İçsem mi içmesem mi; Alkol

Ya da sana şöyle bir örnek vereyim; kalori olarak 1 kadeh şarabın 1 dilim ekmek+ 100 g meyveye ; 1 duble rakının da 4 dilim ekmeğe eşit olduğunu düşünürsen bu ve benzeri yaz akşamlarında vücudunu ve özellikle karaciğerini ne kadar da yorduğunun farkına varır mısın?
Bu yazımda alkol sonrası toparlanma sürecinden bahsedeceğim sana; İçme demiyorum ama kilo yönetimine dikkat eden, sağlığını önemseyen hatta karaciğerine iyi bakan bir öğrenciysen kısacası sana emanet edilen bedene iyi bakmak istiyorsan, ılımlı bir içici ol ve alkol sonrası aşağıdaki maddelere uy!
Ertesi gün ne yapmalıyım?
• Bol bol su tüket! Vücudunun alkolü atmasına yardımcı en iyi formülü sudur. Elektrolit içeren sporcu içecekleri ya da doğal maden suları değil, unutma!
• Vücudundan alkolü atman 24 hatta 36 saate kadar uzayabilir unutma! Bu süreci hızlandırmak için ertesi gün mutfak detoksunun tam zamanı!
• ‘’30-45 dakikalık doğa yürüyüşü’’ bir sonraki gün kendini daha iyi hissetmeni sağlayarak şişkinlik ve ödem problemini ve en önemlisi toksinleri atmana yardımcı olacak en mükemmel çözümdür.
• Ertesi gün midene dost çok tahıllı, tam buğday, tam tahıllı ekmek tüket alkol tüketimi sonrası çok acıkabilir iştah artışı yaşayabilirsin bu nedenle tedbiri elden bırakma!
• Gece biraz fazla kaçırdığını düşünüyorsan; ekmek dilimlerinden ya da karbonhidrat kaynağı besinlerden(çorba, pilav, meyve, kraker,… vs) feragat etmen gerektiğini unutma. Yazıma başlarken değişimlerini anlatmıştım.
• Bugün baharat ve sirkeden kaçın. Çok baharatlı yemekler hem ödem atımını zorlaştırır hem de mide rahatsızlığını tetikler.
• Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmen antioksidan içerikleriyle toksinleri kapı dışarı etmene yardımcı olacaktır.
• Karaciğerin koruyucu kalkanıdır ENGİNAR! Yapısında bulunan “silymarin” maddesi sayesinde lipid peroksidasyonu sürecini yöneten, karaciğer dokusunu birikintilerden ve alkolün etkisinden korumaya yardımcı olan karaciğer süpürücüsüdür.
• Gürültüden ve gereksiz ışıktan uzak durarak beden detoksunu da unutma!
Bu konuda bilimsel otoriteler ne diyor diye baktığımızda; Dünya Sağlık Örgütü, alkol tüketimin 200'ün üzerinde hastalığa yol açma riskini artırdığını bildirmiştir. Formeo diyetisyenleri olarak hayatına keyif katarken sağlığını da önemsediğin her gününü ılımlı yaşadığın doya doya bir yaşamı öneriyoruz lütfen unutma.