Hamilelikle Zayıflayan Bağışıklığını Güçlendir!

Omega 3’ünü ihmal etme! Omega 3 yağ asitleri bedenimizde var olan stresle savaşır ve vücudun direncini artırır. Yeterli omega 3 kaynaklarına ulaşmak zor. Bitkisel kaynaklar tam olarak omega 3 ihtiyacını karşılamaz ve günümüz koşullarından da güvenilir balık kaynaklarına ulaşım zor! Düzenli olarak omega 3 takviyesi alman, bu dönemde senin için daha güvenilir bir yoldur.

Bağırsaklarını dost bakterilerle donat! Probiyotikler bağırsak floranı güçlendirerek, hastalık yapan bakterileri vücudundan uzaklaştırır. Besinlerle alınan probiyotikler ise mide asidini geçemez ve bağırsaklarına ulaşamaz. Takviye alacağın probiyotikler çift kaplama teknolojiyle üretildikleri için bağırsaklarına rahatça ulaşıp, seni koruyacaktır.

Demir depolarını fulle! Hamilelikle artan kan hacmine bağlı, demir yetersizliği görülmektedir. Bu yetersizlik bebeğinde gelişme geriliğine, sende de halsizlik ve vücut direncinin azalmasına neden olmaktadır! Düzenli olarak kontrolünü yaptır ve eksiklik durumunda, mutlaka doktor kontrolünde takviyeni yaptır.

D vitaminiyle bedenini güçlendir! En iyi ve tek kaynak, güneş ışınları! Maalesef yaz aylarında depoladığın D vitamini, sonbaharla birlikte azalabilmekte. Mutlaka kan tahlili yaptır ve uygun dozda D vitamini almayı unutma.

Her gün 1 yumurta tüket! Yumurta, anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağı. Proteinler ise hastalıklarla savaşmada en önemli besin bileşenlerindendir. Her gün 1 yumurtaya tüketmeye dikkat et.

C vitamininden zengin beslen! Bağışıklık güçlendirme denince akla ilk gelenlerden. Kahvaltında yeşil ve kırmızı bibere; ara öğünlerinde ise kivi, mandalina, portakal, nar gibi meyvelere yer vererek C vitamini alımını arttır. Porsiyona dikkat! 1 porsiyon meyvenin 100 g olduğunu ve meyve sularının likit kalori kaynağı olduğunu unutma! Meyvelerini bütün olarak tüket.

Kış sebzelerine merhaba de! Pırasa, karnabahar, brokoli, lahana kükürtlü bileşiklerden zengin sebze gruplarıdır. Bu bileşikler bağışıklık sistemini güçlendirerek seni hastalıklara karşı korur. Az pişmiş olmalarına dikkat etmen yeterli.

Sofranda soğan ve sarımsağı eksik etme! İçeriğindeki kükürtlü bileşikler sayesinde vücudunda yer alan enfeksiyonla mücadele eder, hastalıklara karşı korur. Yemek ve salatalarını bu besinlerden mahrum bırakma.

Tam tahılları tercih et! Tam tahıllar selenyumdan zengin besin gruplarıdır. Selenyum antioksidan özelliğiyle hücrelerini korur, vücut direncini arttırır, stresle başa çıkar. Ekmeklerini tam tahıllı tüket, yemeklerinde bulgur, buğday ve karabuğdaya yer ver!

Haftanın 2 günü balık tüket! İçeriğindeki selenyum ve omega 3 ikilisiyle seni ve bebeğini korur. Büyük balıklardan (köpek, kılıç, tuna, kral uskumru balıkları) ve kabuklu deniz ürünlerine dikkat, yüksek miktarda ağır metal içerirler. Tercihini küçük balıklardan ve yüzey balıklarından (hamsi, istavrit, levrek, somon, alabalık, çipura) yana kullan.

Çinko alımını arttır! Vücudun hayati fonksiyonlarında temel rol oynar. Eksikliğinde görülen ilk belirtilerden biri de, enfeksiyonda artıştır! Düzenli olarak et ve et ürünleri, deniz ürünleri ve tam tahılları tüket.

Ara öğünlerini ve salatalarını yağlı tohumlarla zenginleştir! İçeriklerinde bulunan E vitamini antioksidan etkisiyle seni hastalıklardan korur. Aynı zamanda toklu sağlayarak iştah ataklarını da engeller.

Sıvı alımını arttır! Yeterli miktarda su tüketimi vücudun direncini arttırır, vücuttaki toksinleri idrar yoluyla uzaklaştırmamızı sağlar. Özellikle salgınların arttığı bu dönemde, su tüketimini 2,5 litrenin altına düşürme.

23:00-05:00 saatleri arasında uyu! Kaliteli bir uyku, yorgunluğunu alır, dayanıklılığını arttırır. Uyku problemi yaşıyorsan eğer; rezene ve papatya (polen alerjisinde dikkat!) çaylarının sakinleştirici gücünden yararlan.

Ruhunu besle! Hamilelikte artan hormonlarınızın etkisiyle duygusal gelgitler yaşayabilirsin :) Bu durum ruh halini olumsuz etkilediği gibi, vücudunu da olumsuz etkiler. Kendini mutlu hissettiğin aktivitelere hayatında yer ver. Hamile yogası bence süper bir fikir :) muz, bitter çikolata (%70 kakaolu), yağsız süt-yoğurt, yulaf ezmesi ve yağlı tohumlar gibi mutluluk besinlerine, beslenmende yer vermeyi de unutma.

Fit hamileliğin yolu, sağlıklı ve güçlü beslenmeden geçer sevgili anne. Senin ve bebeğinin sağlığı benim için çok önemli. Sen de bu önemin farkındaysan, beslenmene ve yaşam tarzına lütfen dikkat et. Capcanlı, hayat dolu bir kış geçirmen dileklerimle…