Kalori Harcatan Renkler

Merhaba Gardırop Piramidi okuyucuları,

Yağmurlu bir Ankara sabahından yazıyorum. Hepimiz aynı havanın etkisi altındayız diye düşünüyor kombinlerinize biraz enerji ve renk katmak istiyorum. Tüm hafta güneşi yanımıza aldık ve renklere hiç ama hiç takılı kalmadık. Çünkü hava güzeldi, enerjimiz yerindeydi. Enerji yerinde olunca da kalori harcamak işten bile değildi. Ben de kendi üzerimde ve danışanlarım üzerinde işe yaradığını düşündüğüm ‘kalori harcatan renkler’ den bahsetmek istedim sana. Cama vuran damlalar ise tabi ki fonda.

Gün gri başlıyorsa, bir de yağmur yağıyorsa; ne giyinmek gelir bazılarının içinden ne de işe gitmek. Ama hiç birimiz ‘bugün hava yağmurlu ben işe gelmeyeceğim’ diyemiyoruz. Hatta ve hatta ‘bugün enerjim çok düşük beni lütfen idare edin’ hiç diyemiyoruz. Dememeliyiz. Ne demiş Gani Müjde ‘Gülümsemesini bilmeyen dükkân açmasın!’ Her birimizin birer dükkânı var aslında. Dükkanımız bedenimiz. Onunla ve ruhumuzla her karşılaşan kişi ise bizim müşterimiz. Onları memnun etmek kendimizi mutlu etmemizle paralel aslında.

Yeterince modunuzu yükselttiysem şimdi konumuza geçebiliriz :)

Kalori harcatan renkler dedim. Dediğimin de arkasındayım. Renklerin gücüne inanırım. Bize ve etrafımıza yaydığımız enerjiye katkısı yadsınamaz. Ben onlara ‘Kalori Harcatan Renkler’ başlığını yakıştırdım. Çünkü gülümsemek bile kalori harcamamızı olumlu yönde etkiliyor. Benim önereceğim renkler aşağıda üstelik minik tüyoları da yanı başında; 

-Mor mavi: Mavinin o kadar güzel bir tonu ki bu renk, ışıl ışıl. Siyahla kombinleseniz dahi enerjisi düşmüyor. Sizi daha hareketli daha enerjik gösteriyor. Kazaklarınızda, gömleklerinizde daha çok üst bedeninizde, yüzünüze yakın yerlerde kullanabilirsiniz.

-Turuncu: O renklerin kıpır kıpır olanı. Üzerinize aldığınız kapüşonlu turuncu bir kaban sizi olduğunuzdan genç ve dinamik gösterecek. Ortaya çıkan enerji ile de beyninize ‘hareket et’ sinyali gidecek.

-Sarı: Ama öyle her tonu değil. Limoni sarı ve lime sarısı. Onlar diğerlerine göre bir tık daha fazla harekete geçirenler. Bluzlarınızda, kabanlarınızda veya taytlarınızda bu tonların bulunmasına özen gösterin. Hatta ve hatta spor ayakkabılarınızda bulundurarak öğle aralarında veya iş çıkışı sizi egzersize yönlendirmesine izin verin.

-İlkbahar yeşili: Biliyorum hala kıştayız ama biz önümüze bakalım. En yakın mevsimin tonunu ara sıra gardırobumuzla tanıştıralım. Bakalım hangi renkler ‘buyur artık sıra senin’ diyecek. Bu rengin harika enerjisi ise yine kombinlerinize hayat verecek.

- Sıcak Magenta: Galibarda veya Fuşya rengi kırmızı ve mavi ışığın eşit oranlarda karıştırılması ile elde edilen bu renk diğer pembelerden oldukça ayrı. Onun etkisi hep dozunda. Ne eksik ne de fazla.

-Nar çiçeği: Narın gençlik iksiri olduğunu düşünürüm hep. Kendisi böyle olan bir meyvenin çiçeği de vüdunuza enerji katacak ve enerji harcamanız için sizi motive edecek.

Farkındaysanız kalori almamızı sağlayan da kalori harcatan da yediklerimiz. Ama ne yediğimiz ve ne kadar tükettiğimiz çok önemli. Tıpkı hangi rengi giyindiğimiz ve kombinlerde ne zaman ne kadar dozda kullandığımız gibi.

İlhamı hep doğadan alın.
Çünkü doğa; en temel stil ipuçlarını daha bizler ortada yokken oluşturmuş. 

Renkli bir gün sizinle olsun.