Gece Baskınlarına Son Ver!

Annelerin belki de en çok sevdiği yöntemlerden biridir, Gece Baskınları! Hatta çocuğunun yemediğini, iştahsız olduğunu düşünen her annenin başvurduğu ilk yöntem! Peki tercih ettiğin bu yöntemin, aslında çocuğunun sağlığına, benliğine, ruhuna uyguladığın bir şiddet olduğunu biliyor musun? Nasıl mı? 5 nedenle #fitanneningünlüğü köşemde açıkladım ;)

Uyusun da büyüsün diye boşa dememiş büyükler!
Gece uykusunun bebek ve çocuk gelişiminde 2 büyük önemi var! Bunlardan ilki; büyüme hormonunun karanlık saatleri sevmesi ve 22:00-02:00 saatleri arasında salgılanması. Bu hormon, çevreden farklı bir uyarı gelmediği sürece, minik vücutta gece boyu düzenli olarak salgılanır ve onun sağlıkla büyümesini gelişimini tamamlamasını sağlar. İkinci önemi ise; 23:00-04:00 saatleri arasındaki RAM uykusu. Çocuğunun gün boyu öğrendiklerini kalıcı hale getirmesi, zeka gelişimini desteklemesi işte bu uyku yüzünden olur. Eğer sen güzel annem, bu saatler arasında memeyle veya biberonla baskın düzenlersen; çocuğunun büyüme hormonunu ve öğrenme yetisini engellemiş olursun!

Çocuğun gün boyu ağzına lokma koymuyor mu yoksa?
Gece baskınına uğrayan çocukların çok genel bir özellikleri vardır: gündüz ağızlarına lokma koymazlar. Sence neden peki? Gece kaç saat boyunca durmadan beslediğin çocuğunun, gündüz yemek yemeye hali kalır mı hiç. Sonra da dersin ki, benim çocuğum çok iştahsız. Gece baskınlarına son verirsen, çocuğunun yeme zevkinin zamanla yerine geldiğini ve yeme alışkanlıkları geliştirdiğini görürsün.

Minik bir vücut depolamayı öğrenmemeli!
Gece uykusunda vücut minimum enerjide çalışır. Gündüz aktif olarak çalışan metabolizma, gece bizimle birlikte uykuya dalar. Sen veya çocuğun belki uyanık olabilirsiniz ama bu durum vücudun çalışmasını pek engellemez. İşte bu noktada güzel annem, çocuğuna baskın düzenlersen, metabolizma uyku haline devam eder ve senin gönderdiğin her besini daha sonra kullanmak amacıyla depolar. Bu da çocuklarda özellikle karın ve organ çevresi yağlanmaya bağlı obezite riskini arttırır!

Obezite oranı zaten %8, daha fazla arttırma!
Farkında olmadan, istemeden kendi hayatında ve çocuğunun hayatında bir kısır döngü başlattın aslında. Gece baskın düzenlediğin çocuğun gündüz yemez, gündüz yemeyen çocuğun da gece baskına uğrar. Uykuda olan çocuğun neyi nasıl yediğini fark etmeyecek, böylelikle bilinçsizce fazladan beslenmiş olacak. Sen de bu fırsattan istifade ederek, gece baskınlarına devam edeceksin. Belki şuan bunun farkında değilsin; ama geleceğin obez bireyini yaratıyorsun dikkat!

Büyüme ve gelişmeye en açık olduğu dönemi engelleme!
Gece kaliteli uyuyamayan, gündüz de yeterli beslenemeyen çocuğunun, büyüme ve gelişme süreci bozulur. Günümüzde çocukların %10’unun boyu yaşına göre kısa! Gelişmiş ülkelerde 5 yaş altı çocukların % 12’si, gelişmekte olan ülkelerde aynı yaş grubu çocukların % 51’i anemik ve bunun yol açtığı mental geriliğin anemi tedavisiyle düzeltilemediği belirtilmekte!

0-5 yaş büyüme ve gelişmenin en aktif olduğu bir dönem ve sen güzel annem bu aktif dönemi lütfen eksiye götürme! Mutlaka Anne Çocuk Diyetisyeni’nden yardım al; sağlıklı dozda, sağlıklı yöntemlerle çocuğunun hem bedenini hem geleceğini besle…