığını, düzenli egzersiz alışkanlığı ile %1 ile %4 oranında kas kitlesinde artışı yakalayabileceğini kanıtlıyor!

RUH SAĞLIĞININ EN ÖNEMLİ DESTEKÇİSİ =EGZERSİZ

Düzenli egzersiz ile seratonin hormonuna destek olmak ve bu mutluluk verici hormon seviyeni düzenli olarak tazelemek istemez misin? O zaman yapacağın egzersiz de “düzenli aralıklarla” olmalı! Asla yoğun ve ağır egzersizlerle hem bedenini hem de ruhunu yıpratma!
2011’de sağlıklı adım sayısını araştıran bir makale diyor ki; her gün minimum 4000 adım atmak ruh sağlığın için, 8000 adım üzeri fiziksel sağlığın için “şart olan” adım sayısı!
Orta seviyede düzenli egzersiz; haftalık minimum 150 -maksimum 300 dakika orta tempolu egzersiz (6 km/sa hızla yürüyüş) senin için yeterli!
Özellikle bu havalarda sabah veya akşamüstü saatlerinde doğanın kollarına kendini bırak ve sana yakın ilk parkurda yürüyüşe çık!

TELOMERLERİNİ UZAT! DAHA UZUN VE KEYİFLE YAŞA!

2012 yılında Kanada’da yayınladığı bir araştırmada; haftada 5 gün orta tempoda yapılan 30 dakikalık egzersizin kalp damar hastalıkları başta olmak üzere kronik hastalıklardan kaynaklı ölümleri önemli ölçüde azalttığı kanıtlanmıştır.
Başka bir araştırma ise; hiç egzersiz yapmayan veya çok az egzersiz yapan bireylerde başlanan düzenli egzersizin 1-2 yıl yaşam süresini uzattığına dair sonuçlar elde edilmiştir.
Egzersizin vücuduna kattıklarını saymakla bitmez! Bu konuda yüzlerce bilimsel araştırma yapılıyor! Ve her biri aynı yönü gösteriyor! Hayat boyu aktif yaşam! Düzenli egzersiz her bir hücreni tek tek besleyen, gençleştiren bir mucize ve aslında çözümü sende.. Hadi harekete geç!
Unutma; Egzersiz yaşamına yıllar eklemenin yanında, yıllarına “sağlıklı yaşam” ekler!