Kadın Beslenmesinin 7 Çağı

Her yaşın ayrı bir güzelliği olduğu kadar, ayrı bir beslenme biçimi de vardır. Unutma ki, vücudunun estetisyeni öncelikle sensin. Metabolizman sana özel , onu içten sağlıklı bir şekilde besleyerek biyolojik yaşını geriye sayıma başlatabilirsin. Şimdi sayacağım maddeler ve sağlıklı yoğurt tarifleri 7’den 70’e tüm kadınlara gelsin;

ERGENLİĞE GİRERKEN TAKINTILAR BAŞLAR
11-19 yaş her küçük kadının değişim dönemidir ergenlik. Değişmeye başlayan vücut tipi ile davranışlarda da sıklıkla değişimler meydana gelir. Bedendeki değişimler ruhada yansır ve bu sekiz yıl içerisine; asi olmak, içe kapanmak, tek başına kararlar almak ya da takıntılı yaklaşımlar gibi birçok farklı huylar sığdırılabilir.

Bedenini kabullenme süreci kız çocuklarında biraz daha sorunlu geçebilir. Ergenliğe giren genç kızların yarısından fazlası er ya da geç vücudunu diyetle tanıştırır. Ancak çoğu diyet programı bilinçsizce uygulanan gazete ya da televizyondan duyulan sağlıksız şok diyet programlarıdır. Bu durum genç kızların; beslenme bozukluğuna ve bunun sonucunda da gelişimlerinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olur.

Sen de bu dönemdeyse ve bedenini ilerleyen yaşlarda da ultra hızda çalıştırmak, yağ yakmak istiyorsan önerilerime kulak ver; Her gün kahvaltı yap, kahvaltında yumurtan yıldız besinin olsun, her gün 1 yumurta tüket, süt ve süt ürünlerini yağsız tercih et, günde en az 4 porsiyon süt ve süt ürünleri tüket, ara öğün yapma alışkanlığı kazan, en afacan ara öğünün olan çikolata saatini 17:00’den önce tercih et ve regl dönemleri öncesinde ara öğününe tarifini vereceğim pratik yoğurdu dene!

PMS* sendromlarının mutluluk yoğurdu;
• 125 g light yoğurt
• 20 gram kara üzüm
• 1 yemek kaşığı kabak çekirdeği

9 AY 10 GÜN DİYETİ İLE YENİDEN CANLANIN!
“Artık çift canlısın bol yemen gerekir” cümlesi gebelik yaşamış kadınlar için tanıdık. Eş dostun artan ikramları, gebenin canı çeker diye her besinin tattırılması, bebeğin gelişiminden tereddüt edildiği için büyüyen porsiyonlar daha gebeliğin ilk aylarından itibaren anne adaylarını yoruyor. Bunun ardından alınan fazla kilolar sadece dış görünümü etkilemekte kalmıyor, hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkiliyor. Unutma bu dönemde alman gereken sağlıklı ve ideal kilo ağırlığı 10-12 kg :)
Sana tavsiyem 9 ay 10 günlük serüveninde anne çocuk diyetisyeninden yardım al ve mutlu ve sağlıklı bir gebelik süreci geçir. Unutma ki bir bebeğe ancak bir kez hamile kalabiliyorsun.

9 ay 10 günlük yolculuğun sihirli yoğurdu;
Bu en değerli ve en duygusal yolculukta bebeğinin kalbini korumak ve fit bir anne olmak için bir ara öğününde bu sihirli yoğurdu tercih et
• 125 gram light yoğurt
• 1 orta boy(140 g) muz
• 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi
EMZİKLİLİK DÖNEMİNDE DOYA DOYA ZAYIFLA
Gebelikte aldığın fazla kilolar bir yana yeni doğum yaptın ve kilolarından çok düşündüğün bir konu var! O da anne sütü :) Yeni doğum yapmış bir anne için bebeğini kendi sütü ile besleyebilmek, büyütebilmek son derece önemlidir. Sütün artırılabilmesi için tüketilen fazla şekerli besinler, bol kalorili içecekler zaten gebelikten fazla kilosu kalan annelerin, daha da kilo almalarına neden olur.

Peki, taze annelerin hem bebeklerini sağlıkla büyütebilecek süte sahip olmaları hem de bir yandan vakit kaybetmeden fit olmaları hayal midir? Tabi ki HAYIR!! Bu hayal değil, aksine çok doğal bir süreçtir. Bu süreçte de diyete eşlik eden en yardımsever partneriniz bol bol süt emen bebeğinizdir.

Emziklilik döneminde süt kalitenizi arttıracak yoğurt;
Unutma bu sana sadece bir ara öğün alternatifi beslenme düzenini diyetisyeninin önerdiği şekilde tüketmeye devam sevgili annem :)
• 125 gram light yoğurt
• 40 gram haşlanmış baharatlar ile fırınlanmış nohut

30’LU YAŞLARIN ENERJİSİ BAMBAŞKA
30’lu yaşlarda aşk ve beslenme başkadır. Bir kadının en verimli çağıdır 30’lu yaşlar! Her yaşta olduğu gibi bu yaşta da sağlıklı ve dengeli beslenmek kadın için bir hayli önem taşır. Sağlıklı ve dengeli beslenme ile cildinde canlılığını kolaylıkla sürdürürsün. Ne yapalım diye sorduğunu duyuyor gibiyim…

Cevap basit;30’lu yaşlarda ruhunu doyuran gıdaları keşfet. Sihirli öneriler; Günde 4-5 porsiyon yağsız süt ve süt ürünü, her gün 20 gram bitter çikolata, 2,5-3 litre su, haftada en az 2-3 gün balık, her gün 1yumurta,14 adet çiğ badem, 2 fincan yeşil çay ve baharatlar ile zenginleştirilmiş sağlıklı ve lezzetli bir mutfak :)
Güzelliğine güzellik katacak yoğurt;
• 125 g light yoğurt
• 100 g kabuklarıyla birlikte rendelenmiş elma
• 2 yemek kaşığı buğday ruşeymi
• ½ çay kaşığı toz tarçın
• 7 adet çiğ badem

*PMS (Premenstüral sendrom): Kadınların adet döngüsü ile ilgili fiziksel ve duygusal belirtiler topluluğudur. Adet kanamaları başlamadan 10 gün öncesinden başlayabilir ve birkaç gün kala sona erer.

Sevgili okur makalemin 2. Bölümüne ‘’40’LI YAŞLARDA HAYAT YENİDEN BAŞLAR’’ başlığı ile haftaya devam edeceğiz. Sağlıkla ve hep formda kalman dileğiyle. Mutlu haftalar olsun.