Emzirme Haftanız Kutlu Olsun, Babalar!

Emzirmeyi etkileyen anne ve bebek faktörlerini biliyoruz. Peki perde arkasında bu süreçlerde aslında çok da etkin olabilen baba desteğinin emzirmeyi ne kadar etkilediğini biliyor muyuz?

Yapılan çalışmalarda emzirme eğitimi alan ve almayan babalar arasında, annelerin emzirme farklılıkları değerlendirilmiştir.

Emzirme eğitimi alan babaların bebeklerinin 6 aydan fazla anne sütü alma oranının, emzirme eğitimi almayan babalarınkilerine göre 2 kattan daha fazla olduğu gösterilmiştir. Babalara verilen bu eğitimle annelerin emzirme konusundaki bilgilerinin ve emzirmeye yönelik olumlu davranışlarının arttığı gözlemlenmiştir. Arada oluşan bu farkın ise baba desteğinden, anneyi teşvik etmesinden, annenin daha iyi hissetmesinden ve annenin daha mutlu duygular içinde olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Gördüğünüz gibi anne sütü ve emzirmeyi anne sürdürüyor gibi görünse de bu süreçte baba desteği de emzirmenin sürdürülmesini etkilemektedir. Madem emzirme haftasındayız sevgili babalar, artık kolları sıvama vakti geldi.

Güzel annelerimize vereceğiniz destek, söyleyeceğiniz güzel sözler, emzirirken yapacağınız masaj ya da getireceğiniz bir bardak su annelerimizin bu süreçte kendini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Böylelikle hem anne sütü hem de bebeğinizin geleceği sağlıkla etkilenecektir.

Emzirme haftanız sizlerin de kutlu olsun sevgili babalar,
Annelerimiz aşkla bebeklerini emzirirken siz babaların da aşkla destek olacağı günleriniz olsun…