En Fit Seyahat Arkadaşın Beslenme Çantan!

Seyahatleri kim sevmez ki? İş için de olsa tatil için de olsa yeni yerler keşfetmek veya sevdiğin insanlarla bir araya gelmek çoğu zaman mutluluk verir. Hava durumu, katılacağın davetler, gerçekleştirmek istediğin planlar… Bir bavulun hazırlanma süreci hepsini göz önünde bulundurarak gerçekleşiyor. Peki ya beslenme çantan? Bugüne kadar hiç hazırlamadım oda nerden çıktı dediğini duyar gibiyim!

En değerli giysin olan bedenine ve bedenini ışıldatan ruhuna özen göstermeye seyahatte de devam etmelisin. Çünkü; kaliteli ve verimli zaman geçirirken kendini mutlu hissetmenin temel yolu rahat bir bedene sahip olmak. Seyahat sırasında veya gidilecek yere ulaşıldığında bedeninde oldukça fazla değişim meydana geliyor. İşte sen daha fit ve daha sağlıklı bir seyahat geçir diye beslenme çantası hazırladık, bak içinde olmazsa olmaz neler? Korkma kıyafet bavulun kadar ağır değil  içinde senin için elzem şeyler var!

1. Probiyotikler; “Yaşam için faydalı” anlamına gelen, vücuduna dost bu bakterileri bağırsaklarının koruma görevlisi olarak düşünebilirsin. Biliyoruz ki aslında tüm hastalıkların temeli aslında bağırsakların. Onlar huzursuz ve mutsuzsa bağışıklığın düşer, şişkinlik hissin artar veya kabızlık gibi sorunlarla karşı karşıya kalırsın. Peki faydalı bakteriler seyahatte neden seninle olmalılar? Otobüs veya araba ile seyahat ettiysen bağırsakların uzun süre hareketsiz kaldıkları için huzursuz ve mutsuzlar. Buda senin temel sağlık durumunu etkiliyor. Ve hava değişimi… Bedenin soluduğu yeni havaya alışırken bağışıklığını mutlaka desteklemelisin ki seyahatte akan burnun veya yükselen ateşin seni engellemesin. İşte probiyotikler seni ve bedenini başta bu etkiler olmak üzere olumsuzluklardan korur ve sağlıklı bir seyahat geçirmeni sağlar.
FitNot: Probiyotiğini yoğurtla tüket faydasına fayda kat 

2. Yeşil çay; Sakinleştirici, ödem attırıcı, metabolizma hızlandırıcı doğanın bize sunduğu bu mucize çayları da beslenme çantana eklemesem olmazdı! Neden mi? Öncelikle bilmelisinki ulaşım için hangi yolu tercih edersen et bedeninde meydana gelecek ödem ortak nokta. Yani bavuluna özenerek yerleştirdiğin kıyafetleri şişkinliğinden dolayı giyemeyebilirsin  Fakat korkma çözümü çantanda! Seyahat boyunca günde 3 fincan yeşil çay tüketerek ödemi bedeninden hızla uzaklaştırabilirsin.
FitNot: Yeşil çayı her an nasıl tüketeceğim diyorsan sabah kahvaltısını mutlaka yapacağın için 1 fincan kahvaltıda, 1 fincan gün içinde müsait olduğunda, 1 fincan da yazının sonunda vereceğim FreshTea ile tüketebilirsin 

3. Paketli ara öğünler; her zaman gün içindeki beslenme programına uygun alternatifleri çantanda bulundurman oldukça önemli. Fakat bu besinler özellikle seyahatte olmazsa olmazın. Çünkü; bu ilk seyahatin ise damak tadına uygun alternatiflerin olmayabilir, olanların da hepsini aynı günde tercih etme hatasına düşersen ertesi günü yatak ile tuvalet arasında geçirebilirsin. O yüzden mutlaka bildiğin, tattığın ve vücuduna iyi gelen bir ara öğünün olsun çantanda. Aynı zamanda bir yerleri gezip keşfederken acıktığını hissetmeyebilirsin, hissettiğinde ise ilk gördüğün sağlıklı mı değil mi diye sorgulamadığın o besini tüketebilirsin. Gün içinde enerjini yüksek tutmak, bağırsaklarını korumak ve metabolizmanı canlı tutmak için lif içeriği yüksek, enerjisi yeterli bir ara öğün mutlaka çantanda yer almalı. Eminim ki gelişen teknolojinin lezzetli ara öğün alternatifleri beslenme çantanın en lezzetlileri olacak 

4. Termos; iyi bir termosun hayatına katacaklarını say say bitiremem fakat seyahatteki faydalarını özetleyebilirim  Seyahat sırasındaki sıvı tüketimin oldukça önemli. Evet biliyoruz suyunu her yerden satın alabilirsin, fakat seni serinletecek bir içeceğe ihtiyacın olduğunda eğer bir termosun yoksa elin ilk gördüğün gazlı içeceğe uzanacak benden söylemesi! Termosun seni su dışında ki sıvı alımında sınırlarken aynı zamanda vereceğim FreshTea çayını da yanında taşımana yardımcı olacak  Hadi şimdi güzel bir termos edin ve çantana yerleştir!

FitNot: Gün içinde serinletici içeceklere fazla ihtiyaç duyuyorsan light olanları tercih etmeli ve küçük ölçülerde edinmelisin.
Son olarak sana bir de seyahat sırasında beslenme ile ilgili önerim olacak. Yolculuğun eğer 2-3 saatten uzun sürecekse mutlaka kendine fit bir sandviç hazırla! Çünkü yolculuk sırasında açlık hissi ile gördüğün ilk sağlıksız besini tercih edebilir veya yolculuk bittiğinde soluğu yüksek kalorili yemeklerin olduğu restaurantta alabilirsin.
FitNot:” 1 adet çok tahıllı sandviç ekmeği + 3 dilim dilimli light kaşar+ yeşillik” yanında taşıyabileceğin, sana sorun çıkarmayacak fit bir alternatif olabilir  istersen termosundaki light ayranla da daha doya doya sağlıklı bir öğün yapabilirsin.

FreshTea:

• 2 poşet yeşil çay
• ½ limon
• 1 tatlı kaşığı bal
• 1 adet çubuk tarçın
• 5 adet karanfil
• 1 küçük parça taze zencefil
Yeşil çayı 5 dk sıcak suda demle, bal ile karıştır, tarçın kabuğu-zencefil-limon dilimlerini ekle, 500ml soğuk su ilave et, buzdolabında sabaha kadar beklet. Gündüz gezmelerinde iç 
Seyahatte huzur dolu günler geçirmek için bu 4 adımı izle. İnan bana bu seyahat diğerlerinden çok farklı olacak, çok hafif olacak, çok fit olacak! Bedenine her zaman her yerde hak ettiği özeni göster. Keyif dolu seyahatler!