Hamilelikte Cranberry Mucizesi

Anne adayları özellikle hamileliğinin 6-24 haftaları arasında, idrar yolları enfeksiyonu açısından risk altındadır. Bunun iki belirgin nedeni vardır. İlki; hamilelikle birlikte artan progesteron hormonunun kasların kasılma şiddetini azaltarak idrar akımının yavaşlatmasına neden olmasıdır. İkincisi ise büyüyen rahimin mesaneye yaptığı baskıya bağlı olarak gerçekleşen idrar akımının yavaşlamasıdır.

Kırmızı meyveler ise meyveler arasında antioksidan kapasitesi en yüksek meyvelerdir. Bu meyvelerde yoğun olarak bulunan epikateşin, antosiyanidin, proantosiyanidin gibi bileşenler mikroplara karşı doğal bir savunma mekanizması gösterirler. Bakterilerin idrar yolları duvarlarına yapışmasını ve çoğalmasını engellerler. Bu özellikleri sayesinde, yapılan çalışmalarda özellikle E. coli kaynaklı idrar yolu enfeksiyonların tedavisinde ve önlenmesinde yararlı olabilecekleri belirtilmiştir.

Kırmızı meyvelerden özellikle cranberry ise eski zamanlarda Kuzey Amerika Hintlileri tarafından idrar yolları enfeksiyonunun tedavisinde kullanılmaktaydı. Hamile kadınlar üzerinde yapılan güncel çalışmalarda da cranberry tüketiminin idrar yolları enfeksiyonlarında kullanabileceği gözlenmiştir. Ki yurtdışında hamileliğinde idrar yolu enfeksiyonu geçiren danışanlarıma doktorların verdiği antibiyotik harici bir ilacın içeriğindeki etken maddenin cranberry özütü olduğu da bir gerçek.

Bizim ülkemizde ise cranberry genellikle kurutulmuş haliyle daha sık yer almaktadır. Bir de besin takviyeleri olarak da bulunmaktadır. Hamileliğiniz süresince beslenmenizde düzenli olarak tüketmeye özen gösterin. Tek seferde yiyeceğiniz taze meyve miktarının 100-200 gram, kuru meyve miktarının 20-40 gram olmasına özen gösterin. Besin takviyesi formunu ise mutlaka doktor ve diyetisyeniniz kontrolünde kullanın.

Benim Anne Baba Çocuk Diyetisyeni olarak tüketim önerim ise; bir ara öğününde probiyotikli yoğurdunuzun içine ekleyerek hem probiyotik hem de antioksidan özellikle çifte etki sağlamanız olacaktır.

Sağlıkla geçireceğiniz hamilelik günleriniz olsun…