İlk 1000 Günde Omega 3 Önemli!

Hamileliğin ilk günü ile başlayan ve bebeğin ilk iki yılını kapsayan 1000 günde, annelerin omega 3 alımları büyük önem taşımaktadır. Hamilelik döneminde; bebeğin anne karnında beyin, göz ve sinir sistemi gelişimi için; anne adayında ise preeklampsi, lohusa depresyonu, erken doğum görülmesini önlemek için omega 3 alımı gereklidir! Yapılan çalışmalarda, hamilelik döneminde omega 3 alımı ile prematüre doğumun azaldığı ve bebeğin doğum ağırlığının arttığı da görülmüştür.

Omega 3 yağ asitleri sinir hücreleri arasındaki sinir iletiminde de etkilidir. Hamilelikte sinir gelişiminin en belirgin olduğu dönem ise ilk trimesterdir. Aynı zamanda hamileliğin ilk ayında organların (beyin, kalp, sinir sistemi) gelişimi başlar ve son dönemlerinde gelişimleri hızlanır. Hamilelik sonrasında ise bebekler artan ihtiyaçlarını anne sütünden karşılar. Emziklilik döneminde annenin omega 3 alması, anne sütünün omega 3 kalitesini arttırarak, bebeğin beyin ve görme gelişimini destekler.

Ayrıca annelerin ilk 1000 günde omega 3 almaları yaşam boyu sağlık haritalarını oluşturmada da çok önemlidir. Bu dönemde alınan omega 3, bebeği ilerleyen yaşamında bulaşıcı olmayan hastalıklara (kalp-damar hastalıkları, kolesterol, diyabet, alzheimer) karşı koruyucu etki gösterir.

Omega 3 kaynağı besinleri tanıyalım!

Balık, ceviz, keten tohumu ve chia tohumu omega 3 yağ asitlerinin iyi kaynaklarıdır. Balık tüketiminde anne adaylarının ve annelerin, balık türüne dikkat etmesi gerekir. Büyük balıklardan, dip balıklardan (köpek balığı, tuna balığı, kılıç balığı) bu dönemlerde uzak durulmalı; yerine yüzey (küçük) balıkları (hamsi, istavrit, levrek, somon, alabalık, çipura) tercih edilmelidir.

Peki güvenli omega 3 alımı nasıl olmalıdır?

Bitkisel kaynaklardan sağlanan omega 3 vücuda alındıktan sonra bir miktar kayba uğrar. Bu nedenle bitkisel kaynaklar tam olarak omega 3 ihtiyacını karşılamaz! Balıklar ise omega 3 alımı için en iyi kaynaklardır. Eğer mevsiminde, güvenilir balık bulunabiliyorsa haftada 2-3 gün, 200-300 gram tüketilmelidir ama günümüz koşullarında güvenilir balık bulmak zor olduğu için; balık yağı (omega 3) tüketimi anne adayları, bebekler ve anneler için en güvenilir yoldur!

Balık yağı kullanımına dikkat!

Balık yağı kapsülleri yapılırken balık karaciğerinden (cod liver oil) veya balık vücudundan (fish body oil) elde edilir. Karaciğerden elde edilen yağlar yüksek miktarda A vitamini içerir. Bunlar beslenme ile alınan A vitaminiyle birlikte toksik etkiye neden olabilir. Daha güvenli bir alım için hamilelik ve emziklilik dönemlerinde, balık vücudundan elde edilen balık yağları tercih edilmelidir. Ve tercih edilen balık yağlarının, bileşiminde ağır metal olmadığını belirten IFOS belgesi olmasına dikkat edilmelidir!

Hayatın ilk 1000 günü alınan omega 3, sağlıklı yaşama atılan en sağlıklı ve en zeki adımdır. Anne adayları hamileliğin ilk günüyle birlikte omega 3 almaya başlamalı ve emzirdiği süre boyunca da devam etmelidir. Mutlu, sağlıklı, balık yağlı günler dileriz :)