JetFit Diyetisyenin Şubat Ayı Favorileri

Kışın kendini hissettirmeye devam ettiği aşk ayı Şubat’tan hepinize Merhaba! Kış mevsimi biterken bu ay sağlıklı mutfak alışverişinde eksik etmemen gerekenleri, Şubat ayının meyve ve sebzelerini senin için yazdım :) Hadi oku bakalım!

Şubat ayı sebzeleri: Brüksel lahanası, karnabahar, kereviz, yer elması, lahana, havuç, bal kabağı, kırmızı turp.
Şubat ayı meyveleri: Elma, muz, portakal, nar, greyfurt, ayva.
Şubat ayı balığı: Mezgit.
Şubat ayı afacan besini: Kestane.

Bu besinlerin içerisinde benim favorilerimi öğrenmeye ne dersin? 5 Favorimi bilimsel nedenleri ile açıklıyorum;
1. Brüksel lahanası: kalorisi düşük, sağlığına faydaları büyük bu yeşil topçuklar içerdikleri izotiyosinat bileşenler sayesinde kanserle savaşın güçlü askerlerinden.
2. Havuç: vitamin ve mineral içeriği zengin bu kök sebze, potasyum içeriği sayesinde kalp sağlığını ve kas dokusunu önemseyenlerin olmazsa olmazı olmalı. Diyette yasaklı olduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun! Her gün 100 gram taze meyve hakkını 150 g havuç olarak tercih ederek dengeyi sağlayabilirsin.
3. Kereviz: diyetteysen diyetisyeninden ısrarla kerevizli tarifler istemelisin! Düşük kalorili, yüksek lif içeriğine sahip bu sebzeyi dilersen yoğurtla birleştirerek ara öğününde dilersen de salatalarında kullanabilirsin.
4. Ayva: düşük glisemik indeksi sayesinde kan şekerinin ani yükselmesini engelleyen bu meyveyi gramajına uygun tüketerek diyabetten korunabilirsin. Miktar olarak büyük olduğu için mutlaka mutfak tartısı kullanarak tüket. 100 gram ayva = 1 porsiyon meyve!
5. Kestane: zengin B grubu vitamini içeriği ile ruh sağlığını ve sinir sistemini koruyan antidepresan besin kestane, porsiyon miktarına dikkat ederek tüketebileceğin keyifli ve sağlıklı bir besin.
5 adet kestane=1 dilim ekmek!
Şubat ayında mutfağından sağlık, hayatından aşkın eksik olmadığı sağlıklı ve formda günler dilerim :)