Fit olmak için önce fitşef ol!

1. Öncelikle buzdolabı detoksu yapmaya ne dersin? Bu akşam bütün kalorili yiyeceklerden buzdolabını ve mutfak dolaplarını da arındır. Mutfağın formda olursa sen de kolaylıkla forma girebilirsin unutma!
2. Buzdolabında sağlığın için önemli olan ve formda kalmanı sağlayacak olan yiyecekleri üst raflara yerleştir. Buzdolabını açınca göz hizasında bu yiyecekler bulunsun.
3. Yemek hazırlarken ev hanımları dikkat evinizin diyetisyeni sizsiniz. 4 kişilik bir yemek için 2 çorba kaşığından fazla zeytinyağı kullanma ve yemeğini 1 günlük 1 öğünlük hazırla.
4. Yemeklerini asla kızartma! Kızartmalardan uzak kalın. Kızartma yerine buğulama, suda uzun süre kaynatma, fırında ya da haşlama yöntemlerini kullanın. Hazır kek, poğaça, börek yemeyin. Canın çok çekerse evinde kendiniz çok tahıllı un ve sağlıklı yağlar ile fit alternatiflerini yapın.
5. Unutma tam da bu dönem her yerde diyet ile ilgili öneriler okuyacak ya da duyacaksın. Bunlardan en tehlikelisi ara öğün alışkanlığının yanlış olduğunu savunan öneri. Ara öğün mutlaka yap. Metabolizmanı turbo hızda çalıştırarak bu yazın en fiti sen ol.
6. Bu yılda popüler diyetlere kanma. Geçen yıl yaptın peki sonuç? Artık son kez kilo vermek ve bir daha almak istemiyorsan EKMEK yiyerek zayıfla. Ekmeksiz diyet olmaz unutma. Öğünlerinde en az 1 dilim tam tahıllı ekmeğe mutlaka yer ver. Neden mi? İştahını kontrol etmek için, tatlıya karşı zaafını azaltmak için ve bel çevrendeki yağlanmandan çabuk kurtulmak için.
7. Yaz tatiline kadar öğle yemeklerin için sağlıklı sandviç alternatifleri hazırlamaya başla! Bu şekilde işte, evde, okulda öğününü atlamadan tüketebileceğin sağlıklı, kolay ve en önemlisi fomda bir alternatifin olacak. Sandviç ekmeğin tam tahıllı; içerisindeki alternatifler ise yağsız peynir ya da ton balığı ile sebzeler olsun.
8. Süt, yoğurt ve peynir grubu besinleri artık light tercih et. Böylelikle her porsiyondan 45 kal civarında tasaruf etmiş olacaksın. Bu gruptan günde en az 4 porsiyon tüketmelisin unutma! Light tercihlerin ile 180 kal lik bir enerji tasaruffunu çoktan yaptın bile. Bu tercihin senin yaza kadar yaklaşık 2,3 kg kaybetmene yardımcı olacak.
9. Sabah kahvaltısı seni en çok zayıflatan yıldız öğün.Kahvaltısız evden çıkma. Metabolizmanı turbo hızda çalıştıracak kahvaltı için sana bir önerim var. 1 dilim tam buğday ekmeği üzerine 30 g avokado ve 1 adet haşlanmış yumurta yeşil çay eşliğinde seni yaza hazırlayacak!
10. Yağsız bir diyet ile ne mideni ne beynini kandırabilirsin. Diyetinde iyi yağlar mutlaka olsun. Yağ yakımına yardımcı yağlar olan zeytinyağı, balık yağı(omega-3), kanola yağı, hindistan cevizi, avokado ve yer fıstığı içeriğindeki kaliteli yağ asidi örüntüsü yağlarınızdan kurtulmana yardımcı olur.
11. Akşam yemeğine mutlaka 30 dk ayır yavaş çiğne ve küçük lokmalar tercih et. Hem mide konforunu artıracaksın hem de beynine tokluk sinyalinin gittiğini fark edeceksin.
12. Metabolizma hızına düzenli çalışması ile en çok katkıda bulunan sistem sindirim sistemi. Düzenli çalışan bir sindirim sitemi için bol bol sebze ve meyve tüket, her gün 1 bardak kefir iç ve probiyotik takviye al.
13. Mutfağında bitki çaylarına bir köşe ayır ve iştah kontrolüne sağlamak amaçlı günde 3 fincan roisbos, beyaz çay ve yeşil çay tüket.
14. Unutma uyku en değerli besinin. Bu mevsimde metabolizmana uyku yoksunluğu yaşatma. Uyku açlığı metabolizmayı yavaşlatıyor unutma. Günde 7-8 saat kaliteli bir şekilde uyumaya özen göster, iştahını daha iyi yönet!
15. Stresini iyi yönetebiliyorsan diyetini de iyi yönetirsin unutma! Metabolizmanı duraksamalara uğratmak istemiyorsan diyetinde strese son ver. Diyet yaparken sık sık gülümse hatta kahkaha at. Gülümsemek vücudunda stres yönetimine destek olan en doğru eylem:) hatta kalori bile harcatıyor... Unutma bu mevsimde en hızlı zayıflayanlar değil, yavaş ve sakin zayıflayanlar kazanıyor.