Hamilelikte İnternet Bilgilerinin Güvenirliğine Dikkat!

Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte internet sağlık bilgileri için popüler bir kaynak haline gelmiştir. Özellikle hamileliği yeni deneyimleyen anne adayları, erişim kolaylığı nedeniyle interneti sıklıkla kullanmaktadır.
Son yıllarda yapılan çalışmalar gösteriyor ki, hamile kadınların yaklaşık %75’inden fazlası ‘’hamilelik ve sağlık’’ ile ilgili bilgi almak için aktif şekilde interneti kullanmakta. Oranların bu kadar fazla olması akıllara ‘’ internetten alınan bilgi ve mesajlar ne kadar güvenilir?’’ sorusunu getirmektedir. Sonuçlara bakıldığında:

Sağlık konusu içeren web sitelerinin sistematik değerlendirilmesi sonucunda, %70’ e yakın bilgi ve sitenin güvenilir ve güncel olmadığı bulunmuştur.
Ayrıca Hamile kadınlarda uygun bir rehberlik olmadan internetteki bilgi ve mesajların; zararlı, kafa karıştırıcı ve kaygı verici olabilme bunun sonucunda da hamilelikte anksiyete gelişimine yol açabileceği düşünülmektedir.

3,359 hamile kadının bilgi kaynağı olarak interneti kullanma durumu ve sıklığını, ne tür bilgiler aradıklarını ve alınan bilgilerin güvenilirliğini inceleyen bir çalışmanın sonuçlarına göre;
• Gebe kadınların %44,1’inin gebelik boyunca haftada en az 1-2 kere interneti bilgi almak amacıyla kullanıldığı gösterilmiştir.
• İnterneti kullanım sıklığı kadar aranan bilginin türü de önemli bir noktadır. En sık araştırılan konuların; fetal gelişim, GEBELİKTE BESLENME, ilaçlar, gebelik komplikasyonları ve doğum öncesi bakım olduğu belirlenmiştir.
• Gebe kadınların yaklaşık %58,3’ü gebelikte beslenme konusunda araştırma yapmıştır.
• İnternet üzerinden alınan bilgilerin güvenilirliği ve kullanışlılığına ilişkin hamile kadınların algıları incelendiğinde; kadınların büyük çoğunluğunun (%96,2) internette buldukları bilgileri ‘’yararlı’’ olarak algıladığı belirlenmiştir.

Sevgili anneler, anne adayları biliyoruz ki yaşadığınız veya yaşayacağınız bu anlamlı dönemde merakınız artıyor, gerçek bilgiye ulaşmak ve bebeğinize ve size en iyi gelecek uygulamayı bulmak istiyorsunuz. 

Ama maalesef internette gördüğünüz çoğu bilgi belirli bir denetim süzgecinden geçmediği için sizi yanlış uygulamalara yöneltip sizin ve bebeğinizin sağlığını etkileyebilir. Size özel olmayan öneriler size iyi gelmeyebilir.
Biliyoruz ki ‘’her gebelik süreci farklıdır dolayısıyla anne ve bebeğine özeldir.’’ Burada unutmamamız gereken bir nokta da bir önceki gebeliğimizdeki tecrübelerimizin yeni hamilelik sürecinde yeterli olmayacağıdır.
Bu yüzden yaşadığınız her gebelik öncesi, sırası ve sonrası dönemi ayrı bir süreç olarak değerlendirebilecek sizi anlayan ve sizin sağlığınız için hareket edecek bir Anne Çocuk diyetisyeninizden bilgi almak en sağlıklısı olacaktır.
Sağlıkla kalın.