KAKULEYİ TANIYOR MUSUN?

Küçük tohumlara, keskin bir kokuya sahip kakuleyi daha yakından tanımaya ne dersin? Belki sen de benim gibi bu bitkiyi ilk defa kahve aroması olarak duymuş olabilirsin? Adını giderek daha fazla duyurmaya başlayan kakulenin sağlığına etkilerini öğrenmek için okumaya devam etmelisin 
Mide Bulantısı: Kakulenin mide bulantıları ve kusmayı azaltıcı etkisi olduğunu biliyor musun? 2014 yılında yapılan bir çalışmada kakulenin kemoterapiye bağlı bulantıları hafifletmeye yardımcı olduğu görülmüştür. 2013 yılında yapılan bir başka çalışmada da postoperatif kusma ve bulantılarda kakulenin olumlu sonuçlar verdiği söylenmektedir.
Antikanserojen: Yüksek antioksidan içeriğiyle kakule bağışıklığını güçlendirerek kansere karşı seni koruyor. Çalışmalara göre kakule fitokimyasallardan zengin olması ve antitümorojenik etkisiyle kanser hücre oluşumunu engelliyor.
Astım: Kakule solunum yollarına da olumlu etkiye sahip! 2011 yılında yapılan bir araştırmada, kakule solunum yollarını rahatlatma, bronş yollarını genişleterek buralarda oluşacak spazmları engelleme etkisiyle astımda yararlı etki olabileceği görülmektedir.
Kan Basıncı: Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı besinler arasında kakule de yer alıyor. 2016 yılında yapılan çalışma, kakulenin kan basıncını azaltıcı etkisi olduğu gösterilmiştir.. Yapılan başka bir çalışmada da kakulenin sistolik, diastolik ve ortalama kan basını düşürdüğü ve damar içindeki pıhtıların çözünmesini sağlayan fibrinolitik aktiviteyi arttırdığı gözlenmiştir.
Diş Sağlığı: Antibakteriyel özelliğe sahip olan kakule diş ve diş eti enfeksiyonlarına karşı en güçlü savaşçılar arasında. Bununla beraber diş plaklarını da önleyici etkisi bulunmakta! 2014 yılında yapılan bir çalışmaya göre kakule, ağızda en fazla görülen Streptococcus mutans ve Candida Albicans gibi bakteri ve mantarların çoğalmasını engelleyerek ağız enfeksiyonlarına karşı seni koruyor. Ayrıca yapılan bazı araştırmalar kakulenin ağız kokusunu giderici etkisi olduğunu da söylemektedir.
Sindirim Sistemi: Bağırsak şişkinliklerinden mi yakınıyorsun? O zaman kakuleyi denemelisin. Özellikle mide krampları, mide ve bağırsak gazlarına karşı kakule olumlu etkiye sahip. Şikayetlerini azaltmak için yemeklerine veya içeceklerin içerisine 1 adet kakulenin tohumlarını havanda dövüp ekleyebilirsin.
Üriner Hastalıklar: Mikroplara karşı koruyucu etki yaratan kakule, özellikl E. Coli bakterisi ve Candida gibi mantar türlerine karşı etki gösteriyor. Çalışmalara göre kakule idrar yolu enfeksiyonlarına karşı da koruyucu etkide!

Yapacağın fit keklerde, içeceklerinde veya birçok farklı yemeklerde aroma verici olarak kakuleyi kullanabilirsin. Böylece sofranda tat şöleni yaptığın kadar sağlığına da sağlık katmış olacaksın.