Gizli Kaloriciklere Dikkat!

Beslenmene son derece dikkat ediyor, fakat bir türlü kilo veremiyor musun? Sebebi günlük beslenmendeki gizli kaloricikler olabilir! Çoğumuz bu kaloriciklerin bir araya gelerek bizi kısa sürede bir beden büyütebileceğini bile bilmiyoruz. Kim bu gizli kaloricikler dediğini duyar gibiyim, senin için diyetini sabote eden gizli kaloricikleri açıklıyorum!

Kahve; saat 17.00’a kadar tükettiğin kahvenin metabolizma hızına hız kattığı, beyin reseptörlerinin çalışmasına yardımcı oluğu ve kalp damar sağlığını koruduğu bir gerçek. Fakat bu kahveni kremalı veya aromalı tercih ettiğinde hem diyetini hem de sağlığını sabote ediyor!
Çözüm; şekerli veya kremalı kahveler yerine filtre kahve, sade türk kahvesi veya light sütle latte!
JetBilgi; filtre kahve veya sade türk kahvesi keyfine eşlik edecek 5-6 adet çiğ badem veya 2 tüm ceviz yağ yakımına ve sinir sistemine destek olacak süper bir ara öğün tercihidir. Light sütlü latte ise açlığını yatıştıracak, kemik sağlığını korurken metabolizma hızına hız katacak oldukça jet bir ara öğün tercihidir.

Çorbalar; soğuyan havalar ile beraber içini ısıtması ve volumetrik oluşu sayesinde tokluk hissini arttırması için tercih ettiğin çorbalar porsiyon ve içeriğine bağlı olarak diyet sabotajına sebep olabiliyor! Evde az yağ ile kremasız ve etsiz pişirdiğin bir kepçe çorba kalori olarak 1 dilim ekmeğe eş değer olurken, dışarıdan sipariş verdiğin bir porsiyon çorba ise yüksek yağ ve krema içeriği ile yaklaşık 350 kaloriye denk gelebiliyor!
Çözüm; restoranda yemek yerken çorba hakkımızı ekmek olarak tüketmek veya etsiz ve kremasız 1 kepçe şeklinde belirterek sipariş vermek. Yağına dikkat etmeyi unutma!
JetBilgi; evde hazırladığın çorbalarda tüm tencereye 1 yemek kaşığı zeytinyağı kullandığında özellikle sebze çorbası ise vitamin ve mineral emilimine olumlu etkisi olduğunu unutma ve lütfen tamamen yağsız bir çorbayı tüm gün sınırsız tüketebileceğin diyet listelerine aldanma! Avokado, tam tahıllı ekmek, kinoa vb. içerikleri ile sağlıklı olduğunu bildiğin bu besinlerin de bir kalorisi olduğunu unutma! 

Light ürünler; pek çok bireyin kilo kontrolünde kullanmaktan çekindiği veya kullanımı ile ilgili bilgi sahibi olmadığı bu ürünler gelişen teknoloji ve gıda sanayii sayesinde diyetine dost gıdalar grubunda yer alıyor. Bilmelisin ki bu ürünlerin de belli bir enerji, besin, vitamin, mineral ve lif değeri mevcut. Bu sayede hem diyetine dost hem de besleyici oluyorlar ve doğal olarak da belli bir kalori içeriyorlar. O yüzden bu ürünleri de gün içerisinde fazla tüketmek fazla kalori alımına ve doğal olarak kilo alımına sebep oluyor.
Çözüm; sana özel planlanmış diyet programında bu ürünleri tüketmekten korkma. Fakat senin için önerilen miktarın da üzerine çıkma!
JetBilgi; Paketli ürün tercih ederken etiket bilgisini okumayı unutma. Mutlaka kalori, doymuş yağ, sodyum ve lif içeriğini kontrol et!
Kurutulmuş meyveler;oldukça sağlıklı ve iyi bir atıştırmalık tercihi olan kuruyemişler de çok masum değiller. Hele de porsiyonlu paketlenmemiş ve büyük porsiyonda elinin altındaysalar! Çünkü; boyutları küçük olan bu meyvelerin glisemik indeksi yüksek. Buda demek oluyor ki kan şekerini hızlı yükseltiyorlar.
Çözüm; kuru meyveleri tüketmen gereken porsiyonda paketle ve ortadan servis edilen tabaktan tüketme. Çünkü ortalama 20 gram kuru meyve yaklaşık 100 gram taze meyve kadar kalori içerir bu da yaklaşık 60-70 kalori denk gelir. Ara öğünlerinde fark etmeden sınırsızca tükettiğin kuru meyvenin kaç kalori olduğunu düşünüyorsun? 1 avuç kuru meyve tükettiğinde 180-200 kalori aldığını unutma!
JetBilgi; unutma ki bir besin ne kadar su içeriyorsa o kadar düşük kalorilidir. Bu yüzden kuruyemiş tüketim miktarında kendine güvenmiyorsan su ve lif içeriği yüksek taze meyveleri tercih etmelisin.

Salatalar; çoğu zaman bir restoranda yemek yerken salata tercihinde bulunmanın en fit ve en formda seçenek olduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun! Çünkü çoğu salata içerdiği soslar veya yağ miktarı nedeniyle ana yemekler kadar kaloriye sahip.
Çözüm; salatalarını sossuz ve yağsız tercih et. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, limon ve baharatlar ile kendi sosunu kendin yarat.
JetBilgi; balzamik sosu salatalarında kullanmaya özen göster. Kalorisi oldukça düşük olan bu sosun lezzeti sana keski geliyor ise baharatlar ile karıştırarak mutlaka bu sosa bir şans ver.

Tuz; tuza en gizli kaloricik demek çok doğru olur. Çünkü aslında rakamsal olarak bir kalorisi yok! Fakat fazla tükettiğin tuz vücudunda su tutumuna sebep oluyor. 1 porsiyon yemeğe eklediğin 2 gram tuz vücudunda yaklaşık 1,5 litre su tutumuna buda tartıda +1-1,5 kg artışa neden oluyor. Bununla da kalmıyor ve bedeninde de tüm kadınların kabusu olan ödeme neden oluyor.
Çözüm; günlük besinlerle aldığın sodyum miktarına ek olarak yemeklere piştikten sonra 1 tutam tuz eklemen ihtiyacın olan sodyum ihtiyacını karşılıyor. Bu yüzden pişerken yemeklere tuz ekleme. Piştikten sonra 1 tutam tuz ekle ye afiyetle ye.
JetBilgi; restoranlarda tercih ettiğin bol soslu yemeklerin sosunun ve besin değerinin neden olduğu yüksek kalori alımına tuzun gizli kaloricik etkisini de eklemek istemiyorsa; sade, sossuz yemekleri daha çok tercih et.
Gördüğün gibi aslında günlük hayatında oldukça sık yer alan besinlerin birçoğu aslında yüksek kalori alımına neden olarak gizli obeziteyi tetikliyor ve bir bakmışsın bel bölgesi yağlanman artmış, kalp ve damar sağlığın bozulmuş! Seni korkutmak istemem ama bu gizli kaloriciklere karşı tam bir dedektif olmayı öğrenmelisin. Bu sayede nereden geldiğini anlamadığın kilolara çok daha kolay dur diyebilirsin. 
Dengede ve doya doya bir yaşam dilerim.