İnsomnia’da Beslenme Mucizesi

İnsomnia; uykuya dalmakta veya derin uykuya geçip, uykuyu sürdürmekte zorlanma demektir. Yetişkinlerin yaklaşık %15-20’sinde son derece yaygın olan bu uykusuzluk, zaman içerisinde hem ruhsal hem de fiziksel olarak insan sağlığının bozulmasına neden olmaktadır.

Söz konusu uykusuzluk olduğunda ilk yapman gereken günlük rutinin kontrol etmek ve uygulanabilecek pratik çözümleri bulmak. Hazırsan İnsomnia’da Beslenme Mucizesi ile rahat bir uyku için yapman ve yapmaman gerekenler aşağıda seni bekliyor ;)

İyi bir uykunun anahtarları;
• Triptofan; Seratonin ve melatonin hormonlarının üretilmesine yardımcı olan bu aminoasit uyku süresini ve kalitesini düzenleyerek dinlendirici etkiyi arttırır.
Triptofandan zengin top5 besin: hindi eti, yumurta, kaju, hardal,yeşil mercimek.
• Kompleks karbonhidrat; Triptofandan zengin besinler ile birlikte tüketildiğinde uyku problemine destek olan bu besinlerin diyetten çıkarılması ile ilgili yapılan bir çalışmada, bireylerin kompleks karbonhidrat tüketimi azalıp protein ve yağ tüketimi arttığında uykusuzluk şikayetinde belirgin bir artma olduğu görülmüş. Üstelik B12 vitamini hariç B grubu vitaminlerden zengin olan bu besin grubu sinir sistemini rahatlatıcı etkisi ile ünlü!
Kompleks karbonhidrat grubundan top5 besin: tam tahıllı ekmek, çavdarlı ekmek, yulaf, bulgur, ably.
• Kalsiyum; sinir sistemini yatıştırıcı etkisi ile ünlü kalsiyumdan zengin besinler, uykusuzluk problemi yaşayan bireylerin olmazsa olmaz yıldızlı besinleri olmalıdır. Bu ürünleri light tercih etmek sindirim sistemini rahatlatacağından ve kalori alımını azaltacağından dolayı önceliğin olmalı.
Kalsiyumdan zengin top5 besin: yoğurt, tofu, ayran, kefir.
• Magnezyum; sinir sistemini yatıştırıcı etkisi ile birlikte kas yorgunluklarını da önleyen magnezyum uykusuzluk problemi olan bireylerde genellikle yetersiz alımı olan bir mineraldir. Kalsiyum ile yol arkadaşı olan bu ikiliyi diyetinde bulundurarak rahat bir uyku uyuyabilirsin.
Magnezyumdan zengin top5 besin: muz, badem, karabuğday, ıspanak, esmer pirinç.
• Egzersiz; düzenli olarak egzersiz yapmak beyinde stres hormonu kortizolu baskılayarak seratonin salınmasına etki eder. Bu sayede rahat bir uykunun temelleri atılır. Yalnız dikkat etmen gereken bir şey var! Aşırı egzersizin de vücutta stres etkisi yarattığı. Kontrollü olmakta ve haftada minimum 150 dk. Maksimum 300 dk. Aralığında kalmakta fayda var.

İyi uyku için kaçınman gerekenler;
• İyi bir uyku için gün içerisinde kafein alımını dengede tutmalı, 500 mg’ın üzerine çıkmamalısın. Kafein sadece kahvede bulunmuyor. 200 ml siyah çay 47 mg, 200 ml yeşil çay 25 mg, 100 g bitter çikolata 60 mg, 330 ml kola 33 mg kafein içeriyor. Bu yüzden gizli kafein kaynağı olan bu grubun tüketiminde kontrollü olmaya özen göster.
• Yüksek protein alımı sindirim sisteminin konforunu bozuyor ve uyku kalitesini düşürüyor. Protein alımını dengede tut.
• Rafine şeker tüketiminde kontrolsüzlük yüksek kan şekeri ile birlikte uyku problemini tetikliyor. Sinir sisteminde de olumsuz etkiye neden olan rafine şeker tüketimini günlük total enerjinin %10’unun altında tut.
• Sodyum alımını sınırlandır. Dinlendirici bir uyku için kan basıncının yüksek olmaması gerekir ve sodyumun fazla alımı kan basıncını yükseltir. Sadece tuz tüketimini sınırlandırmak yetmez, paketli ürünlerdeki sodyum miktarını kontrol etmekle işe başlayarak gizli sodyum kaynaklarına dur demelisin.