Hamile ve Emziren Anneler Oruç Tutmalı Mı?

İster dini, ister başka sebeple olsun hamilelikte oruç tutulmaz!
Hamilelik döneminde senin aç kalman, bebeğinin de aç kalmasıdır! Ramazan’da oruç tutarken aç kalınan süre; 17 saat! Bu süre belki senin için zor değildir; ama bebeğin bu süreyi kaldıramaz. Karnındaki minik misafir her an büyüme ve gelişme aşamasındadır. Bu aşamada ise bebeğine besinin ulaşmaması; gelişme geriliğine, organlarında yapısal bozukluklara neden olabilir.

Bırakın oruç tutmayı, öğün bile atlamamalısınız!
Hamilelikle birlikte artan gereksinmen için 2-3 saatte bir düzenli olarak beslenmen gerekir. Aynı zamanda karnındaki miniğinin de düzenli olarak senden gelecek besinlere ihtiyacı vardır. Senin 17 saat aç kalman vücudunda keton maddesinin birikmesine ve plasenta yoluyla bebeğine geçmesine neden olur. Fazla ketona maruz kalan bebeğinde ise bilişsel, fiziksel ve sinirsel bozukluklar görülebilir!

Bebeğini koruyan gücü, amniyon sıvısını azaltma!
Minik misafirinin rahatlığını sağlayan, böbreklerini geliştiren amniyon sıvısı 3-4 saatte bir yenilenir. Bu sıvının yenilenebilmesi için, vücudunun düzenli olarak besin ve sıvı almaya ihtiyacı vardır. Yaşayacağın açlık susuzlukta, amniyon sıvısı yetersiz olacak; bu da bebeğinin erken ve düşük vücut ağırlıklı doğmasına neden olabilir!

17 saatlik açlık demek, hayati risk demek!
Uzun süren açlığa bağlı kan şekerinde ve tansiyonunda dalgalanmalar gerçekleşir. Vücudun ani kan şekeri düşüklüğü sonrası, ani yükselmeye maruz kalır. Böylelikle hamilelikte Gestasyonel Diyabet görülme riski artabilir. Aynı dalgalanma tansiyon seviyelerinde de görülmektedir. Açlığa bağlı tansiyon düşüklüğü, akşam yemeye bağlı tansiyon yükselmesi ve sürekli bu şekilde seyretmesi; hamilelikte görülen Preeklampsi’yi (hamilelik zehirlenmesi) tetikleyebilir.

Emzirdiğin süreç boyunca beslenmen sütünü etkiler!
Minik misafirin dünyaya geldi, büyüme ve gelişmesi hızla devam etmekte. Özellikle ilk 1 yıl büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu dönem. Bebeğinin ilk 6 ay sadece anne sütü, daha sonra da ek besinlerle birlikte en az 1 yaşına kadar anne sütü alması lazım. Senin ise bu dönemlerde kendini aç ve susuz bırakman; önce sütünün kalitesini, sonra da miktarını etkileyecektir. Yani senin aç-susuz kalman, bebeğinin yeni yaşamındaki en önemli, en değerli besini olan anne sütünden mahrum kalmasına neden olacaktır.

Hamilelik ve emziklilik dönemlerindeki anneler; kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için oruç tutmayın. Siz zaten bebeğinizi dünyaya getirerek, onu anne sütüyle besleyerek en güzel iyiliği yapıyorsunuz. Ramazan Ayı’nızın hayırlı geçmesi dileklerimizle…