Fit Annenin 4 Fit Takviyesi

Merhaba sevgili #fitanneningünlüğü okurum. Bu hafta köşemde, Formeo’nun fit annelerinin fit 4 takviyesini seninle paylaşacağım. Bu takviyeler sayesinde biz hamileliğe sağlıkla hazırlanıp, mutlu bir hamilelik süreci geçirip, bebeğimizi doya doya emziriyoruz. Ayrıca yaşam kalitemizi arttırıp, bebeğimizle geçireceğimiz güzel günlerin hayalini birlikte kuruyoruz ;)

İlk takviyemiz Omega 3!

Kendisi en iyi yağlardan! Vücuda olan etkileri de bir o kadar iyi! Bebeğimizi oluşturacak sperm ve yumurta hücrelerinin yağ içeriğinin büyük bir kısmını, omega 3 yağ asitleri (EPA ve DHA) oluşturur. Alınan takviye, bu hücrelerin yağ profillerini iyileştirerek, bebeği meydana getirecek zigotun kalitesini arttırır. Bunu takiben hamileliğin ilk ayında bebeğin beyin ve sinir gelişimi başlar. Sinir hücreleri arasındaki iletimde, beyin ve görme gelişiminde de omega 3’e büyük görevler düşer. Hamileliğin son 3 ayında ise anneden bebeğe aktif DHA transferi olur ve bebeğin beyni DHA depolar! Bebeğimiz 9 ay 10 günün sonunda dünyaya geldiğinde ise yeni yaşamdaki en kıymetli besini anne sütüyle tanışır! Anne sütünün içeriğini de tabiki annenin beslenmesi ve yaşam tarzı etkiler. Annenin aldığı her omega 3 takviyesi, sütünün kalitesini arttırarak, bebeğin beyin, göz ve sinir gelişimini destekler.

Aynı zamanda bebeğini uçsuz bucaksız bir sevgiyle seven annenin, kalp ve damar sağlığını korumaya da yardımcı olur :)

İkinci sırada dost bakteriler, Probiyotikler!

Bağırsak florası ne kadar güçlü olursa, Formeo’nun fit annesi de o kadar güçlü olur. Dost bakterilerle anne; hamilelik boyunca zayıflayan bağışıklığını güçlendirir, sindirim problemlerinin önüne geçer, vajen florasının yararlı bakteri sayısını arttırır. Bebek doğum anında vajen florasından geçerken bu bakterileri yutar ve ilk bağırsak florasını, annesinin kullandığı probiyotiklerle oluşturur. Anne sütü insanoğlunun aldığı ilk probiyotik sıvı kaynağıdır. Probiyotik kalitesi yüksek anne sütü ise, bebeğin hem sindirim sistemini, hem beyin gelişimini, hem de sinir gelişimini olumlu etkiler.

Probiyotik denince akla ilk bağırsaklar gelse de, sindirim sistemiyle birlikte beyin ve sinir sisteminde de aktif olarak rol oynar. Yapılan çalışmalarda florası güçlü olan kişilerin; bilişsel fonksiyonları ve hafızası güçlü bulunmuştur. Sen de bir anne olarak, bebeğin veya çocuğunla yaşadığın her anı hatırlamak istiyorsan, her gün probiyotik takviyeni ihmal etme ;)

Hastalıklara Propolisle diren!

Arıların bitkilerden topladığı antioksidan bileşikler, propolis; özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarında etkilidir, ağız ve diş eti hastalıklarına karşı koruyucudur. Doğal antibiyotik, antiseptik ve antioksidan özellik gösterir. Unutma, fit anne olarak sen ne kadar sağlıklı, ne kadar iyi olursan; bebeğin de o kadar sağlıklı ve iyi olacaktır. Bedenini bebeğin için hazırlarken, hamilelikte ve emzirdiğin süreç boyunca propolis takviyesini ihmal etme! Dikkat etmen gereken nokta ise; hamilelik ve emziklilikte senin propolisin alkolsüz olsun ;)
Güneşi D Vitamini ile kucakla!

Öyle bir vitamin ki, vücudun çoğu metabolizma olaylarında görev alır ve bu nedenle vücutta bir nevi hormon görevi yapar. Yetersizliğinde bağışıklık sistemi zayıflar, enfeksiyonlara karşı açık kapı bıraktırır, eklem ağrılarına ve duygu durum bozukluklarına neden olabilir. Yoksa bu veriler sana tanıdık mı geldi? D vitamini yetersizliği olmasa da, sen aslında bebekli hayatında bunları yeterince yaşıyorsun. Bir de vitamin eksikliği nedeniyle, bu verileri şiddetlendirmeye hiç gerek yok! Üstelik ülkemiz de güneşten yeteri kadar vitamin sentezleyemeyecek konumda!

D vitamini eksikliğini önlemek için, Endokrin Topluluğu; yeni doğanlarda ilk bir yıl için günlük 400-1000 IU (2000 IU’ye kadar güvenli), 1-18 yaş arasındaki çocuk ve adölesanlar için günlük 600-1000 IU (4000 IU’ye kadar güvenli), 18 yaş üzeri erişkinler için ise günlük 1500-2000 IU (10,000 IU’ye kadar güvenli) D vitamini desteği önermektedir. Sen de sprey formlarını tercih ederek, bunu bir rutin haline getirip, çocuğunu her an güçlü kollarınla kucaklayabilirsin ;)

Gördüğün gibi güzel anne, Formeo’nun fit anneleri bebekleri için optimal sağlığa ulaşıyorlar. Bu sağlıkta kullanılması gereken fit 4 takviyemiz de yukarıda saydıklarım. Hemen kan tahlili yaptırıp, gerekli takviyelere başla. Çocuğunla yaşayacağın uzun yılların kalitesini arttır ;)