Gardırop Piramidi

Merhaba sevgili okur. Artık her Perşembe bu güzel yazar ekibinin içerisinden bana da ulaşabileceksin. Sanal stil yönetmenin iş başında anlayacağın!
İnce eleyip, sık araştırdığım, elekten geçirip duvarın başköşesine astığım stil önerilerimi, stil eleştirilerimi özetle moda ve stile dair tüm görüşlerimi seninle paylaşmaya hazırım.
Sen de hazırsan; öncelikle benim için işin temelini oluşturan Gardırop Piramidi’nden başlayalım.

‘Gardırop Piramidi de nedir? Üstelik köşenin adı bile bu!’ dediğini duyar gibiyim. Bekletmiyorum, hemen konuya giriyorum.  9 yıldır Formeo’luyum :) Normal olarak Beslenme Piramidi ile hayli içli dışlı bir ilişkim var. Bir yandan da giyinmenin oldukça önemli olduğunu ruha iyi geldiğini, motivasyonu artırdığını biliyorum. İşin içerisinden çıkamayan ama çıkmaya hevesli birçok insan tanıdım ve tanımaya devam ediyorum. Bedenini sevmenin önemli olduğunu, bu sevginin stile olumlu bir fark kattığını düşünüyorum.  
 
Açıkçası çözüm basit! Sağlıklı ve ideal bir beden için; Beslenme Piramidi’ne nasıl başvuruyorsan bundan sonra da şık ve stil sahibi olabilmek için Gardırop Piramidi’ne başvurmalısın. Ben öyle yapıyorum.  Laf aramızda Gardırop Piramidi ile, beslenme piramidinden yukarı doğru çıkan o fit ve sağlıklı insan var ya ‘ki bu sen olabilirsin’ işte o insanı stil sahibi ve şık yapabilirim.  

Güven bana ve aşağıdaki 4 küçük başlığa tüm dikkatini odakla.
1. ASILLAR: Ev sahibi ya da gardırobun uzun süre konaklayanları diyebiliriz onlara. Çünkü en çok yeri kaplayanlar, kimi zaman da gardırobunuzu dağıtanlardır onlar. Hep aralarına yenileri eklenir ve trendlerden sürekli etkilenirler. Renkleri aşağı yukarı sabitken modelleri hep değişkendir. Çoğu basic etiketlidir ve günlük kombinler de oldukça etkilidir Çok giyinmekten eskiyenlerdir. Kolay yıkanır ve kolay bulunurlar. Cebinizi çok yormaz, stilinizi rahatlatırlar. Örn: Balıkçı yaka trikolar,klasik jeanlar, cigaret pantolonlar, spor ayakkabılar, babetler, stilettolar, oxfordlar, dantel ve deri detaylı elbiseler, siyah ceketler, mini tek renk etekler, klasik kesim trençkot, şallar...

2. JOKERLER: Bukelemun misali kılık değiştirebilirler. Gündüz kombini iken bir ekleme çıkarma sayesinde gece kıyafeti halini alabilirler. Giyinirken size hız katarlar. Bir bakmışsınız iş hayatı kombini olmuşlar bir de bakmışsınız hafta sonu arkadaş toplantısındalar… Sayıca azımsanmayacak kadar fazladırlar. Kararsız bir gününüzde gardırobunuzun ‘üzülme bak, en azından ben buradayım’ diye seslenenleridir. Çoğunlukla tek parça, kimi zaman da kombine eklenen son parçalardır. Klasiklerdir, olmazsa olmazların en yakınlarıdır Örn: Beyaz gömlekler, ipek gömlekler, tek parça siyah elbiseler, blazer ceketler, spor kesim ceketler, kolej ayakkabılar, deri eldivenler.

3. ZAMANSIZLAR: Sizin onları göstermenize gerek yoktur. Onlar hem kendilerini hem de sizi ortaya çıkarır ve diğer herkesten ayırırlar. Tarzınızı taşıyanlardır. Gardıropta yerleri özeldir. Bazen sezonun izlerini taşırlar bazen ise geçmiş yılların izlerini. Onlar özel bir markanın en sade ama farklı bir parçası olabilirken bazen de vintage bir parça olarak karşınıza çıkabilirler. O an vintage değillerse bile geleceğin vintageleridir. Çünkü zamansızlık ruhlarında vardır.
Örn: Farklı kesim siyah bir ceket, özel bir kumaştan yapılmış nostaljik kesim bir etek, Farklı kesim-farklı bir renk(kırmızı veya haki) trençkot, atkılı ayakkabı ve botlar vs. 

4. BAŞROLLER: Onlar hep başroldeler. Yani star olmak da star yapmak da onların asli görevi. Herhangi bir aksesuar, yanlış saç tarzı, gereğinden az ya da fazla makyaj sihirlerini bozabilir. Giyinildikleri zaman hep akılda kalacak olmalarından kaynaklı ömürleri kelebek ömrü kadardır. Giyinilirler ve kaldırılırlar. Pahalıdırlar. Zamanlıdırlar, zamanına ve yerine göre giyilirler. Onlarla sahnedesinizdir. Gardrobunuzda yer alırlar ama parmakla sayılırlar.
Örn: Gece kıyafetleri, renkli, tüylü, kürklü, payetli diz altı Chanel elbiseler, yoğun desenli tek parça takımlar, özel kesim tulumlar… 

Ben yazacaklarımı yazdım, şimdi sıra sende! Bu hafta sonu geç gardırobunun başına ve sana fısıldadıklarını dinle.
Sonra da not al; neler fazlası veya neye ihtiyacı var.

Unutma! Stil, önce ideal ve sağlıklı bir bedenden; sonra da Gardırop Piramidi’nden medet umar…