İki Kişilik Yemek!

Hamilelik dönemine adım attığınız an duyacağınız bir cümle: “Sen artık iki canlısın, iki kişilik ye!”. Evet canınızda bir can daha taşıyorsunuz; ama bu yediğiniz yemeklerden iki kişilik yiyeceğiniz anlamına gelmiyor! Önemli olan yediklerinizin miktarından çok kalitesidir.

Bu dönemde gereksinmenizden fazla beslenme, yetersiz beslenmede olduğu gibi, siz ve bebeğiniz için risklidir. Yetersiz ve fazla beslenme; geleceğin obez çocuklarının doğmasına, erken doğum yapmaya ve doğum zorluklarına neden olmaktadır.

Bebeğinizin büyümesi için hamileliğiniz süresince toplam 80,000 kaloriye ihtiyacınız vardır. Bu da günlük olarak fazladan 300 kaloriye ihtiyacınız olduğu anlamına gelmektedir. Yani fazla fazla yemek yerine, ara öğünlerinizi zenginleştirmeniz yeterli olacaktır.

300 kaloriyi en sağlıklı ve yeterli şekilde nasıl tüketebilirsiniz? İşte sizler için hazırladığımız 300 kalorilik alternatifler :)

Sağlık Tostu (251 kkal)

40 g yağsız beyaz peynir ve 2 tüm ceviz (hafif blenderize edilmiş) karıştırılır. İki dilim tam buğday ekmeği arasına sürülür. Üzerine domates dilimleri konularak yağsız tost yapılır.
Diyetisyen notu: Beyaz peynirli ve yağsız olarak hazırladığınız tost, aynı zamanda sabah bulantılarınıza da iyi gelecektir :)

Balık Dürüm (321 kkal)

1 adet kepekli lavaş üzerine 3 adet yağsız üçgen peynir sürülür. Üzerine 80 gram light ton balığı, yeşillikler konularak dürüm yapılır.
Diyetisyen notu: Gebelik döneminde haftada iki gün tüketeceğiniz balık, bebeğinizin beyin gelişimine destek olacaktır :)

Waffle Keyfi (300 kkal)

Yarım kepekli lavaş arasına 30 gram light fıstık ezmesi sürülür ve üzerine 80 g muz dilimleri yerleştirilir. İkiye katlanarak keyifle tüketilir.
Diyetisyen notu: Ara öğünlerinizi şenlendirmek için kullanacağınız light fıstık ezmesi iştah ataklarınızı engelleyecektir :)

Sebze Dürüm (307 kkal)

Brokoli ve havuç (toplam 150 gram) buharda haşlanır. Haşlanan sebzeler kırmızı soğan ve limon suyu ile karıştırılır ve 50 gram yağsız labne peynir sürülmüş kepekli lavaşın içine yerleştirilir. Dürüm haline getirilerek tost makinesinde yağsız olarak ısıtılır.
Diyetisyen notu: Kokuya hassas olduğunuz dönemlerde, sebzeleri biraz limon suyu ile tüketmek sizi rahatlatacaktır :)

Buğday Tatlısı (276 kkal)

40 g buğday 200 ml yağsız süt ile pişirilir, 1 tatlı kaşığı bal ilave edilir. Buğday tatlımız nar ile süslenerek keyifle tüketilir.
Diyetisyen notu: Hamileliğiniz süresince meyvelerin sularını içmek yerine bütün olarak tüketmeniz porsiyon ve iştah kontrolüne yardımcı olacaktır :)
Bebeğinizi güvenle büyütmek ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için taze ve güvenilir besinleri tükettiğinizden emin olun. “İki kişilik yemek” kavramının ise ek olarak 300 kalori olduğunu unutmayın :) sağlıklı ve mutlu günleriniz olsun…