Hokus Pokus Hibiskus

Yakın zamanlarda adını fazlasıyla duyurmaya başlayan hibiskus bitkisi hakkında ne kadar bilgin var? Yoksa sen de pek bilgi sahibi olmasan da hemen kullanmaya başlayanlardan mısın? Genelde ödem atıcı olarak bilinse de aslında bu bitkinin birçok alanda yararı var. Tabi, fazla tüketiminin de aynı oranda zararı oluşabiliyor! Dahasını merak ediyorsan, haydi okumaya devam et :)

Ateş düşürücü: 2010 yılında yapılan çalışmaya göre hibiskus vücut ateşini düşürmeye yardımcı oluyor. Özellikle soğuk algınlığına bağlı ateşlerde hibiskus çayının tüketimi olumlu etkiye sahip!

Karaciğer koruyucu: Çalışmalara göre hibiskusun, toksisiteye bağlı hepatitise karşı koruyucu özelliği bulunmakta. Ayrıca güçlü antioksidan içeriğiyle lipid peroksidasyonunu azaltarak karaciğer hücrelerinin de zarar görmesini engelliyor. Özellikle antosiyanin, bu hücrelerinin korunmasında etkili bileşenlerden bir tanesi. Ayrıca hibiskus, nanalkolik karaciğer hastalığına karşı da koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Böbrek koruyucu: 2014 yılında yapılan bir çalışmaya göre hibiskus böbrekte enzimatik olmayan markerların azalmasını sağlayarak böbrek koruyucu etki oluşturmaktadır. Ayrıca bu bitki kanda biriken fazla ürik asitin de vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Fakat her bitkide olduğu gibi bu bitkinin de gereğinden fazla tüketilmesi böbreklerine olumsuz etki oluşturabilir!

Diüretik: Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesinin yayınlarına göre hibiskus diüretik yani idrar söktürücü özelliğe sahip! Böylece vücudundaki fazla sıvıyı uzaklaştırdığı gibi tansiyonunu da düşürmeye yardımcı oluyor. Dikkat! Ödemlerinden kurtulmak için devamlı bu çayı tüketip sıvı atımının gereğinden fazla olmamasına özen göster, sağlığını tehlikeye atma.

Kas rahatlatıcı: Araştırmalara göre hibiskus anti spazmik etkiye sahip! Özellikle kas ağrılarına ve kasılmalarına karşı olumlu etkisi olan hibiskusun, adet dönemi sancılarına karşı da etkili sonuç verdiği söyleniyor.

Kansere karşı: Hibiskusun fenolik bileşikler ve flavanoidlerle dolu güçlü antioksidanlara sahip olduğunu biliyor muydun? Bu antioksidanlarla antiinflamatuvar etki yaratarak ve bağışıklığını güçlendirerek hastalıklara karşı dayanıklı hale gelmeni sağlıyor. Ayrıca vücudundaki reaktif oksijen türlerini azaltarak anti kanser ve anti tümoral etki oluşturuyor. Özellikle lösemi, akciğer, cilt, prostat ve meme kanserine karşı etkisi büyük!

Kalp dostu: 2010 yılı Amerikan Beslenme Enstitüsinde yayınlanan bir çalışmaya göre hibiskus; içerisinde bulunan fitokimyasallardan özellikle antosiyaninler sayesinde kolesterolü ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olmaktadır. Fakat özellikle tansiyon düşürücü ilaçları kullananlar bu bitkinin tüketiminde dikkatli olmalı! İkisi beraber tansiyonun çok fazla düşmesine sebep olabilir.

Anti-Obezite: Yapılan çalışmalara göre bu bitki, adipojenik transkripsiyon faktörlerinden C/EBPα ve PPARγ’ı baskılayarak yağın depolanmasını bloke etmektedir. 2014 yılındaki bir araştırmada ise 12 hafta boyunca hibiskus tüketen kişilerde Beden Kütle İndeksi, vücut ağırlığı, vücut yağı ve bel kalça oranında düşüş olduğu saptanmıştır. Bunlarla beraber hibiskusun abdominal yağlanma, serum serbest yağ asitleri ve obeziteye bağlı karaciğer yağlanmasını azaltmada olumlu etki yaratacağı gözlenmiştir.

Her bitki gibi hibiskusun da tahmin etmediğin birçok yararları mevcut. Fakat her zaman dikkat etmen gereken şey; özel durumlar ve kullanım dozları! Gereğinden fazla veya yanlış zamanlarda tüketeceğin hibiskus, beklenmeyen olumsuz sonuçların oluşmasına sebep olabilir.