Glütensiz diyet trendine dikkat!

GLUTENSİZ DİYET NE ÖNERİYOR?
Aslında temelinde protein ağırlıklı beslenmeyi destekleyen bu akım diğer taraftan da günümüz ekmeğinin şişmanlattığını öne sürüyor. Son yıllarda trend başlıklar arasında yer alan; ‘’Glutensiz beslenmek herkes için faydalıdır’’ algısı gıda pazarında da yeni bir sektör haline çoktan geldi. Glutensiz çikolata şişmanlatmazken içerisinde elzem miktarda gluten içeren çikolata sana kilo aldırır algısı ne yazık ki; bilimsellikten oldukça uzaktır. Lütfen dengeli ve sağlıklı beslenmenin önemini benimse diyete kısa vadeli bir uygulama olarak bakma!
GLÜTENSİZ ÜRÜNLERE DİKKAT!
 Glütensiz diyet ile kilo yönetimime destek olacağım derken tam tersini yapman mümkün. Çoğu glutensiz ürün glütenin ürünlere kattığı dokunun yerini alabilmesi için ekstra yağ ve ekstra şeker içerebiliyor. Bu nedenle; glutensiz ürün satın alırken içindekiler listesini dikkatle okumalısın. Şeker hastasıysan ya da insülin direncine sahipsen glisemik indeksi düşük ürünleri tercih etmelisin ekstra şeker hiç sana göre değil unutma!
PEKİ GLÜTENSİZ DİYET GERÇEKTEN BAŞARILI MI?
Bildiğimiz gibi kilo yönetimine destek olmak ve fit kalmak adına her yıl bir besin grubu dışlanır oldu. Son dönemlerde oldukça popüler olan glütensiz diyetler diyette kısa vadede başarılı olabilir çünkü her öğün tüketmemiz gereken tahıl grubunun çoğunu diyetten elimine edersiniz. Bu şekilde bireyler kalori kısıtlamasına giderek kilo kaybedebilirler. Ancak bu uzun vadede uygulanabilecek bir yöntem değildir.
NE YAPMALISIN?
Peki ne yapmalıyım dediğini duyar gibiyim… Glütene karşı problem yaşamasan da hayatımdan çıkarmalı mıyım sorusunu son dönemde danışanlarımdan sıklıkla duyar oldum. Bu sorunun cevabı tabi ki hayır! Glütene veda başta buğday, çavdar, arpa, yulaf gibi en değerli tahılların tümünü beslenmenden çıkarman anlamına gelmektedir. Eğer bu besinleri tükettiğinde herhangi bir gaz ya da şişkinlik şikayetin olmuyorsa beslenmene kaldığın yerden devam et! Kafanın karışmasına neden olacak bir konu yok. Çünkü glütenin kilo aldırdığına dair bilimsel bir bilgi yok veritabanlarında! Çölyak hastalığı tedavisinde kullanılan glütensiz beslenme yönteminin kilo kaybı için uygulanması da bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.
SONUÇ?
Tahılları hayatında bulundurmaya devam et! Ancak yazıma başlarken de verdiğim alternatif öğünler gibi tahıl tercihin tam tahıl olsun. Eğer tahıl tükettiğinde aşırı şişkinlik ve gaz problemiyle karşı karşıya kalıyorsan bağırsak floranı daha kaliteli hala getirmek ve bu şikayetlerini hafifletmek için probiyotik takviyeni düzenli kullanmaya başla. Eğer hala kendinde gluten hassasiyeti olduğunu düşünüyorsan lütfen bir gastroenterolog ile görüş.