GOJİ BERRY GERÇEKTEN MUCİZE Mİ?

Yakın zamanlarda adı fazlaca duyulmaya başlayan Goji Berry, hızlı kilo kayıplarına dair vaatlerde bulunuyor. Birçok kişi tarafından kutu kutu çaylarının alınmaya başladığı Goji Berry, gerçekten bahsedilen kadar hızlı kilo kaybını sağlayıcı bir mucize mi? Goji Berry’nin bilmediğin yararları neler? Sorularının cevaplarını istiyorsan, bu süper besini biraz daha yakından incelemeye ne dersin?
Anti Aging: Yapılan çalışmalara göre Goji Berry içeriğindeki flavonoidler sayesinde kan hücreleri ve mitokondriyi oksidatif stres hasarından koruduğu gözlemlenmiştir. İçerisinde bulunan vitaminler yanında, gentisik ve kafeik asit gibi antioksidanlar da hücreleri bu hasara karşı koruyarak anti aging etki yaratmaktadır.
Hafıza: Hayvanlar üzerine yapılan çalışmalarda Goji Berry’nin bilişsel fonksiyonları destekleyerek hafıza fonksiyonlarını geliştirdiği görülmüştür. 2010 yılında fareler ile yapılan araştırmada, homosistein birikimine bağlı olarak gelişen Alzheimer Hastalığına karşı Goji Berry’nin koruyucu olduğu kanıtlanmıştır.
Anti-stress: Daha çok hayvanlar üzerine yapılan araştırmalarda, bu besinin tüketimiyle anksiyete ve depresyon riskinin azaldığı gözlenmiştir. Fakat goji berry’nin strese karşı etkisinin mekanizması henüz net bir şekilde açıklanamamaktadır.
Kan şekeri: Yapılan çalışmalarda goji berry’nin kan şekerini düşürücü etkisi olabileceği söylenmektedir. Kan şekerini dengelemede problem yaşıyorsan, ara öğünlerini Goji berry ile süsleyebilirsin.
Göz Sağlığı: Retinopati özellikle diyabet hastalığında görülen bir durumdur. Dokulara yeterli oksijenin ulaştırılamaması sonucu oluşan iskemiden gözler de olumsuz etkilenebilmektedir. Ratlarda yapılan çalışmada goji berry tüketiminin, özellikle içindeki zeaksantin ile nöral hücre ölümünü azaltarak iskemi sonucu gözlerin hasar görmesini engellediği görülmüştür.
Uyku: Yapılan araştırmalar goji berry’nin uyku üzerinde de olumlu etkisi olduğunu gösteriyor. Çalışmalarda goji berry tüketen kişilerin uyku kalitesinde artış gözlenmiştir.
Anti-Kanserojen: Goji Berry yüksek antioksidan içeriğiyle hücreleri hasara karşı korumaktadır. Böylece vücudun bağışıklığını arttırarak birçok hastalığa karşı koruyucu etki yaratmaktadır. 2009 yılında yapılan bir çalışmada Goji Berry tüketiminin, prostat kanseri oluşumuna sebep olan PC-3 ve DU-145 hücrelerinin gelişimini inhibe etmeye yardımcı olduğu görülmüştür. 2015 yılında yapılan araştırmaya göre de Goji Berry meme kanserinden koruyucu etkiye sahiptir.
Dikkat! Araştırmalar Goji Berry’nin kan inceltici etkisi olduğunu söylüyor. Bu yüzden varfarin-coumadin veya benzeri etki yapan ilaçların kullanımında Goji Berry tüketimine dikkat edilmelidir.
Yapılan çalışmalara göre Goji Berry bağışıklık, kısa süreli hafıza, depresyon, stres, kronik yorgunluk, kanser gibi durumlarda olumlu sonuç olduğu görülse de vücut ağırlığı, beden kütle indeksi gibi değerlerde anlamlı bir değişiklik olmadığını göstermektedir. Goji Berry’nin hızlı kilo verimini sağladığına dair birçok bilgi konuşulsa da, literatürde bu konu üzerine insanlar üzerine yapılmış, geniş çaplı ve kanıtlanmış çalışma bulunmamaktadır. Fakat Goji Berry kilo vermede bu kadar mucizevi bir bitki olmasa da, sağlığın üzerine birçok alanda olumlu etkiye sahip. Unutmaman gereken; hızlı kilo kaybı sağlayacak sihirli bir besin yoktur, bedenini ve ruhunu besleyen besinler vardır.