Her Güne 1 Probiyotik Etki

Probiyotiklerin bağırsak floranda bulunan, sağlığına faydaları bilim dünyasında oldukça büyük yankı uyandıran bakteriler olduğunu biliyorsun değil mi? Senin için #jetfitdiyetisyen köşemde probiyotikleri düzenli olarak hayatında bulundurman için her güne 1 neden yazdım. Hazırsan bu afacan bakterilerin 7 önemli faydasını mercek altına alalım…

• Daha iyi hissetmek için! 2015 yılında 40 genç üzerinde 4 hafta takip edilerek yapılan bir çalışmanın sonucunda probiyotik takviye kullananların üzüntü ve gerginlik hislerini daha az yaşadığı, kendilerini daha mutlu hissettiği bulunmuş.
• Daha sağlıklı bir cilt için! Probiyotiklerin egzama, cilt kaşıntıları, deri hastalıkları üzerine olumlu etkileri pek çok araştırma ile kanıtlanmıştır. Bununla birlikte erken yaşlanmaya neden olan toksinlerden ve serbest radikallerden korunmak için kullanımı ise biz kadınlar için olmazsa olmaz nedenlerdendir :)
• Daha güçlü bağışıklık sistemi için! Lactobasiller ve Bifidobacterler bağışıklık sistemini uyaran, bağışıklık sisteminin koruyucu bakterileridir. Özellikle mevsim geçişlerinde güçlü bir bağışıklık için bu bakteriler oldukça önem taşır.
• Daha doğru besin seçimleri için! 2014 yılında yapılan bir çalışmada bağırsak mikrobiyotasının değişiminin yeme davranışları üzerinde etkili olduğu tespit edilmiş. Toksinlere maruz kalmış, yaşam tarzı sağlıksız olan bireylerin florasının bozuk olduğu ve bozuk floraya sahip bireylerin sağlıksız besinlere yöneliminin daha yüksek olduğu bulunmuş. Sağlıklı besin seçimi sağlıklı floradan belli olur ve sağlıklı flora da sağlıklı besin seçimine destek olur, unutma!
• Daha güçlü metabolizma için! Biliyorsun ki vücudun oksijeni kullanma kapasitesi metabolizmanın güçlü çalışması ile doğrudan ilişkili. İyi oksijen kullanımı için de güçlü bir demir deposuna sahip olman gerekli… 2015 yılında üreme çağındaki 22 sağlıklı kadın üzerinde yapılan bir çalışmada demir takviyesi ile birlikte lactobasil içeren probiyotik takviyesinin verilmesinin demir emilimini %50 arttırdığı bulunmuş. Hadi kadınlar IRONWOMAN olmak için probiyotikleri önemseyin!
• Daha sağlıklı bir menapoz dönemi için! 2014 yılında 20 postmenapozal dönemdeki kadın üzerinde yapılan bir araştırmanın sonucunda menapoz sonrası düşük kemik yoğunluğu yaşayan kadınların probiyotik takviye almasının kemik kütlesi yoğunluğunu arttırdığı bulunmuş.
• Metabolizmanı fabrika ayarlarına döndürmek için! Kilo problemi olan çoğu birey gibi sende pek çok hatalı popüler diyet uyguladıysan, yüksek yağlı beslenme alışkanlığını uzun süre sürdürdüysen metabolizmana verdiğin zararı probiyotikler ile tamir etmeye hazır ol. Çünkü bu tip beslenme modelleri bağırsaktaki obez bakteri adı verilen Firmicutes’in artmasına fit bakteri Bacteriodes’in azalmasına neden oluyor. bağırsak floranı tam tersi haline getirerek güçlendirmekte ise proiyotiklere büyük iş düşüyor.
İşte sana hafta boyu ve hayat boyu bu bakterileri neden hayatında bulundurman gerektiğine dair jetbilgiler verdim. 7 güne 7 hap bilgi ile probiyotiksiz hayatı geride bırakmaya bugün itibariyle başla.
Bu afacan bakteriler ile doya doya bir yaşam dilerim! :)