Emzirirken Bu Hurafeler Seni Yanıltmasın!

Yeni doğum yapmış anneler, miniklerinizi de alıp huzurla eve geldiniz! Ama bir de baktınız ki; yanınızda destek (!) amaçlı bulunan herkesten bir söz çıkıyor. “Tatlı ye, sütün artsın”, “Şöyle şekerli bir komposto kaynatalım, süt olsun” gibi süt arttırdığı söylenen kilo aldırma kaynakları ya da “Sütün az sanki bebeğin gelişimi geri kalmış”, “Sütün bebeğe yaramıyor” gibi moral bozan stres kaynakları!!! Şimdi derin bir nefes alın ve işin aslını uzmanından öğrenin :)

Şekerli Besinler Süt Arttırır!

Doğum sonrası duyacağın bu cümleye, aman dikkat! Şekerli besinler; süt arttırmaz, kilo aldırır! Annelik içgüdüsü, bazen seni yanıltabilir; doğru bildiğin doğruları, yanlışmış gibi yorumlayabilirsin. Şeker içeriği yüksek besinler, şerbetli tatlılar sütünü arttırmayacağı gibi, vücuduna da boş enerji sağlar. Evet, şekerli besinleri seviyorsan, yedikten sonra sütün artabilir; ama bu yediğin besinden değil, yarattığı olumlu duygudan kaynaklanmaktadır. Bu besinlerle kilo almak yerine, sağlıklı alternatiflere yönelmeyi dene!

Lohusa Şerbeti, Komposto Süt Arttırır!

Bu içecekler süt arttırır; ama adı üzerinde içecek, yani sıvı oldukları için süt arttırır! Süt arttırmasının yanında, bir de ilave kalori verir vücuda. Bunun yerine bir bardak fazladan su tüketmen; sütünü arttırmaya, vücuduna sağlık katmaya yeter. Kompostonu da mutlaka şekersiz tercih et, bu yazın en serin içecekleriyle kendini serinlet! Bir porsiyondaki meyve miktarına da dikkat et!

Bebek Doğduktan Sonra 3 Ezan Emzirilmez!

YANLIŞ! Miniğin normal doğumla dünyaya geldiyse bir saat, sezaryenle dünyaya geldiyse iki saat içinde emzirilmelidir. Bebeğini emzirmek için üç ezan beklemen; bebeğin kan şekerinin düşmesine, memeyi zor kabullenmesine ve yeni doğan sarılığının görülme riskinin artmasına neden olabilir! Doğum sonrası en kısa sürede bebeğini emzirmen ise; onun hayata muhteşem bir başlangıç yapmasını sağlar!

İlk Süt Bebeğe Verilmez, Toprağa Atılır!

YANLIŞ! Bebeğine vereceğin ilk süt (kolostrum), bebeğinin yeni hayatında aldığı ilk ağız aşısıdır. Bu nedenle, doğar doğmaz bu sütü alması çok önemli. Doğum sonrası hemen emzir ve kolostrumdan faydalanmasını sağla!

Bebek Emzirilmek İçin Uyandırılmaz!

Yeni doğan bebeğin, minik bir mideye sahip olduğu için; hızla doyup, hızla acıkacaktır! Bu da bebeğinin ilk aylarda iki saatte bir beslenmesi gerektiğini gösterir. Bebeğin uzun süre uyanmıyorsa, uyandırıp emzirmende hiçbir sakınca yoktur!

Mama İle Beslenen Bebek Daha Sağlıklı Olur!

Ne yazık ki “Kilolu bebek, daha sağlıklı bebek” inanışından yola çıkılarak söylenmiş bir deyim! Yeni doğan bebekler ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Eğer anne sütü yetersizliği söz konusu ise; anne sütünden sonra bebeğin için en ideal besin, mama yani bebek sütleridir. Dikkat! Mama ile beslenen bebeğin daha sağlıklı değil ama daha kilolu olabilir! Biberon ucu ile annenin meme ucu farklıdır. Bebeğinin, biberondan mamayı daha kolay ve hızlı alması, bilinçsiz beslenmesine neden olabilir. Dikkat etmen gereken nokta; bebeğinin ihtiyacı kadar mamayı hazırlaman ve sunmandır.

Bebek Kucağa Alıştırılmamalıdır!

Doğum sonrası bebeğini 12 saat boyunca kucağında da tutsan; bu bebeğin için yetersiz kalır. Çünkü o, hamileliğin boyunca 24 saat senin teninde olmaya, sıcaklığınla yaşamaya alışmıştı. Yeni doğan bebeğini kucağına almaktan ve onun kucağa alışmasından korkma! Bebeğinin kucağında olması, kokunu, sıcaklığını duyması; kendini güvende hissetmesini ve sevildiğini anlamasını sağlar!