İnsülin Direncine Direnen Top5 Besin

Öncelikle geçtiğimiz hafta ki ‘Sağlığın Pusulası: Mezura’ yazımı okuyanları 5 dakikalık mezura ölçümüne davet ediyorum. Mezura ölçümleri alındıysa, başta bel bölgesi 80 cm’in üzerindeki kadınları ve 94 cm’in üzerindeki erkekleri olmak üzere hepinizi insülin direncine direnen 5 besinin sihirli dünyasına davet ediyorum!

• Bitter çikolata; mutlu eden dirençli besin!
2008 yılında yapılan geniş çaplı bir araştırmada günde 25 gram, %80 ve üzeri kakao oranına sahip çikolata tüketen bireylerin, insülin düzeylerinde ve açlık kan şekerlerinde ciddi oranda düzelme olduğu bulunmuştur. Araştırmanın yazarları bu etkinin, kakaoda bulunan flavonoidlerden olduğunu belirtmişlerdir.

• Brokoli; antidiyabetik süper kahraman!
İnsülin direncinin hırpaladığı damar yollarını ve kalbini koruyan bu süper kahraman, kan şekerini kontrol altında tutuyor ve anti inflamatuar etki gösteriyor. İçeriğinde bulunan “sülforafan” bu süper güçlerinin yanı sıra kanserden de koruyor. Brokoli yememek için daha fazla direnme.

• Kabak çekirdeği; bir avuç çıtla mutluluk veren savaşçı!
Akşam yemek sonrası atıştırma düşkünlüğünün var ise bir avuç kabak çekirdeği çıtlayarak insülin direncine direnebilirsin! Zengin çinko, demir ve doymamış yağ içeriği ile metabolizmanı genç tutan bu bitkisel protein kaynağı çerez ile akşam yemeği sonrası el oyalanmaları daha kolay.

• Nar; insülin direnci diyetinin bir tanesi!
İnsülin direncinde pankreasında bulunan beta hücrelerinin işlevselliği bozulur. 2014 yılında yapılan bir çalışmada narın beta hücre fonksiyonlarını düzenlediği, kan şekeri salınımını dengede tutmaya yardımcı olduğu bulunmuştur. Tam da zamanıyken, gün içerisinde light yoğurdun ve 100 g nar ile yaptığın bir ara öğün sayesinde güzelliğine güzellik, sağlığına sağlık katmaya ne dersin?

• Yeşil mercimek; Prof. Dr. Ayşe Baysal yiyin dediyse elbet sebebi çoktu!
Kompleks karbonhidrat grubunda yer alan yeşil mercimek, yüksek lif içeriği sayesinde kan şekerinin dengede kalmasına destek oluyor ve iştahını yöneterek insülin direnci ile savaşıyor. Haftada 2-3 kez kurubaklagil yemeyi ve bunların bir tanesine önceliği yeşil mercimeğe vermeyi unutma.

Doğada bulunan her besin mucizevi etkilere sahiptir ve her biri sağlığın için birden çok fayda içerir. Bu TOP5 besini seçmemin nedeni; tüketmekten mutlu olduğun, tüketirken ön yargılı olduğun, mevsimindeyken tüketimine özen göstermen gereken besinlerin karması olsun istemem! Unutma tek bir besin mucize yaratamaz, fakat sağlıklı yaşama ışık tutar...