Güvenilir tatlandırıcılar ile hayatına tat kat!

Tatlandırıcı kelimesini duyduğun anda korkuyor musun? Bu konu hakkında sağlık otoritelerinin ve en güncel bilimsel yayınların önerileri nedir biliyor musun? WHO,FDA, Harward üniversitesinin onayladığı tatlandırıcılara hadi birlikte göz atalım;

Doğru tatlandırıcılar uygun miktarda tüketildiği zaman hiç bir zararının olmadığını gösteren çok sayıda bilimsel araştırma var. Hadi tatlandırıcıları tanı ve hangisini ne kadar tüketmen gerektiğine sen karar ver.
KEK VE PASTA SEVENLER İÇİN SUKRALOZ!
Sukraloz şekerden 600 kat daha tatlıdır. Şekere en yakın forma sahiptir. Kullandığın miktarın %85 gibi büyük bir oranı vücudunda emilmeden direk atıldığından ani kan şekeri artışına neden olmamaktadır. Formumu korumak istiyorum ve diyetimde tatlısız yapamıyorum diyenlerdensen sukraloz tam senlik! Yüksek ısılara oldukça dayanıklı olan sukraloz fırında pişirdiğin yiyecekleri lezzetlendirmek için çok uygun.
Eğer gebe veya emzikliysen için rahat olsun çünkü Harvard üniversitesi, FAO, WHO bu dönemde güvenle tüketebileceğini onaylıyor!
Peki ne kadar tüketmeliyim diyorsan Dünya Sağlık Örgütünün kg başına önerisi 15 mg alman.
Eğer 70 kg bir bireysen bu dozu aşmak için; günlük 70 adet tatlandırıcılı çikolata tüketmen gerekir ki bunu yapmak kulağa oldukça imkansız geliyor yani güvenilir dozu aşmaktan korkma!
DİYABETİN VARSA SAKARİN SENİN İÇİN GÜVENİLİR!
Sakarin şekerden 500-700 kat daha tatlılık içeriğine sahiptir. Kan şekeri üzerine etki etmeyen sakarin eğer diyabetin varsa senin için ideal. Sakarin ile hazırlanmış besinleri hem fırında kullanabilir hem de içeceklerini lezzetlendirebilirsin.
Çalışmalar sakarinin gebe kadınlarda, epitel dokuda yapısal değişikliklere neden olabileceği ve anneden bebeğe geçerek birikme yapabileceğini belirtmekte. Eğer gebe veya emzikliysen sakarin yerine başka alternatifleri değerlendirmelisin.
TERCİHİNİ DOĞADAN YANA KULLANANLARA DOĞAL STEVİA
Stevia bitkisinin yapraklarından elde edilen doğal bir tatlandırıcıdır. Şekerden 300 kat kadar tatlıdır. Yüksek pişirme ısılarına dayanıklıdır. Güvenilir günlük alımı 2 mg/kg'dır. Hem doğal olsun hem de diyetim tatlansın istersen fit-shakelerine, meyveli yoğurtlarına ya da içeceklerine bu tatlandırıcıyı ulanabilirsin.
SOĞUK İÇECEKLERİNİN TATLI BİLEŞENİ: ASPARTAM
Isıya dayanıklı olmayan aspartam genellikle gıda sanayisinde kullanılır. Tüm diyet içeceklerin içeriğinde bulunur. Aspartamı yazın serinlemek için yaptığın limonatalara keyifli lezzetlendirmek için kullanman çok daha doğru olacak. Güvenilir dozu günlük 50 mg/kg’dır.
Aspartamın sindirimi sonucu fenilalanin açığa çıkmaktadır eğer fenilketanüri hastasıysan sakın kullanma! Peki ne kadar tüketmeliyim diyorsan Dünya Sağlık Örgütünün önerisi kg başına 50 mg alman. Yani eğer 70 kg bir bireysen bu dozu aşmak için günde 6.600 litre yani 20 kutu diyet içecek tüketmen gerek! Sence de imkansız değil mi…
Unutmadan; tatlandırıcılar sıfır kalori değildir! Enerji içermeyen gruptaki tatlandırıcıların enerji değerleri 0 kkal 'e oldukça yakındır fakat 0 kalori değildirler. Şekerden daha tatlı bir tada sahiptirler bu nedenle daha az miktarda kullanıma rağmen daha tatlı bir tat vaat ederler.
FİT EKMEK TATLISI (4 kişilik)
1 porsiyon: 275 kcal
MALZEMELER:
• 600 ml light süt
• 60 gr tam buğday unu
• 1 yumurta
• 7 gr toz tatlandırıcı
• 1 paket vanilya
• 20 gr ceviz
• 3 adet elma
• 1 tatlı kaşığı toz tarçın
• 4 dilim tam tahıllı ekmek
YAPILIŞI:
• Süt, un, yumurta ve çeyrek bardak tatlandırıcı karıştırılır, çırpılır, kaynatılır. Ardından vanilya katılır. Ayrı bir yerde elmalar rendelenir, tarçın, ceviz ve 2 gr tatlandırıcı eklenir, kavrulur. Başka bir kapta da 400 ml su ve 5 gr tatlandırıcı kaynatılır. Fırında kurutulmuş ekmek dilimleri bu şerbete batırılır. Servis kaplarının alt kısmına hazırlanan pudingden 2’şer kaşık dökülür, üzerine şerbetlenen ekmekler serilir. Üzerine tarçınlı elma harcı eklenir, şerbetlenen ekmek ve kalan puding dökülüp soğumaya bırakılır. Servis esnasında elma püresi ve tarçın kabuğu ile süslenir.
Güvenli tatlandırıcılar ile diyetimizi tatlandırıyoruz, lezzeti formada tutuyoruz. Afiyet olsun formda tutsun...