İşte Sana Yıllara Meydan Okutan 5 Yıldız Besin Daha…

Bu hafta doğanın muhteşem dengesi ile sana sunulan; yıllara meydan okumak için keyifle tüketebileceğin 5 yıldız besin daha inceledim.. Hadi sen de bedenini sağlıkla besle ve yaşam hücrelerini tazele!

1. Bitter çikolata

Keyifli bir ara öğün yaparken, yüksek antioksidan içeriği sayesinde, hücrelerini genç tutabileceğin hiç aklına gelir miydi? İşte bitter çikolata ikisini bir arada senin için yapabiliyor! Ancak içerik ve miktara dikkat! En az %70 kakao oranına sahip ve yağ içeriği azaltılmış 20 gram bitter çikolata, her gün çay saatinde veya günün ilk ara öğününde tüketeceğin yeşil kahvene eşlik edebilir. Böylece hem diyetine keyifle devam edip hem de lezzetle yıllara meydan okuyabilirsin!

2. Hindistan cevizi sütü

Hindistan cevizi sütü; hindistan cevizinin beyaz bölümünün rendelenmesi ve suda bekletilmesi ile elde edilen harika bir süt çeşididir! Metabolizmanızın hızına hız katan Hindistan cevizi sütü ile sindirim sistemini aktif tutarak bedenini içten içe gençleştirmen mümkün! Üstelik çok güçlü bir antibakteriyal, antioksidan yapısı ve yemek pişirme sırasında keyifle kullanabileceğin aroma katıcı sağlıklı bir lezzet! Henüz Hindistan cevizi sütü ile tanışmadıysan elini çabuk tut; mutfak alışveriş listesine eklemeni yap, yıllara meydan okumaya hemen başla! 
3. Karpuz

Kırmızı meyvelerin gücü adına! İçerdiği antioksidanlarla en doğal cilt bakımı için doğadan beslen! Özellikle bu günlerde bol bol karpuz tüketerek kollojen yapına destek ol, cildinin ışıltısını ışıltı kat! Karpuz hep “çok şekerli meyve” diye diyetin korkulan rüyası oldu! Ancak doğru bilinen yanlışlar arasında yerini alan bu bilgiye de elveda deme zamanı! Her meyvenin fruktoz adında meyve şekeri içerdiğini zaten biliyoruz! Ancak bedenine ne miktarda bu şekeri aldığın benim için çok daha önemli! Unutma herşey “denge” de gizli! Tek seferde 200 gram karpuzu geçmediğin sürece hem sıvı alımını arttırarak hücrelerini tazelemen, hem de içeriğindeki antioksidan yapı sayesinde cildini tazelemen mümkün!
4. Greçka:

Karabuğday diğer adıyla greçka; kolesterol, kan basıncı ve kan şekerini dengelemekte muhteşem bir yardımcı! Üstelik tok tutucu ve bağırsak çalıştırıcı özelliği ile tam bir sağlıklı detoks aracı! Yerçekimine karşı koymak tüm bedenini taze tutmak ve metabolizmanı hızlandırmak için mutfak alışverişine greçkayı eklemeyi ihmal etme! Karabuğdayı; ister çorbanda, salatanda veya sebzeli/tavuklu/balıklı karabuğday pilavı olarak hazırlayabilir veya kendi fit tarifini geliştirebilirsin!

5. Maş fasulyesi

Yüksek posa içeren maş fasulyesi ile damar kaliteni arttırarak, diğer taraftan pırıl pırıl bir cilde de sahip olmanı sağlayabilirsin! Flavanoidlerden zengin maş fasulyesine haftada en az 2 kez beslenmende yer vermelisin! Kendine bu yaz özellikle akşam yemeklerinde oldukça leziz tok tutucu, metabolizma hızlandırıcı maş faulyeli yeşil salatalar, veya sıcak yemekler hazırlayarak hücrelerini gençleştirebilirsin! Unutma; genç kalmanı sağlayacak tarifler fit mutfaklardan çıkar!

“Doğa” sana yaşam hücrelerini tazelemek için tüm mucizelerini sunuyor! Yeter ki; bu dengeden doğru şekilde faydalan! Unutma; mutfağında yarattığın dengeli ve fit tabaklar ile hem kendine hem de ailene sağlıklı bir yaşam getirmek senin elinde!
Doya doya sağlıklı yaşam dileklerimle..