İnsülin direncin mi var?

 İnsülin direncin var ve beslenmende nelere dikkat etmen gerektiğini bilmiyorsun bu maddeleri senin için yazıyorum lütfen dikkatle oku;
TAMAMEN KARBONHİDRATSIZ BESLENMEK ÇÖZÜM DEĞİL UNUTMA!
Doğru olan beslenmende sağlıklı karbonhidratlara yer vererek bunu öğünlerinde dengeli bir şekilde tüketmen. Doğru karbonhidrat nedir peki? Ekmek birinci sırada; tam buğday, çok tahıllı,yulaflı, çavdar ,.. yani esmer ekmek tüket!
 Artık beyaz ekmekle olan tüm ilişkilerini kesme vakti! Tam buğday makarnası, bulgur, karabuğday, kinoa, amaranth, Kurubaklagiller de senin için seçtiğim en kaliteli tahıllar.
DİYETİN EN SAĞLIKLI 3 BEYAZINI UNUTMA; SÜT, YOĞURT, AYRAN…
 Kalsiyum ve süt tüketimi ile ilgili yürütülen son dönemdeki tüm araştırmaların vardığı sonuç aynı! Sonuç: Süt ve süt ürünleri kilo yönetimine yardımcı olarak kan şekeri ve insülin değerlerinin düzenlenmesini sağlıyor. Tenessee Üniversitesi araştırmacıları, 6 aylık bir çalışma sonucunda günde 3 porsiyon kalsiyumdan zengin süt ürünü tüketen aşırı kilolu insanların 1 ya da 2 porsiyon tüketenlere göre daha hızlı karın çevresi yağlanmalarının azaldığını ortaya çıkardı. Yağsız süt ve süt ürünlerini günde en az 3-4 porsiyon tüket! Yağsız süt ve süt ürünleri içeren bir diyet, çok daha başarılı bir şekilde kilo vermeye yardımcı unutma!
TABAKLARINDA MÜKEMMEL DENGENİ KURARAK PANKREASINI MUTLU ET!
2012 yılı itibariyle Academy of Nutrition and Dietetics ‘’Myplate’’ yani tabak modelini ; besin piramidi modeli (MyPyramid)’nin yerine tüm dünya genelinde yeni eğitim modeli olarak kabul etti. Pankreasını mutlu etmek için sen de bu modele uyarak tabağında süt, tahıl, et, sebze ve meyve gruplarına tabağında yer ver.
ÖĞÜN DÜZENİN ÇOK ÖNEMLİ UNUTMA!
Kral gibi kahvaltı yap, prens gibi öğle yemeği ye ama akşam yemeğin en hafifi olsun unutma Anlatmaya çalıştığım nokta şu; tüm gün eve gidip bir ziyafet sofrasına oturacağını düşünerek beslenme! Güne başlarken yapacağın kahvaltının dengeli olması ve seni tok tutacak besinlerden oluşması senin için çok daha önemli unutma! Tüm gün kan şekeri ve insülin seviyelerinin dengeli bir şekilde ilerlemesi senin elinde!
ARA ÖĞÜN ŞART UNUTMA!
3 saatten uzun aç kalmamaya dikkat et sağlıklı ara öğünler ile atıştırarak doya doya zayıfla. Vücuduna onu aç bırakmayacağının garantisini verdiğin anda o da sana daha sakin bir pankreasla mükemmel bir dönüş yapacak.
BUZDOLABININ ÜZERİNE 22.00’DEN SONRA KAPALIYIZ YAZ!
Yatmadan en az 2 saat önce mideni dinlenme aşamasına geçirmen altın kural unutma! Bu saatlerde buzdolabının üzerine kapalıyız yazısını asmanı istiyorum! Böylelikle bu saatlerde seni buzdolabına götüren beynin daha kontrollü tavırlar sergileyerek aslında aç olmadığını sadece duygusal bir açlık nedeniyle mutfağa girdiğini sana hatırlatacak.
GÜVENLİ TATLANDIRICILARDAN KORKMA!
Dünya sağlık otoriteleri; FDA, WHO, FAO beslenmende güvenli tatlandırıcılara yer verebilirsin diyor sevgili okurum. Peki hangileri güvenli tatlandırıcılar? Kek ve pasta severlerin kullanabileceği sukraloz, soğuk içeceklerde sıklıkla kullanılan aspartam, diyabet geçmişi olan bireylerde tercih ettiğimiz sakarin ve tamamen doğal olsun benim tatlandırıcım diyenlere stevia alternatiflerini önerebilirim.