İtalyanca Karbonhidrat Başkadır!

Dünyanın en çok karbonhidrat tüketirken, en formda olan ülkesi İtalya’da kilo problemi oldukça düşük oranlardadır. Bununla birlikte dünyanın 100 yaşının üzerinde bireyinin en fazla olduğu ülke olan İtalya’ da, her köşe başında şık bir restaurant veya küçük bir büfede kolaylıkla bulabileceğiniz temel yiyecekler makarna ve pizzadır. Ekmekleri ile de ünlü olan İtalyan mutfağı günümüzün en sağlıklı diyeti olan Akdeniz Diyetinin ortaya çıkmasına da rol model olmuştur.

Peki bu sağlık ve mutluluk dolu mutfağa yakından bakmaya ve İtalyanca Karbonhidrat seçimini öğrenmeye ne dersin?

• Karbonhidrat tercihleri çok akıllıca!
Ana öğünlerinde mutlaka lezzetli ekmeklerine, pizzalarına veya makarnalarına yer veren İtalyanların tercihi hangi besin olursa olsun unu tam tahıl oluyor!

• Porsiyon bilinci ile doya doya yaşıyorlar!
Yemek yemenin bir ihtiyaçtan çok keyif olarak görüldüğü İtalyan toplumunun yeme kültürü bizimkine benziyor :) Fakat bir farkla;" porsiyon bilincinin farkındalar!" İnce hamurlu, tam tahıllı bir pizza ile doymayı ve mutlu olmayı biliyorlar.

• Beslenmelerinde çok çeşitlilikten yanalar!
Tüm seçimlerine çeşitlilikten yana olan İtalyanlar; ekmek tüketeceklerinde domatesin antioksidan etkisi ile lezzetli peynirlerinin besleyiciliğini birleştiriyor. Eğer tercihleri makarna olacaksa, mutlaka sebze veya et grubu ile hem lezzetini hem besin değerini arttırıyorlar. Pizza yiyeceklerse de yeşillikler ile süslenmiş bir şekilde tercih ediyorlar.

• Doğru pişirme teknikleri ile besinlerden maksimum fayda sağlıyorlar!
İtalyan makarnalarının tadı sana da hafif sert geliyor mu? Bunun bir makarna pişirme yöntemi olduğunu söylemeliyim. Adı ise “aldante” bizim dilimize çevirecek olursak" dişe gelen" denebilir :) Bu sayede glisemik indeksi düşük, çiğneme sayısı fazla bir makarna ile hem kan şekerlerini dengeliyor, hem de tokluk mekanizmalarını uyarıyorlar!

• Kaliteli yağlar ile besinlerine lezzet katıyorlar!
Yemeklerinin, salatalarının, başlangıçlarının veya ara sıcaklarının olmazsa olması zeytinyağı sayesinde daha hafif ve daha sağlıklı lezzetler hazırlıyorlar. Doymamış yağ içeriği ile kalp damar sağlığını koruyan zeytinyağı ile ömürlerine ömür katıyorlar :)
Kaliteli karbonhidratlar ile ruh ve bedende doyum sağlayan İtalyanların mutfağını sende evine taşımak istemez misin? İşte sana sevdiklerine hazırlayacağın sağlıklı bir İtalyan Yemeği Menüsü de benden sürpriz olsun :)

• En formda başlangıç için tam tahıllı ekmeğin üzerine domates ve kekikli sos yap fırınla. Fit bruschettan hazır!
• Makarna sevenlerdensen eğer; en formda makarna için bol domates ve sarımsaklı, zengin baharatlı Penne Arabiatta ile fit bir keyfi başlasın!
• Ben pizza severim diyorsan eğer; en formda pizza için tam buğday unundan hazırlanmış ince hamura yumurta, domates, bir tutam mozarella ve bol ıspanağın eşlik ettiği Fiorentina ile fit bir pizza keyfi başlasın!

Sende karbonhidrat seviyor makarna ve pizza olmazsa olmazım diyorsan; İtalyanca Karbonhidrat tüket! :) Popüler diyetlerin tuzağına düşüp karbonhidrattan korkma! Önemli olan doğru porsiyonda, besin çeşitliliği içeren tabaklar.

Unutma; tabağında çeşitliliğe ve sağlıklı karbonhidratlar önem veren insanlar daha uzun ve daha mutlu yaşıyor. Yasaklarla dolu bir beslenme sisteminin etkisi ancak ve ancak kısa süreli oluyor.

Sofrandan kaliteli karbonhidratı ve mutluluğu eksik etmediğin, formda günler dilerim :)