Hareketsiz Yaşamına Probiyotik Kat

Günümüzde hızlı ve yoğun yaşamın neden olduğu stres, hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenmeden; başta bağırsakların olmak üzere tüm organlarının etkilendiğini biliyor musun? Bu olumsuz etkiden kendini korumak için iyi beslenmen ve doğru seçimler yapman oldukça önemli. Bugün seni bağışıklığını güçlendirmek ve sağlığını korumak için hayatında yer vermen gereken probiyotikler ile tanıştıracağım!

Probiyotik terimi Yunanca “pro bios” dan yani; yaşam için anlamından gelmektedir. Bu bakterilere “dost bakteriler” de denebilir! Vücuda alındıktan sonra bağırsak florasını koruyan bu bakterilerin bağışıklığını güçlendirmek, bağırsak floranı korumak ve mikrobiyal dengeyi koruyarak kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürmeni sağlar.

Hadi hayatına kattığın probiyotiklerin 3 adımda sağlığına etkilerine bakalım!

• İmmun sistemini korur ve destekler!
Stresli olduğun zamanlarda beslenme düzenin tamamen değişiyor ve bağırsak floranın bu yeni sisteme alışması biraz uzun sürüyor. Oysa ki hastalıklardan korunmanın ve bağışıklık sistemini güçlü tutmanın en önemli adımı bağırsak florasını korumak! Unutma bütün hastalıklar bağırsakta başlar! Probiyotikler ise; bağırsak florasında çok çeşitli bakterilerin yer almasını sağlar. Bununla birlikte immün bariyer dediğimiz ilk yanıtı oluşturan bir savunma sistemi sayesinde dış dünyadan gelen zararlı mikroorganizmalara karşı bedenini savunur. Yani stresli iken düşen bağışıklığına probiyotiklerle destek olabilirsin.

• Sindirim sistemini korur!
Yoğun çalışma temposunda beslenmenin düzenli olması gerekiyor fakat değil mi? İşe probiyotikleri hayatına katarak başlamak doğru bir çözüm olur! Çünkü; bağırsak florasında her bireyin kendine özgü, sayısı çok da değişmeyen bakteriler yer almaktadır. Zaman içerisinde stres, yoğun yaşam, düzensiz beslenme ile bu bakterilerin işlevleri azalabilir veya durabilir. Probiyotikler ise; yapıları gereği oldukça fazla sayıda aktif dost bakteri içerirler! Bu sayede kötü beslenme alışkanlıklarının bağırsaklarını olumsuz etkilemesini önler ve sindiririm sistemini korur. Tabi ki senin asıl hedefin iyi beslenmek ve dost bakterileri vücuduna özen gösterdiğin için tüketmek olmalı :)

• Konforsuz yaşamına konfor katar!
Hareketsiz yaşamın bağırsaklarını mutsuz ettiğini hissediyor musun? Gün boyu masa başı çalışanlarının saat ilerledikçe karınlarını şiş, kendilerini huzursuz hissetmelerinin bilimsel bir nedeni elbette var! Bağırsaklar kendini sıkışmış hissediyor. Bağırsakların hareketli bir bedende oldukça aktif çalışır, sen hareket edemiyorsan bile onları canlı tutmalısın! Nasıl mı? Oldukça fazla sayıda canlı bakteriler ile bağırsak hareketlerini düzenleyerek sindirim sistemini düzenleyen probiyotikleri tüketerek daha konforlu bir yaşam sürebilirsin.
Probiyotiklerin insan vücuduna faydaları oldukça fazla olmakla birlikte gün geçtikçe yapılan çalışmalarda çok daha olumlu sonuçlar yer almaktadır. Sende biran önce vücudunun temeli bağırsakların başta olmak üzere sağlığın için bir adım at ve hayatına probiyotik kat!

FitNot:
Bu yazıyı okuduysan artık sabahları ara öğününde yoğurt ve probiyotik ikilisini tüketmeye başla! Gün içindeki stresin organlarını etkilemesine izin verme.

Doya doya sevip, doya doya yaşadığın bedenini ve ruhunu mutlulukla sağlıkla doldurduğun günler dilerim :)