ERKEKLERİN KÂBUSU PROSTAT

Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) Globacon verilerine göre erkeklerde en sık görülen kanser sıralamasında prostat kanseri Dünyada ilk, Türkiye’de ise 2. Sırada yer alıyor! Peki, sıklığı bu kadar artan prostat kanserine karşı kendini hangi besinlerle koruyabilirsin? Cevabı hemen alt satırda, haydi okumaya başla :)

Domates: İçerisinde bulunan “likopen” adlı maddenin özellikle prostat kanserine karşı koruyucu olduğunu biliyor muydun? 2013 yılında Journal of Nutritional Science and Vitaminology’de yayınlanan makaleye göre domatesteki likopen tümör oluşumunu önleyerek prostat kanserine karşı vücudunu koruyor!

Avokado: Araştırmalara göre avokado içerdiği beta-sitostreol maddesiyle prostata karşı etkili! Çalışmalarda, özellikle iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde beta-sitosterol büyük ölçüde olumlu sonuç göstermiştir.

Soğan Ailesi: Soğan ailesi içerisinde bulunan sarımsak, soğan ve pırasa gibi besinler prostat kanseri ve diğer birçok kansere karşı koruyucu etki taşımakta! Bu aile flavanollerden “organosülfür” adlı bileşenlere sahip! Bu bileşenler vücudunda tümör inhibe edici ve hasra gören DNA’yı tamir etme özellikte! Bu sayede prostatta kanser oluşumunu da önlüyor!

Omega 3: Ulusal Kanser Birliğinin ve Harvard Üniversitesinin yaptığı açıklamaya göre sağlıklı yağ grupları içerisinde sayılan Omega 3 yağ asitlerinin tüketimi prostat kanseri riskini büyük oranda azaltıyor!

Yeşil çay: Yeşil çay içinde barındırdığı kateşinler sayesinde tümörlere karşı savaşıyor. Araştırmalara göre Epigallokateşin gallat (EGCG) kanser hücrelerinin gelişmesini önlüyor. Ulusal Kanser Enstitüsü de yeşil çayın özellikle prostat kanserine karşı etkili olduğunu söylüyor.

Brokoli: GST-pi adlı gen normal şartlarda prostat hücrelerini DNA mutasyonuna karşı korumaya yardım etmektedir. Fakat prostatta kanser oluşumuyla beraber bu genler etkilerini kaybetmeye başlıyor. Prostat Kanseri Birliğinin yaptığı açıklamaya göre koyu kırmızı meyveler kadar brokoli de bu genin biyokimyasına etki ederek prostat kanserine karşı vücudunu koruyor!

Zencefil: 2012 yılında British Journal of Nutrition’da yayınlanan makaleye göre zencefil, antioksidan özellikleri sayesinde vücudunda prostat kanseri oluşumunu önleyici etkiye sahip. Sen de bu özelliğinden yararlanmak istiyorsan içtiğin çaylar listesine zencefili kesinlikle eklemelisin.

Prostat kanserinden korkma, doğru beslenme ile vücudunun koruma kalkanlarını devreye sok, daha sağlıklı bir vücuda sahip ol :)