Genç Kalbin Favori Diyeti

Korkutmak istemem ancak kalp ve damar hastalıkları, tüm dünyadaki ölümlerin birinci derece nedenidir. Son veriler dünya nüfusunun %25’inin kalp damar hastalıklarından etkilendiğini ve ülkemizde de en çok görülen hastalığın kalp- damar hastalıkları olduğunu bildiriyor. Ancak içini rahatlatacak bir haberim var, kalp-damar hastalıkları sağlıklı bir yaşam ve doğru beslenme ile büyük oranda önlenebiliyor :) bu yüzden seni tanıştırmak istediğim bir diyet var!

Yaşlı kalbin göstergelerini öğrenerek kendini check-etmekle işe başlamalısın!
• Yüksek kan basıncı,
• Yüksek kolesterol, trigliserit ve LDL kolesterol düzeyi ve düşük HDL düzeyi,
• Kilo problemi ve kilo problemine bağlı/ veya bağlı olmaksızın bel bölgesinde yağlanma,
• Yüksek tansiyon ve kan glikoz düzeyi,
• Sigara ve alkol kullanımı,

Yukarı saydıklarımdan birine veya bir kaçına sahipsen üzgünüm ama kalbinin yaşı olduğundan çok daha fazla! Kalbini gençleştirmek için popüler hatalı diyet uygulamalarını bir kenara bırakıp Genç Kalbin Favori Diyeti ile tanışmak için okumaya devam etmelisin …

Genç Kalbin Favori Diyeti’ nin temel prensibi;
• Günde 5-8 porsiyon meyve ve sebze yemek.
Bu sebze ve meyvelerin, çeşitliliğine önem vermek. Çünkü diyet, ne kadar çeşitli bir beslenme modeli mevcut ise o kadar zengin vitamin ve mineral içeriği mevcut demektir.

• Her öğünde mutlaka tam tahıl bulundurmak.
Zengin vitamin ve mineral içeriği ile bildiğimiz tam tahıllar aynı zamanda kalp hastalığı, kanser, diyabet gibi hastalıklarla savaşta yıldız olan liften zengindir. Bu sayede ana öğünlerinin olmazsa olmazlarındandır.

• Düzenli olarak somon başta olmak üzere balık tüketimine özen göstermek.
Omega yağ asitlerinden zengin olan deniz ürünleri kan dolaşımını ve kalp basıncını dengeleyerek kalp sağlığına dost özellik göstermektedir.

• Doymuş yağ, trans yağ ve kolesterolden zengin beslenmeyi en aza indirmek.
Bu yağ grubu damarların kalınlaşmasına, kan akışının yavaşlamasına ve kalp basıncının artmasına neden olarak vücudun doğal ritmini bozmakla beraber kalbin erken yaşlanmasına neden olmaktadır.

• Tuz tüketimini sınırlandırmak.
Dünyada tuz tüketiminde en ön sıralarda olduğumuzu bildiğinden eminim. Artan sodyum alımı beraberinde vücuttaki elektrolit dengesini bozacağından başta kalp olmak üzere tüm organların çalışma prensibini olumsuz etkiliyor. Bu yüzden mümkün olduğunca yemeklerini az tuzlu bir şekilde kendin hazırlamaya veya siparişlerinde tuz ilave edilmemesini belirtmeye özen göstermelisin.

• Light süt ve süt ürünleriyle barışmak.
Çoğu zaman bireyler light süt ve süt ürünlerini sınırlandırmanın kalori tasarrufu olduğunu düşünüyor ve o kadar yağdan bir kalori gelmez diye düşünüyor. Fakat asıl önemli olan noktanın kalori tasarrufundan çok, doymuş yağ alımının sınırlandırılması olduğunu bilmenin vakti geldi. Özellikle peynirlerimizdeki tuz oranını da düşünecek olursak light süt ve süt ürünlerini hayatımıza korkmadan almanın ve lezzetleri ile barışmanın vakti geldi de geçiyor bile!

• Kırmızı et tüketimini azaltmak; yumurta, tavuk, balık ve kurubaklagil tüketimine özen göstermek.
Kırmızı et sahip olduğu yapısı gereği vücut tarafından zor sindirilir, aynı zamanda doymuş yağ içeriği de oldukça yüksektir. Bu sebeple kalbini genç tutmak istiyorsan haftada 2 den fazla kırmızı et tüketmemeyi alışkanlık haline getirmelisin. İhtiyacın olan proteini karşılamak için ise yumurta, tavuk, balık ve kurubaklagillere beslenmende kırmızı etten daha fazla yer açmalısın.

• Doğru miktarda sağlık tohumu yağlı tohumları beslenmeye katmak.
Yağlı tohumlar içerdikleri vitamin, mineral ve kaliteli yağ asitleri ile vücudu dıştan içe genç tutuyor. Kan basıncını dengeliyor, yağlanmayı önlüyor ve cildini parlatırken kalbini koruyor. Ancak bilmelisin ki tüm bu özellikleri kavrulmamış formlarını tükettiğinde sağlıyor.

• Aktif olarak kalbini dinamik tutmak.
Düzenli, orta derecede fiziksel aktivite kan basıncını düşürür ve vücudun stresle baş etmesini kolaylaştırarak kilo yönetimini de olumlu etkiler. Fiziksel aktiviteyi hayatına katmak için kendi hedeflerini oluştur ve bu hedefleri takip et. Her bir adımı tamamladıkça bir üst seviyeye çıkarak kalbini yormadan form tut ve kalbini dinamik tut.

Kalp hastalıklarını önlemede en iyi çözüm beslenme ve yaşam alışkanlıklarını değiştirmek. Fakat önemli olan nereden başlayacağını bilmektir. Yaşamının bütününe bak ve Genç Kalbin Favori Diyeti’nin prensiplerinden hangilerine sahip olduğunu değerlendir. Unutma tek başına hiçbir besin mucize yaratamaz ve seni hastalıklardan, kilo problemlerinden koruyamaz!

Bu bahar kendine de kalbine de bir iyilik yap ve hatalı popüler diyetlerden uzak dur. Sağlıksız bu akımlara azmin ile bir yumruk at ve doğru beslenmeye kararlı bir adım at.
Kalbini korumak için sevgiden ve iyilikten beslenmeyi unutma! 
Bebek kalbi kadar genç bir kalple, sağlık dolu bir yaşam dilerim...