İşte Vitaminleri Tanımaya Devam Ediyoruz!

Vücudunun her saniye işleyen bir fabrika olduğunu ve bu fabrikada; senin optimum sağlık seviyesinde yaşam sürebilmen için birçok işçinin çalıştığını biliyorsun. İşte bu fabrikada, birçok önemli göreve sahip vitaminlerin yağda çözünenleri ile bir önceki yazımda seni tanıştırmıştım. Bu yazımda ise suda çözünen vitaminlere kulak verdim. Kendilerini sana tanıttılar! Hazırsan eğer suda çözünen vitaminlerle tanışma zamanı :)

Selam biz C vitamini ve B grubu vitaminleri olarak suda çözünüyoruz ve çoğumuz vücutta depolanamadığımız için günlük beslenme programında mutlaka bizi içeren besinlere yer vermelisin. Çünkü hepimiz senin sağlığın için oldukça önemli görevlere sahibiyiz!

• Ben C vitamini! Bana vücudunun işleyişinden sorumlu vitamin demek çok doğru olur :) çünkü güçlü bir bağışıklık sistemi başta olmak üzere, yağ yakımını desteklemek, E vitamini gibi vitaminlerin vücutta kullanımını sağlamak, yıllara meydan okuyan pırıl pırıl bir cilde sahip olmanı sağlamak ve alerjiden seni korumak başlıca görevlerim arasında. Antioksidan bir vitamin olduğumu duymuşsundur.Gördüğün gibi ben vücudunda birçok göreve sahibim  Sağlıklı bir yaşam için beni içeren besinlere beslenme programında mutlaka yer vermelisin.
Yetersizliğim; düşük bağışıklık sistemine bağlı sık hastalanmalara, hücre zedelenmelerine, cilt dokusunda bozulmalara ve iskorbüt hastalığına neden olabilir.
En çok bulunduğum 3 besin; kırmızı biber, portakal ve kuşburnu.
FitNot: Sigaranın organlara ve cilde verdiği hasarı önlemek için sigara tüketen bireyler mutlaka C vitamininden zengin beslenmeli.

• Ben B1 vitamini! Güçlü kaslar ve sağlıklı sinir sistemi benden sorulur :) Vücudunun enerji üretiminde de rol oynuyorum ve alkolün vücuttan uzaklaştırılmasında da görevliyim.
Yetersizliğim; huzursuzluk, sağlıksız kilo kaybı ve dikkat eksikliğine sebep olabilir.
En çok bulunduğum 3 besin; Buğday, taze meyve sebzeler, yumurta.

• Ben B2 vitamini! Genç bir vücut ve sağlıklı bir aminoasit sentezi için mutlaka vücudunda bulunmalıyım. Diğer B grubu vitaminleri gibi bende vücutta enerji üretiminden sorumluyum.
Yetersizliğim; Gözler, dudak ve dilde yanma- kaşıntı oluşumuna, anemiye(kansızlık) ve sinir hasarına sebep olabilir.
En çok bulunduğum 3 besin; Buğday unu, yeşil sebzeler, peynir.

• Ben B3 vitamini! Karaciğerin gençlik vitamini ve kaliteli damarların sorumlusuyum :) Karaciğerde, vücutta fazla olması sağlık problemlerine neden olan kolesterolün üretimini azaltıyorum, damar sağlığına zarar veren trigliserit seviyelerini düşürmekte görevlerimden biri. Ayrıca vücudun kan şekeri dengesini ayarlayan insülinin üretimi ve insülin üreten hücrelerin korunması da benim sorumluluğumda. Vücudun önemli organlarından karaciğerin sağlığı ve damarların kalitesi için beni içeren besinlere mutlaka günlük beslenmende yer vermelisin!
Yetersizliğim; Egzema, Pellegra, depresyon ve duygu durum değişikliklerine sebep olabilir.
En çok bulunduğum 3 besin; Buğday, baklagiller, kırmızı et.

• Ben B5 vitamini! Metabolik olayları gerçekleştiren vitaminlerden biriyim :) beyinde ki uyarılardan sorumlu nörotransmitterlerin ve kanın temel yapısı olan hemoglobin başta olmak üzere birçok yapıtaşının üretilmesinde aktif rol oynuyorum. Biliyorum, stres günlük hayatında daima var ve ben stresle başa çıkmanda da sana yardımcı oluyorum.
Yetersizliğime çok sık rastlanmaz! Birçok sebze, meyve ve et grubunda bulunurum. Fakat hayati görevlerim olduğunu unutmamalısın.

• Ben B6 vitamini! Vücudun savunma sisteminden ve hormonların üretiminden sorumluyum :) Enerji üretiminde de görev alıyorum ve homosistein; yani protein yapan aminoasit dengesinden de sorumluyum. Homosistein seviyesinin yüksek olması; kalp hastalıkları ve Parkinson gibi birçok hastalığa neden olabileceği için vücutta dengesinin oldukça önemli olduğunu bilmelisin.
Yetersizliğimde; hormonal düzensizlikler, beyin fonksiyonlarında bozulma, kardiyovasküler hastalıklar ve depresyon gibi duygu durum değişiklikleri görülebilir.
En çok bulunduğum 3 besin; ekmek, yumurta, balık.

• Ben Biotin(B7) vitamini! Parlak saçlar ve sağlıklı tırnaklar benim sorumluluğumda :) Aynı zamanda yağ asitlerinin oluşumu ve hücrelerin yapımında da görev alıyorum.
Yetersizliğim; Cilt renginde soluklukluğa, cansız saç derisine ve güçsüz tırnaklara sebep olabilir.
FitNot: Uzun süre antibiyotik kullanan çocuklarda ve yetişkinlerde, fazla alkol tüketen bireylerde Biotin emilimi bozukluklarına ve biotin eksikliğine rastlanabilir.

• Ben Folik Asit! Kansızlığı önlemek ve sağlıklı bir fetüs gelişimini sağlamak benim asli görevim :) Özellikle gebelik planlayan kadınlar ve kansızlık sorunu yaşayan bireyler mutlaka beslenme planında benden zengin besinlere yer vermeli. Çünkü anne karnında ki ilk 28 günde oluşan beyin gelişimi için oldukça önemliyim. Vücutta doku yapımında ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda da oldukça önemli görevlere sahibim. Özetle; sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir nesil için beni ihmal etmemelisin!
Yetersizliğim; yeni doğanda doğumsal nörolojik hastalıklara ve kansızlığa sebep olabilir.
En çok bulunduğum 3 besin; yeşil yapraklı sebzeler, tam buğdaylı besinler, baklagiller.
FitNot: Türkiye folik asit yetersizliğine sık rastlanan bir ülke. Bu yüzden yılda 2 kez kan tetkikleri yaptırmalı ve folik asit miktarını kontrol ettirmelisin. Özellikle kadınlar yaşam boyu folik asit miktarlarına özen göstermelidir!

• Ben B12 vitamini! Ruh ve beden sağlığı için olmazsa olmazım :) Sinir sistemini koruyan myelin kılıfın ve kanın yapısında bulunan alyuvarların üretimi için gerekliyim. Anılarını taze tutman ve başarılı bir iş hayatı için ihtiyacın olan güçlü bir hafızaya sahip olmak için beslenme programında bana mutlaka yer vermelisin.
Yetersizliğim; sinir sistemi harabiyetlerine, depresyona ve duygu durum bozukluklarına, hafıza kaybına ve öğrenmede güçlüğe sebep olabilir.
En çok bulunduğum 3 besin; Yumurta, balık, peynir.
FitNot: Türkiye’de B12 vitamini eksikliğine çok sık rastlanmakta. Yoğun şehir hayatına uyum sağlamak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için yılda 2 kez kan tetkikleri yaptırmalı ve B12 miktarını kontrol ettirmelisin. Referans değerler değişkenlik gösterebilir. Optimum B12 değeri için mutlaka bilinçli bir uzmana danışmalısın!

Evet fabrikanın olmazsa olmazlarından vitaminler ile yakından tanışmış oldun. Artık her birinin ne kadar önemli ve gerekli olduğunu biliyorsun. Tek tip beslenme ile vücudunun tüm ihtiyaçlarını karşılamanın mümkün olmadığını fark ettin değil mi? Unutma; formda bir beden ve sağlıklı bir zihin için kan tetkiklerini yaptırmalı, vitaminden zengin bir beslenme programını yaşam boyu sürdürmelisin.!

Vücudunu ve ruhunu doya doya beslediğin, fabrikanın daima düzgün çalıştığı bir yaşam dilerim :)