En Akıllı Pişirme Yöntemi

Aileni sağlıkla beslemek istediğine ve bunun için ekstra özen gösterdiğine eminim. Peki; tam olarak da evinin sağlık bakanı olma görevini üstlenen sen, bu görevi ne kadar hakkıyla yerine getiriyorsun?
Yazıma başlamadan önce sana son dönemlerde yapılan bir araştırmadan söz edeceğim. Ev hanımları üzerinde yapılan bu araştırmanın sonucunda; ev hanımlarının yarısından fazlasının (%53.3) yiyecekleri doğru beslenme ilkelerine uygun olarak pişirmedikleri saptanmış. Unutma artık yemekler sadece lezzet sınavından geçmiyor sevgili okurum. Obezite ile ilişkili kronik hastalıkların maalesef ki oldukça hızlı artışta olduğu günümüzde; lezzetli olduğu kadar sağlıklı yemekleri de ailene sunman önemli!

BİR YEMEK NASIL DAHA SAĞLIKLI OLUR?
Bir yemeğin sağlıklı olabilmesi için doğal ve mevsiminde sebzelerin kullanılması kadar nasıl piştiği de önem taşıyor. Doğru pişirme yöntemlerini kullanarak en fit yemekleri hazırlamak hem daha sağlıklı hem daha fit kalmak aileni sağlıkla beslenmek istemez misin?

EN AKILLI PİŞİRME YÖNTEMİ NEDİR?
Pişirme yöntemi olarak besinden maksimum fayda sağlayacak, yağı azaltacak en akıllı yöntem buharda pişirme yöntemi. Uzak Doğu ve Çin mutfaklarında sıklıkla tercih edilen bu yöntem ile besini rengini, kokusunu, vitamin mineral değerini, posasını ve de aromasını kaybetmeden sağlıkla pişirebilirsin.

Vitaminli mutfaklar için buharda pişirme tüyoları;
• Suda pişirdiğin yemeklerde suda eriyen vitaminler olan B ve C grubu vitaminler ve minerallerde kayıplar meydana gelir. Buharda pişirilen yemeklerin suda pişirilen yemeklere oranla daha fazla vitamin deposu olduğunu unutma!

• Buharda pişirme yöntemi ile besin içerisindeki nişasta yumuşar, sebzelerin yumuşak hale gelmesi sağlanır böylece sindirim kolaylaşır ve glisemik indeksi düşürerek daha uzun süre tokluk hissi sağlarsın.

• Her yıl 4.6 kg’a veda etmek istemez misin? Nasıl mı? Her gün 1 çorba kaşığı kadar eksik yağ tüketirsen ayda 2700 kaloriden tasarruf ederek yılda 4.6 kg ‘a veda etmiş olursun. Üstelik bunun sadece zayıflamaya değil ailendeki tüm bireylerin genel sağlığa katkısı da düşünüldüğünde mutfağında sağlık devrim niteliğinde bir adım olacağını düşünüyorum.

• Mutfağına bir sebze günlüğü asmaya ne dersin? O gün mevsimine göre belirlediğin günün sebzesini buharda pişir ve her gün sebzenin rengini farklı seçmeye özen göster. Böylece ailene sağlıklı ve kolay bir yeme alışkanlığı kazandıracaksın

• Mutfak araç gereçlerini alırken de mutfak detoksu kuralına uy! Evine yağda kızartma makinesi alacağına buharda pişirme makinesi al ki en formda mutfağının fit şefi sen ol!

• Sebzelerimin vitamini bol olsun diyenlerdensen alarmını daha kısa süreli kur! Sebzelerin faydalarından daha iyi yaralanmak istiyorsan renklerinin canlı kalmasına, sebzelerin parlak ve hafif diri olmasına dikkat et. Böylece hem sebzelerin vitamin mineral değerlerini korur hem de ailecek daha çok antioksidan alırsınız.

• Brokolinin gücünden maksimum şekilde faydalanmak istiyorsan pişirme yöntemin kısa süreli buharda pişirme tekniği olsun! Nutrition and Cancer dergisinin söylediğine göre brokolini koyu yeşil renge dönüşene kadar suda haşlayarak tüketiyorsan, kanser savaşçılarının büyük kısmına döktüğün suyla birlikte ‘’hoşça kal’’ diyorsun. Brassica sebzeleri suda haşlamak yerine buharda pişirmeyi tercih etmelisin. Buharda 2-4 dakika pişirdiğin parlak yeşil renkteki brokoliyi tüketerek bu savaşın galibi siz olun!

• Geleceğe dair en güzel anılarını unutmak istemiyorsan balığı buharda pişirin! Balığın yararlı yağından faydalanmak istiyorsan asla kızartmamalısın unutma! Omega-3’ten faydalanabileceğin en doğru yöntem, buharda pişirme yöntemidir.
                                                       Sağlıklı ve vitamin dolu mutfaklarınız olsun sağlıkla yaşayın fit kalın :)