Hamilelikte Uyku Mu, O da Ne?

Hamilelik döneminde yaşadığın fizyolojik ve psikolojik değişiklikler, uyku saatlerinin ve kalitesinin bozulmasına sebep olabilir. Hamile kadınların çoğu, diğer zamanlara göre, daha fazla uyku bozukluğu yaşar. Halbuki iyi bir gece uykusu, doğum komplikasyonları riskini azaltan önemli faktörlerdendir.

Peki hamilelik süresince, uyku kaliteni olumsuz etkileyen faktörler nelerdir?

İlk aylarda; gün boyunca kendini aşırı yorgun hissetmen, gündüz fazla uyumana ve böylece gece huzursuz hissetmene yol açar. Ayrıca bu dönemde yaşadığın sık idrara çıkma, mide rahatsızlıkları ve duygusal dalgalanmalar da uyku kaliteni olumsuz etkiler.

Son aylarda ise; kadınların çoğunda, özellikle akşam saatlerinde görülen, bacaklarda ağrı, uyuşma ve kasılma ile ortaya çıkan huzursuz bacak sendromu sende de gelişebilir. Ve bu aylarda, artık bebeğin büyüyeceği için, mesanene daha fazla baskı yaparak, tuvalete olan ziyaretlerini arttırır. Aynı zamanda bu büyüme kalça, omuz ve sırt ağrılarının artmasına da neden olur.

Dolayısıyla, 9 ay boyunca yaşayacağın bu sorunlar, geceleri uyku kaliteni etkileyerek, huzursuz ve hatta uykusuz bir gece geçirmene neden olacaktır.

Bu huzursuzlukları ortadan kaldıracak bazı ipuçlarımız var!

Mide rahatsızlıkları, akşamları daha belirgindir. Son ara öğününü uyku vaktinden 2 saat önce tüket.

Yatarken rahat kıyafetler tercih etmen, midendeki baskıyı azaltır. Başının altına yüksek bir yastık koyman da, mideden besinlerin geri gelmesini önler.

Mide bulantılarını ve ağrılarını önlemek için, yemeklerindeki yağ ve baharat miktarını azalt.

Akşamları yapacağın 30 dakikalık bir yürüyüş; kan akışını hızlandırır, seni sakinleştirir ve bacaklarında görülen kasılmaları önlemeye yardımcı olur.

Yatmadan önce sıcak bir duş almak; kaslarını gevşetir, seni de rahatlatır. Aynı zamanda eşinin yapacağı hafif bir masaj da, seni rahatlatarak daha kolay uyumanı sağlar.

Gün içerisinde beslenmende uyku besinlerine yer vermen; uyku kaliteni arttırır, uykuya dalma süreni kısaltır ve ruhunu besler.

Uyku besinleri ile gece yaşanan uykusuzluğa savaş açıyoruz!

Badem: İçeriğindeki magnezyum ile; hem uykuyu hem de kas gevşemesini destekler. Bedenini rahatlatarak, vücudunu uykuya hazırlar ve uykuda kalma süreni uzatır. Ayrıca uyurken, yapısındaki protein sayesinde, gece meydana gelen kan şekerini dalgalanmalarını düzenler ve sağlıklı bir uyku sağlar.

Muz: Gerilmiş kaslarını rahatlatmaya yardımcı olan magnezyum ve potasyum açısından en iyi kaynaklardan biridir. Kaslarını rahatlatıcı etkisiyle, bu dönemde sıkça karşılaştığın bacak kramplarının da hafiflemesine yardımcı olur. Muz aynı zamanda triptofan içeriği ile, beynini sakinleştirip uykuya yardımcı olan melatonin üretimini sağlar.

Süt – Yoğurt: Triptofan içeriğinin yanı sıra, uykuyu uyarıcı bir besin ögesine sahiptir. Kalsiyumun, vücudundaki stresi azaltıcı ve sinir liflerini sabitleyici etkisi vardır. Daha hızlı uykuya dalmanızı sağlayarak, uyanıklık ve uyku arasında yaşadığın endişeyi önler.

Yulaf ezmesi: Uykunu destekleyen kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum dörtlüsüne sahip; yatıştırıcı, hazırlanması kolay ve besleyici değeri yüksek bir besindir. Yapısındaki muhteşem dörtlüyle uykuyu destekler ve huzurlu bir uyku uyumanı sağlar.

Vişne: Melatoninin en doğal ve en iyi kaynaklarından olan vişne; kandaki melatonin seviyesini artırarak, vücudunun doğal uyku düzeni geliştirmesini kolaylaştırır.

Balık: Balıklar, vücudun melatonin üretimine yardımcı olan B6 vitamininin iyi kaynaklarıdır. Daha iyi bir uyku için, B6 vitamini yüksek miktarlarda içeren ve bu dönemde güvenle tüketebileceğin balıklar ise; somon, alabalık ve ton balığıdır.

Ispanak/Kale: Kalsiyum içerikleri ile vücudunun dinlenmesine yardımcı olur. Kaslarını gevşeten ve sağlıklı bir uykuyu teşvik eden magnezyum ve potasyumun da iyi kaynaklarıdır. Ispanak ve kale gün içinde sana enerji verirken, akşam dinlenmene ve uyku haline geçmene yardımcı olur.

Hayatında rahatlatıcı çaylara da yer ver!

Rezene çayı; gaz ve spazmları gidererek, sindirimi kolaylaştırır. Aynı zamanda sinirlerini yatıştırarak rahat bir uyku sağlar.

Papatya çayı; mide ve bağırsak sisteminde etkilidir. Hamileliğin en belirgin özelliklerinden hazımsızlık ve gaz sorunlarına yardımcı olur. Yatıştırıcı ve kas gevşetici etkisi nedeniyle, rahat uyumanı sağlar. Polen alerjisi olan anne adaylarının, dikkat etmesi unutulmamalıdır!

Bitki çaylarının tüketiminde; güvenilir markaların, paketli ürünlerini tercih et! Açıkta satılan bitkilerden uzak dur!

Unutma, uyku en değerli besinin! Daha sağlıklı, daha kaliteli bir uyku ve beden için, besinlerin sesine kulak ver :)