Hamileyken Yediğin Meyveler Bebeğinin Bilişsel Gelişimini Artırıyor!

Ülkemizde meyve çeşidi fazla olsa da, meyve tüketmeyen bir toplumuz. Oysaki rengarenk meyvelerin tüketimi bizi kanser, kalp, diyabet, bağırsak gibi birçok hastalığa karşı korumaktadır. Bunu hepimiz biliyoruz; ama tüketmiyoruz. 

Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre 18 yaş üstü meyve ve sebze tüketimi, günde en az 5 porsiyon olması gerekirken 2 porsiyondur. Özellikle riskli gruplar göz önüne alındığında; bu yetersizlik en çok bebek ve çocukları etkilemektedir. Nasıl mı?

Bunu bir çalışmayla anlatacak olursak; hamilelikte anne adayının yediği meyveler, bebeklerinin bilişsel gelişimini artırıyor! 2016 yılında Journal of EBioMedicine’da yayınlanan bu çalışma meyve tüketiminin yararlarının, henüz bebek anne rahmindeyken başladığını göstermiştir. 688 çocuk ve ailesinden alınan verilere göre bilişsel gelişimi hangi faktörlerin etkilediği araştırılmıştır. Ve araştırmanın sonunda bilişsel gelişimi etkileyen en büyük belirleyicilerden bir tanesinin, annelerin hamileliklerinde tükettiği meyve miktarı olduğu gözlenmiştir. Araştırmacılar daha fazla meyve tüketen annelerin çocuklarının, daha yüksek bilişsel gelişime sahip olduklarını bulmuştur.

Çalışmada, eğer hamile anneler günde 6 ya da 7 porsiyon meyve yerlerse, çocuklarının 1 yaş ölçeğinde 6-7 puan daha yüksek çıkacağı gösterilmiştir. Araştırmacı açıklamasında şu şekilde belirtmiştir: “Biliyoruz ki, bir çocuk rahimde ne kadar uzun süre kalırsa, gelişimi de o kadar ilerler. İşte annenin diyetinde bir porsiyon daha fazla meyve tüketmesi de, bebeğe bir hafta daha geç doğmasıyla benzer etkiyi sağlar.”

Araştırmaya ve yorumlara göre, meyve faydalı diye tabi ki ihtiyaçtan daha fazlasını tüketmeyeceğiz anneler! Sağlıklı da olsa meyvenin de meyve şekeri içerdiğini ve kalorisi olduğunu unutmuyoruz. Hamile bir annenin günlük meyve ihtiyacı ortalama 5-6 porsiyondur (500-600 g meyve). Bu meyve haklarımızı gün içerisine dağıtmayı unutmuyoruz, bir anda hepsini tüketmiyoruz. Ayrıca bal, reçel, pekmez, kurabiye, çikolata, bisküvi gibi yiyeceklerin de yapılarında şeker bulunduğunu; tüketildiği takdirde meyve porsiyonlarında azaltma yapmamız gerektiğini de unutmuyoruz ;)

Mutlu, meyveli haftalar diliyorum ;)