Kadın Sporcu Üçlemesi

Hayatın çoğu alanında bedenini idealleştirilmiş kalıplarla değerlendirdiğinin farkında mısın? Çoğu zaman gerçeği yansıtmayan beden algıları ne yazık ki seni sağlığını tehdit eden yanlış uygulamalara sürüklüyor! Fiziksel uygunluğun arandığı bazı spor dallarında ise bu durumu sıklıkla görmekteyiz. Özellikle bale, jimnastik, buz pateni gibi estetik ve vücut ağırlığına bağlı olan sporlarda daha çok karşılaşmaktayız. Sevgili sporcu kadınlar, emek verip uğruna kimi zaman kendini adadığın spor hayatında uygulayacağın yanlış yöntemler seni ‘Kadın Sporcu Üçlemesi’ riski ile karşı karşıya bırakmaktadır.

Kadın Sporcu Üçlemesi; yetersiz enerji alımı, adet düzensizliği ve osteoporoz riski ile karakterize bir durumdur. Performans için minimum vücut yağ ağırlığı gerekliliğini benimseyen spor dallarında sen de kısıtlı diyetlere yöneliyor olabilirsin. Hatalı diyet uygulamaları, genellikle ‘Kadın Sporcu Üçlemesi’nin başlangıç faktörü olarak kabul edilir. Yağ oranını düşürmek için uyguladığın kısıtlı beslenme programları yetersiz enerji alımına sebebiyet vererek vücudunun hormonal dengesini etkilemektedir. Bu durum amenore adını verdiğimiz mensturasyon döngüsünün bozulmasını da beraberinde getirmektedir. Diğer taraftan değişen hormonal dengen ve diyetle yetersiz aldığın besin ögeleri kemik mineral yoğunluğunu azaltarak osteoporoz ve stres kırıklarını ortaya çıkarmaktadır.

Kadın Sporcu Üçlemesi durumu; performansını ve sağlığını olumsuz yönde etkiler; bu durum ancak eğitim ve erken tanı ile önlenebilir. Spor performansın için yeterli, dengeli ve çeşitli beslenmenin gerekliliğini göz ardı etmemelisin. Spor branşının gerektirdiği vücut kompozisyonu için hedefini bir spor beslenmesi uzmanı ile koyman ve bu noktada beslenmeni birlikte planlamanız büyük önem taşımaktadır.

Biz Formeo Spor Beslenmesi Departmanı olarak senin yanındayız, spor hayatın süresince bedenini ve gerekliklerini tanıyıp doğru yol almak için bize danışabilirsin.