İyi Giyin İyi Hisset!

Muhteşem bir günden merhaba

Kırmızı ve beyazın etrafımızı anlamlı bir şekilde sardığı, bu iki rengin çok ama çok önemli bir günü omuzlarında taşıdığı, üzerine yıldızlar yağdırdığı bir gün bugün.

Böyle bir günde iyi hissetmek, günün kıymetini bilmek ve bir başka günlere nazaran daha özenli daha iyi giyinmek gerek.

Başlıktan da anlaşıldığı üzere iyi giyinmenin iyi hissettirdiğini düşünüyorum. Peki, iyi giyinmek derken nelerden bahsediyorum?

1. Bedenimize uygun ölçülerde kıyafetler edinmek!
Ev kıyafetleri dahil olmak üzere ne dar ne de bol kıyafetler giyinin. Unutmayın, bedeninizle paralel seçimler yapmak önemli. Yapmanız gereken; en kısa zamanda dolabınızda yer alan ve bedeninize ait olmayan kıyafetleri asıl bedenlerine kavuşması için azad etmek. Yerlerine ise, size özel olanları keşfetmek. 
Not: Olması gerekenden daha bol kıyafetler tercih etmenin; kilo artışına neden olduğu, olması gerekenden dar kıyafetler giyinmenin ise reflü ve dolaşım bozuklukları gibi rahatsızlıklara neden olduğu düşünülüyor.

2. Etiket okumak/ İyi kumaş seçimi yapmak!
Bir kumaşın kırışıyor olması aslında daha iyi bir kumaş olduğunu gösteriyor. Hepimiz günlük hayatta cildimize çok dost sayılmayacak kumaşları sırf şık göründükleri ve kırışmadıkları için tercih ediyoruz. Ama tenimize en çok değenlerin ve daha uzun süre üzerimizde kalacak olanların sağlığı koruyan kumaşlardan olması vücut stresimizi azaltıyor. Özetle, paketli gıdaların ambalajlarını okumak ne kadar önemliyse kıyafetlerin etiketlerine de göz atmak o derece önemli. İyi hissetmek iyi kumaşlarda gizli.
Not: Vücudumuz sürekli nefes alan bir organizma. Onun nefes almasını engelleyecek kumaşlardan kaçınmak cilt kanserinden korunmamızı sağlıyor.

3. Aksesuar kullanımı: Bazı vücutlar çeşitli materyallere alerji geliştirir. Alerji vücudun stresini arttıran ve iyi hissetmeyi engelleyen en önemli sorunlardan birisidir. Vücudunuza dost materyalleri tercih etmek hem iyi hissetmenizi hem de daha şık görünmenizi sağlar. Aksesuarlarınızın kaliteli olmasına önem verin. İnanın fazla olması değil vücudunuza ne yaptığı önemli.
Not: Alerjik bünyelerin bağışıklıklarının daha düşük olduğu ve hastalıklara daha sık yakalandığı bilinen bir gerçek.

4. Dokuma seçimi: Sonbahar ve kış aylarında tercih edilen dokuma türü de iyi hissetmenizi etkiler. Üşümeyen vücut dik yürür, ışıldar ve kendini daha iyi ifade eder. Kadife, Kaşmir, İnceltilmiş Yün gibi dokumalar yumuşak dokusuyla iyi hissetmenize katkı sağlayacak, şık görüntüsü dışında vücudunuzu da sıcak tutacaktır. Onlardan birkaç parça edinmeniz, gardırop piramidinize yapacağınız en önemli sonbahar kış yatırımıdır.
Not: Vücut ısısını olması gereken düzeyde tutmak psikolojik ve fizyolojik sağlığımızı etkiliyor ve iş performansındaki konsantrasyonu artırıyor.

5. Renklerle dans: Enerjiyi yükseltmek için en kolay yol aslında renkleri kullanmak. Size iyi gelen renk ne ise onu sık kullanmanızı, kapalı havalarda sıcak renklere küçük de olsa kombinlerinizde yer vermenizi öneriyorum.
Not:Güneşin ve aydınlık havanın ruhsal ve fiziksel sağlığa iyi geldiği biliniyor. Aydınlık ve sıcak renk seçimi total huzurumuzu olumlu yönde etkiliyor.

Unutmayın iyi giyinmek demek, iyi hissetmek ve iyi hissettirmektir. Size ve ruhunuza iyi gelen her şey karşınızdaki kişiye de geçecektir. Toplumsal iyileşmeye katkı en büyük bireysel misyonumuzdur :)

Nice mutlu ve kutlu Cumhuriyet Bayramı’na erişme dileğiyle
Sevgiyle