Hastayken de Emzir!

Bebeğinizi emzirirken grip, nezle veya bir enfeksiyon hastalığına yakalandığınız an; “sütümden bebeğime geçer” endişesi ile hemen emzirmeye ara verebiliyorsunuz. Oysaki, sütünüzün bebeğiniz için en iyi koruyucu olduğunu unutuyorsunuz.

 
Hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasından bir hafta önce, vücudunuz hastalık etkenine maruz kalmaktadır. Aslında siz hasta olduğunuzu anlamadan, bebeğiniz hastalık etkeniyle çoktan karşılaşmıştır. İşte tam da bu dönemde, bebeğinizin onu besleyecek ve koruyacak süte ihtiyacı vardır. Nasıl mı? Vücudunuz, hastalık etmenine karşı savunma sistemini geliştirerek antikor üretmeye başlar. Vücudunuzun ürettiği antikorlar sütünüze geçerek, sütünüzün güçlendirici ve koruyucu etkisini daha da artırırlar. Yani emzirmeye ara vermek yerine; bebeğinizi daha sık emzirmeniz gerekir :)

Emziren anneler, hastayken beslenmenin altın kurallarına dikkat edin!

 Emzirme dönemine bir de hastalık eklenirse, sıvı ihtiyacınız daha da artar. Günde 3,5 litre suyun altına düşmeyin!
 Sağlam vücut, güçlü kemiklerden oluşur. Günlük 4-5 porsiyon yağı azaltılmış süt ve süt ürünlerini tüketin, kemik yapınızı güçlendirin!
 Güne zinde bir başlangıç için mutlaka kahvaltı yapın!
 Meyvelerin muhteşem gücünü kullanın! Ara öğünlerinizde; mandalina, portakal, kivi, nar gibi C vitamininden zengin meyvelere yer verin.
 Mutfağınızın doğal antibiyotikleri olan soğan ve sarımsağı yemeklerinden eksik etmeyin!
 Kış mevsiminin antioksidan sebzelerine (brokoli, karnabahar, brüksel lahanası, kereviz, pırasa) sofranızda yer açın!
 Salatalarınızı koyu yeşil yapraklı sebzelerle zenginleştirin!
 Vücudunuza giren ve hastalığa neden olan etmenler bağışıklığınızı zayıflatır ve bağırsak floranıza zarar verir. Probiyotik kullanın; hem kendi bağışıklığınızı, hem de sütünüzün probiyotik kalitesini arttırarak bebeğinizin bağışıklığını güçlendirin.
 D vitamini seviyenize baktırın, düşükse mutlaka takviye alın. D vitamini bağışıklığınızı güçlendirir, aynı zamanda süt kalitenizi de arttırır.
 Omega 3 yetersizliğinin bağışıklık sistemine olumsuz etkileri vardır. Haftanın 2 günü balık, her gün ise 2 tüm ceviz yiyin. Yetersiz kalıyorsa mutlaka omega 3 kullanın.

Hastayken kendinize ve bebeğinize iyi bakın!

 Kendi başınıza ilaç kullanmayın! Mutlaka doktorunuza danışın ve doktorunuzun emzirme dönemine uygun gördüğü ilaçları kullanın.
 El temizliğine dikkat edin! Emzirmeye başlamadan önce, bebeğinizle ilgilenirken, burnunuzu sildikten sonra, hapşırdıktan sonra, kısacası sık sık ellerinizi yıkayın.
 Meme ucu temizliği de önemli! Bebeğinize direk temas eden yer meme ucunuzdur. Emzirmeden hemen önce temizliğini mutlaka yapın.
 Emzirirken bebeğinizle aranızda mesafe bırakın. Nefesinin bebeğinize temas etmesini önleyin, hatta gerekirse her emzirmede maske takın.

Hastalıkta da, sağlıkta da sütünüz bebeğinizin en temel besinidir :) 
Sağlık ve mutluluk dolu haftalar sizinle olsun…