Karpuz dosyası

Yaz geldiğinde diyette en çok yemekten korktuğumuz besinler arasındadır karpuz değil mi? Peki sence diyette karpuza yer var mı? Karpuz yalnızca lezzetli bir meyve değil, doğru tüketildiğinde yazların kaliteli bir besinidir aslında. Havuç gibi kilo verme programlarındaki kötü ünü sadece yüksek glisemik indeksinden kaynaklanmaktadır. Peki diyette karpuz yenir mi?

Formeo diyetisyenleri karpuz dosyasını senin için inceledi;
Haziran ayının gelmesi ile karpuz mevsimi açıldı. Tatlı ve sulu tam da yaz meyvesi olan karpuz içeriğinde pek çok antioksidan yani kansere karşıt madde taşıyor. Potasyum ve magnezyum mineralleri ile adeta bir mineral deposu. Bununla beraber harika bir A ve C vitamini kaynağı olduğunu da söyleyebiliriz sana…
YAZIN EN VOLÜMETRİK BESİNİ SEÇİLDİ!
Volümetrik yapısı ile aşırı doyurucu olan karpuz diyet listelerinin yıldızıdır. Karpuzun %92' si sudur. Besinlerle alınan su ise tatmin edici ve doyurucudur, diyette doygunluk hissini arttırarak kaçamaklara taviz vermez. Çünkü besinin içindeki su emilimi yavaşlatır ve besin midede daha uzun süre kalır. Karpuz gibi yüksek hacimli yani volümetrik besinler az bir kalori karşılığında midede çok hacim kapladıkları için kilo vermek isteyenlerin beslenmesinde yer almalıdır.
LİKOPEN KAYNAĞI FİT KIRMIZI
Likopen muhteşem bir karotenoiddir. Çok güçlü bir antioksidandır. Karpuzun iddialı renginden gelen likopen prostat kanseri riskini düşürür. Diğer kanser türlerine karşı da koruyucudur, en çok prostat, akciğer, mide kanserine faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. En son araştırmalar gösteriyor ki, karpuz her hangi bir taze meyve yahut sebzeden fazla karoten unsuru içermektedir. Likopen kaynağı en anti-aging besinlerden olan karpuz ile diyet listelerini gençleştirebilirsin.
ŞEKER HASTASIYSAN DİKKAT!
Özellikle şeker hastaları karpuz tüketim miktarını ve sıklığını çok iyi ayarlamalı. Kan şekeri hızlı yükselen ve kan şekeri düzeyleri dengesiz seyreden şeker hastası ya da şeker hastalığına yatkınlığı olan bireyler karpuzu ancak ve ancak süt ve sütü ürünleri grubu ile birlikte belli miktarlarda tüketmelidirler. Yazının sonunda tarifini verdiğimiz metabolizma sütü serinlemek ve metabolizmaları hızlandırmak için şeker hastaları tarafından da tüketilebilir.
KARPUZ PEYNİR YE AMA DİYETİNE İNANMA!
Gün boyunca sadece karpuz-peynir tüketmek mi? Evet mevsimlerden diyetteyiz ve bir dönem şok diyet adı altında uygulanan bu diyeti bedenine uygulayanlar maalesef ki oldu! Tek bir çeşit besin içeren diyetler ile vereceğin kiloyu geri almaya mahkûmsun unutma.
Gün içerisinde sadece karpuz peynir tükettiğinde birçok besin öğesini, vitamin ve mineralleri vücuduna yeterli ve dengeli bir şekilde alamamış oluyorsun. Dünya’nın en uzun yaşayan insanları günde 39 çeşit besin ile besleniyorlar. Unutma kalıcı bir şekilde zayıflamak çeşitlilikte ve doymakta saklıdır!
PEYNİR İLE TÜKETİMİ ŞEKERİ DENGELİYOR!
Evet bu bilgi doğru! Proteinli yiyecekler daha uzun sürede sindirildiklerinden birlikte tüketilen karbonhidrat kaynağının da kan şekerini yükseltme hızını dengelemeye yardımcı olurlar. Aslında alışkanlıklarımız arasında olan karpuz-peynir ikilisi bu nedenle iyi bir seçimdir. Karpuzun yanında tüketilen peynir, kan şekerinin daha yavaş yükselip daha yavaş düşmesine yardımcı olur. Ancak peynir seçimin oldukça önemli! Unutma peynir doymuş yağ açısından oldukça riskli bir besin; peynirin yağ oranına ve miktarına dikkat!
 Karpuz peynir ikilisinin fit bir ara öğün alternatifi olmasını istiyorsan; karpuzunu 200-300 gr, light beyaz peynirini ise 40 gr tercih edebilirsin. Böylelikle bir ara öğün alternatifinden yalnızca 150 kalori almış olursun.
ACABA ÇOK MU YEDİM DİYORSAN ÖNCE TART!
1 ay dilimi karpuz (200 g) 1 porsiyondur. Bir ay dilimi karpuzun 60 kalori olduğu düşünüldüğünde, "DOĞRU TÜKETİLDİĞİ ZAMAN" karpuzun diyet listelerinde en uygun besin olduğunu da söylemek mümkündür…
METABOLİZMA SÜTÜ
• 1 su bardağı light süt
• 200 gram karpuz
• Buz
• 1-2 dal biberiye
Bu yazın metabolizma hızlandıran sütündeki biberiye dışındaki tüm malzemeleri blendırdan geçir içerisinde 1-2 dal biberiye atarak iç fit bir yaz geçir sağlıkla kal!