Herkes her bitki çayını rahatça tüketebilir mi?

Günümüzde bitki çayları çoğu birey için keyif içeceği haline gelmiş durumda. Öyle ki, çoğu birey artık tükettikleri çayın türüne dikkat etmeden sadece sıvı alımını desteklemek adına tercih edebiliyor. Peki her birey her bitki çayını içebilir mi? ya da bu bitki çaylarını her yerden temin edebilir mi?
Her şeyden önce unutulmaması gereken en önemli noktalardan birisi, bitki çayı dahi olsa, “bitkisel her şey sağlıklıdır” bakış açısının hatalı bir bakış açısı olduğunu bilmek gerekmektedir. Birçok ilacın dahi bitkilerden üretildiğini düşündüğümüzde, aslında bitkisel olan her şey doğru kullanılmadığında sağlık adına ciddi anlamda zarar verici etki hatta hayati riskler taşıyabilmektedir.
Herkes her bitki çayını içemez. Özellikle hamilelik ve emziklilik döneminde, çocuklarda, yaşlılarda ve herhangi bir hastalığı bulunan bireyler ile ilaç kullanan kişiler tüketecekleri bitki çaylarını öncesinde uzmanlarına danışmalıdır. Çünkü bir bitki çayı, düşük tehlikesi taşıyabileceği gibi, kullanılan ilacın etkinliğini engelleme veya daha da arttırmaya sebep olabilir, kanamayı arttırabilir, farkında olmadan organları yorabilir veya yanlış kullanıldığında yaşam kalitesini olumsuz anlamda etkileyebilir.
Her bitki çayı su yerine geçmez! Bitki çayları sıvı alımına destek gibi gözükse de aslında bu bilgi tam anlamıyla doğru değildir, çünkü birçok bitki çayı diüretik yani idrardan su atımını tetikleyici etkiye sahiptir. Bu gruba giren en temel çaylar da kafein içeriğine sahip olan bitki çaylarıdır.
Bitki çayları aktarlardan temin edilmez. Bilinenin aksine, ne yazık ki aktarlardan temin edilecek bitki uzun dönemdir bekliyor ve artık etkinliğini kaybetmiş olabilir, bu beklemeye bağlı artık içerisinde toksin oluşmuş olabilir veya görsel olarak tıpatıp benzeyen fakat farklı bir türde bitki satılıyor olabilir. Bu gibi durumlar sağlığı olumsuz etkilemekle beraber hayati risk de taşıyabilmektedir. Bu konuda en güvenilir 1. adres eczaneler olmakla beraber, sadece keyif amacıyla içilecek bazı bitki çaylarında güvenilir markalara ait bitki çayları güvenilir satış yerlerinden de temin edilebilir.
Sıklıkla akşam yemekten sonra hem ilave bir şey yememek adına hem de sıvı desteği adına içilen bitki çayının türüne dikkat edilmelidir. Bazen içilen bitki çayı kafein içeriğine sahip olmakla beraber gece uyku kalitesini olumsuz anlamda etkileyebilmektedir.
Sonuç olarak her bitki çayı herkes tarafından içilmeyeceği gibi, her yerden de alınmaması gerekmektedir. Bu konuda da uzmana danışarak tüketim sağlık adına büyük önem taşımaktadır.